Nitrat i Syddjurs Kommune
Nitrat kommer især fra gødning og findes i grundvandet mange steder. Kravværdien er 50 mg/l.
| Parameter | Vandværk | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nitrat | Andelsselskabet Skødshoved Vandværk | 1,5 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 03.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Balle Vandværk A.m.b.a. | 0,85 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 05.05.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Boeslum Bakker Vandværk | 0,75 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 19.02.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Bogens Strand Vandforsyning A.m.b.a. | 1,8 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 14.04.2020 | taphane med gennemskyl |
| Nitrat | Dejret Vandværk | 9,1 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 31.10.2024 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Djurs Vand - Egedal Vandværk | 3,9 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 08.12.2020 | taphane med gennemskyl |
| Nitrat | Djurs Vand - Følle Vandværk | 1,2 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 19.10.2020 | taphane med gennemskyl |
| Nitrat | Djurs Vand - Handrup Bakker Vandværk | 3,7 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 08.12.2020 | taphane med gennemskyl |
| Nitrat | Djurs Vand - Ny Balle Vandværk | < 0,3 mg/l | 50 mg/l | ikke påvist | 16.08.2019 | ledningsnet |
| Nitrat | Djurs Vand - Sivested Vandværk | 0,67 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 28.07.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Djurs Vand - Skader Vandværk | 0,62 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 19.10.2020 | taphane med gennemskyl |
| Nitrat | Djurs Vand - Søby Vandværk | 0,74 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 19.10.2020 | taphane med gennemskyl |
| Nitrat | Dråby Vandværk | 1,4 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 24.06.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Ebdrup Vandværk | 0,68 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 08.11.2024 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Egsmark Strands Vandværk | 2,3 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 17.10.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Elsegårde Vandværk | 25 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 02.10.2024 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Feldballe Vandværk | 0,86 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 21.01.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Fælles Pumpestation Skellerup Enge A.m.b.a. | 2,2 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 02.04.2025 | afgang vandværk |
| Nitrat | Gravlev Vandværk | 0,6 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 06.03.2024 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Halling Vandværk I/S | 0,33 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 17.04.2024 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Handrup-Lyngsbæk Vandforsyning | 4,5 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 19.01.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Hasnæs Vandværk A.m.b.a. | 2,1 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 15.07.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Helgenæs Nord Vandforsyning A.m.b.a. | 120 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 26.09.2012 | ledningsnet |
| Nitrat | Helgenæs Nord Vandforsyning A.m.b.a. - Asgilhøje | 1,1 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 11.04.2024 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Helgenæsvand A.m.b.a. | 1,2 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 11.04.2024 | afgang vandværk |
| Nitrat | Hornslet Vandværk | 1,6 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 18.02.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Hornslet Vandværk - Tendrup | 1,6 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 12.06.2025 | afgang vandværk |
| Nitrat | Hvilsager Vandværk | 0,5 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 09.10.2024 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Hyllested Vandværk | 0,32 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 18.03.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Knebel Vandværk | 4,1 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 18.08.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Koed-Sundby Vandværk | 0,4 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 18.06.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Kolind Vandværk | 0,55 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 06.05.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Korup-Bjødstrup Vandværk | 13 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 15.04.2020 | taphane med gennemskyl |
| Nitrat | Krajbjerg Vandværk | 0,7 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 03.06.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Mørke Vandværk | 1,7 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 01.04.2020 | taphane med gennemskyl |
| Nitrat | Nimtofte Vandværk A.m.b.a. | 0,45 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 14.10.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Pederstrup Vandværk | 0,52 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 23.04.2024 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Pindstrup Vandværk amba | 3,2 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 01.04.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Rodskov-Eskerod Vandværk | 0,64 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 09.01.2024 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Ryomgård Vandværk | 0,7 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 02.04.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Rønde Vandværk A.m.b.a | 2,2 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 22.08.2023 | taphane med gennemskyl |
| Nitrat | Sjørup Vandværk | 0,58 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 01.05.2020 | ledningsnet |
| Nitrat | Skiffard Vandværk | 4,8 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 17.03.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Stødov Vandværk A.m.b.a. | 1,6 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 31.10.2024 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Termestrup Vandværk | 0,61 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Nitrat | Thorsager Gl. Vandværk | 1,4 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 31.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Thorsager Ny Vandværk | 1,4 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 03.06.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Tirstrup Vandværk | 4,1 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 28.02.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Tved Vandværk | 2,3 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 29.04.2024 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Tåstrup Vandværk | 14 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 15.12.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Ugelbølle Vandværk | 2,1 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 01.09.2004 | ledningsnet |
| Nitrat | Ugelbølle Vandværk - Følle Strand | 2,3 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 25.11.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Vedehøj Vandværk | 0,4 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 14.07.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Vrinners Vandværk A.m.b.a. - Skolebakken | 3,7 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 06.04.2020 | ledningsnet |
| Nitrat | Øksenmølle-Fuglslev Vandværk | 0,37 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 09.02.2024 | taphane uden gennemskyl |