Nitrat i Lejre Kommune
Nitrat kommer især fra gødning og findes i grundvandet mange steder. Kravværdien er 50 mg/l.
| Parameter | Vandværk | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nitrat | Allerslev Vandværk A.m.b.a | 2,6 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 04.12.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Egholm Slot Vandværk. | 1 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 17.04.2013 | ledningsnet |
| Nitrat | Ejby Nye Vandværk a.m.b.a. | 0,89 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 25.06.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Ejby Strand Vandværk a.m.b.a. | 1,41 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 14.07.2011 | ledningsnet |
| Nitrat | Englerup Vandværk A.M.B.A. | 3,7 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 10.06.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Fors Vand Lejre - Rynkebjerggård Forsyningsnet | 3,1 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 15.10.2020 | taphane med gennemskyl |
| Nitrat | Fors Vand Lejre A/S - Avnstrup Forsyningsnet. | 3,2 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 01.04.2022 | taphane med gennemskyl |
| Nitrat | Fors Vand Lejre A/S - Bramsnæs Forsyningsnet. | 1,5 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 26.08.2020 | taphane med gennemskyl |
| Nitrat | Fors Vand Lejre A/S - Kirke Såby Vandværk | < 0,3 mg/l | 50 mg/l | ikke påvist | 22.09.2020 | taphane med gennemskyl |
| Nitrat | Fors Vand Roskilde A/S - Hornsherredværket. | 1,9 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 21.04.2026 | afgang vandværk |
| Nitrat | Gershøj Strands Vandværk | 0,54 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 22.04.2024 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Gershøj Vandværk | 1,3 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 06.07.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Gevninge Overdrev Vandværk. | 3,9 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 30.10.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | GLIM VANDVÆRK A.m.b.a. | 4 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 04.12.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Gøderup Vandværk a.m.b.a. | 1,6 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 18.12.1989 | ledningsnet |
| Nitrat | Herslev vandværk A.M.B.A. | 5,5 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 30.09.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | HOFOR - Værket i Lejre | 3,1 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 07.10.2024 | afgang vandværk |
| Nitrat | HOFOR - Værket ved Gevninge | 2,9 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 09.02.2026 | afgang vandværk |
| Nitrat | Hvalsø Vandværk A.M.B.A. | 1,9 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 05.11.2019 | ledningsnet |
| Nitrat | HØJBY VANDVÆRK | 3,8 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 28.02.2018 | ledningsnet |
| Nitrat | I/S Skovhastrup Vandværk | 3,03 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 15.02.2010 | ledningsnet |
| Nitrat | Kattinge Vandværk a.m.b.a.. | 47 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 02.03.2026 | taphane med gennemskyl |
| Nitrat | Kirke Hyllinge Vandværk - Jenslev Vandværk | 4,7 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 13.01.2020 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Kirke Hyllinge Vandværk - Præstemarksvej Vandværk | 2,1 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 10.06.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Kirke Hyllinge Vandværk - Vintapperbuen Vandværk | 0,3 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 21.10.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Kornerup Vandværk - Forsyningsnet. | 3,8 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 29.07.2020 | ledningsnet |
| Nitrat | Ledreborg Allés Vandværk a.m.b.a | 2,9 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 11.09.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Lejre Stationsby Vandværk amba | 8,5 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 03.04.2020 | taphane med gennemskyl |
| Nitrat | Lyndby Strand Vandværk | 1,7 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 07.04.2020 | taphane med gennemskyl |
| Nitrat | Mariendal Vandværk. | 1,6 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 12.12.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | MidtSjællands Vandforsyning - Bygade Værket | 2,6 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 14.07.2026 | ledningsnet |
| Nitrat | MidtSjællands Vandforsyning - Grønager Værket | 2,8 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 30.08.2023 | taphane med gennemskyl |
| Nitrat | MidtSjællands Vandforsyning - Kirkebjerg Værket | 2,8 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 08.06.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | MidtSjællands Vandforsyning - Osted Værket | 3,2 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 17.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Møllegårdens Vandværk. | < 0,3 mg/l | 50 mg/l | ikke påvist | 14.08.2024 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Møllehøj Vandværk A.m.b.a | 39 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 11.02.2026 | taphane med gennemskyl |
| Nitrat | Ryegaard Vandværk. | 2,4 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 08.04.2026 | taphane med gennemskyl |
| Nitrat | Selsø Lindholm Gods Vandværk | 1,6 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 18.11.2014 | ledningsnet |
| Nitrat | Skovholm Vandværk | 2,8 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 30.05.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Sonnerup Vandværk A.M.B.A. | 0,58 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 11.09.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Strandlund Forsyningsnet | 0,78 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 03.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Sydmarkens Vandværk - Brunskær Værket | 2,3 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 10.06.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Sydmarkens vandværk - Brusagergård Værket | 0,84 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 18.09.2012 | ledningsnet |
| Nitrat | Sæby Vandværk amba | 0,95 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 18.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Sømod Vandværk | 0,48 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 23.05.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Vandværket Indelukket 4060 | 1,1 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 16.11.2010 | ledningsnet |
| Nitrat | Vester Såby Vandværk a.m.b.a. | 0,3 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 18.09.2026 | afgang vandværk |
| Nitrat | Vestermarkens Vandværk a.m.b.a. | 4,7 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 08.04.2026 | taphane med gennemskyl |
| Nitrat | Øm Bys Vandværk. | 3,6 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 10.03.2021 | taphane med gennemskyl |
| Nitrat | Åhuse Vandværk A.M.B.A. | 1,4 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 12.02.2026 | taphane uden gennemskyl |