Arwos - Farversmølle Vandværk
Aabenraa Kommune · aktivt anlæg, alment · GEUS Jupiter · Arwos (driftsinfo) · Se på kortet
Hårdhed
Nitrat, PFAS, pesticider og mikrobiologi
Nitrat
ikke analyseret
PFAS (sum af 4)
ikke påvist
Pesticider
ikke analyseret
Mikrobiologi
påvist under kravværdi
Se målinger (9)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 27.11.2017 | ledningsnet |
| Termotolerante colibakterier | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 22.04.2008 | ledningsnet |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 08.09.2026 | taphane med gennemskyl |
| Kimtal ved 37 grader, PCA | 2 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 11.05.2004 | ledningsnet |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 27.11.2017 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader, PCA | 5 antal/ml | 200 antal/ml | påvist under kravværdi | 27.11.2017 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader | ikke påvist | – | ikke påvist | 04.11.2014 | ledningsnet |
| Kimtal ved 37 grader | 7 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 04.06.2013 | ledningsnet |
| Kimtal ved 21 grader | 2 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 30.10.2007 | ledningsnet |
Påbud: ingen åbne påbud registreret i Jupiter
Datadækning: C Tynd: kun få analyser er registreret.
Udvikling over ti år
Hvor vandet kommer fra
Indvinding
Hvem får vandet
| Antal personer forsynet (priv) | 782.986 m³ | 0 modtagere |
- Modtager fra Padborg Vandværk - Vejbækvej: 1.960 m³ i 2020
Boringer og råvand
Råvand er grundvandet, før vandværket behandler det. Kravværdierne gælder for drikkevandet ved hanen, ikke for råvandet, så tallene her viser, hvad vandværket arbejder med, ikke hvad du drikker. Læs om råvand.
| Boring (DGU-nr.) | Brug | Dybde | Grundvandsstand | Råvand senest | Nitrat | Pesticider påvist | PFAS påvist |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 160. 1245 | Indvinding | 123 m | – | 23.03.2026 | – | – | – |
| 160. 1330 | Indvinding | 110 m | – | 23.03.2026 | – | – | – |
| 160. 241 | Indvinding | 90,1 m | – | 31.03.2025 | 0 mg/l | – | – |
| 160. 672 | Indvinding | 85 m | – | 31.03.2025 | – | – | – |
| 160. 673 | Indvinding | 120 m | – | – | – | – | – |
| 160. 680 | Indvinding | 87 m | – | – | – | – | – |
| 160. 866 | Indvinding | 66 m | – | 31.03.2025 | – | – | – |
| 160. 870 | Indvinding | 91,3 m | – | 23.03.2026 | – | – | – |
Sløjfede og tidligere boringer (9)
- 160. 102
- 160. 105
- 160. 106
- 160. 2158
- 160. 242
- 160. 247
- 160. 248
- 160. 253
- 160. 255
Indvindingsoplandet
Grundvandet til Arwos - Farversmølle Vandværk dannes i et opland på 9,8 km², med ét boringsnært beskyttelsesområde.
Kortlagte jordforureninger i oplandet: 10.
Se de kortlagte lokaliteter (10)
| Lokalitet | Status | Branche | Aktivitet | |
|---|---|---|---|---|
| P. Bruhn & Søn orgelbyggeri | V1 og V2 kortlagt | Maskinindustri | Andet | |
| P. Bruhn & Søn orgelbyggeri | V1 og V2 kortlagt | Maskinindustri | Andet | |
| P. Bruhn & Søn orgelbyggeri | V1 og V2 kortlagt | Maskinindustri | Andet | |
| Tidl. Fyldplads, Kristiansmindevej, Årslev | V2 kortlagt | Drift af affaldsbehandlingsanlæg | Fyldplads, deponering | |
| Tidl. Fyldplads, Kristiansmindevej, Årslev | V2 kortlagt | Drift af affaldsbehandlingsanlæg | Fyldplads, deponering | |
| Tungmetalforurening | V2 kortlagt | Ikke specificeret | Flyveaske, tilført/udlagt | |
| Smede-/maskinværkst. | V1 kortlagt | Anden bearbejdning af jern og stål i øvrigt;Servicestationer uden kiosksalg | Benzin og olie, salg af;Andet | |
| Smede-/maskinværkst. | V1 kortlagt | Anden bearbejdning af jern og stål i øvrigt;Servicestationer uden kiosksalg | Benzin og olie, salg af;Andet | |
| Smede-/maskinværkst. | V1 kortlagt | Anden bearbejdning af jern og stål i øvrigt;Servicestationer uden kiosksalg | Benzin og olie, salg af;Andet | |
| Tidl. losseplads, ved Kristiansmindevej | V1 kortlagt | Indsamling af affald | Losseplads, ukontrolleret deponering af affald |
Alle seneste målinger
110 Perfluorerede stoffer (5)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| PFAS (sum af PFOA, PFOS, PFNA og PFHxS) | < 0,0002 µg/l | – | ikke påvist | 23.05.2022 | afgang vandværk |
| Perfluornonansyre | < 0,0001 µg/l | – | ikke påvist | 23.05.2022 | afgang vandværk |
| Perfluoroctansyre | < 0,0001 µg/l | – | ikke påvist | 23.05.2022 | afgang vandværk |
| Perfluoroctansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,0001 µg/l | – | ikke påvist | 23.05.2022 | afgang vandværk |
| Perfluorhexansulfonsyre | < 0,0001 µg/l | – | ikke påvist | 23.05.2022 | afgang vandværk |
20 Kemiske hovedbestanddele (18)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Jern | < 0,01 mg/l | 200 µg/l | ikke påvist | 08.09.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Jern | < 0,01 mg/l | 200 µg/l | ikke påvist | 08.09.2026 | taphane med gennemskyl |
| Farvetal-Pt | 6,2 mg Pt/l | 15 mg Pt/l | påvist under kravværdi | 08.09.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Farvetal-Pt | 6,5 mg Pt/l | 15 mg Pt/l | påvist under kravværdi | 08.09.2026 | taphane med gennemskyl |
| Turbiditet | 0,064 FNU | 1 FNU | påvist under kravværdi | 08.09.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Turbiditet | 0,07 FNU | 1 FNU | påvist under kravværdi | 08.09.2026 | taphane med gennemskyl |
| Jern | < 0,01 mg/l | 200 µg/l | ikke påvist | 14.03.2024 | afgang vandværk |
| Hydrogencarbonat | 200 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 14.03.2024 | afgang vandværk |
| Aggressiv kuldioxid | < 2 mg/l | – | ikke påvist | 14.03.2024 | afgang vandværk |
| Farvetal-Pt | 1,7 mg Pt/l | 15 mg Pt/l | påvist under kravværdi | 14.03.2024 | afgang vandværk |
| Turbiditet | 0,06 FNU | 1 FNU | påvist under kravværdi | 14.03.2024 | afgang vandværk |
| Mangan | < 0,001 mg/l | 50 µg/l | ikke påvist | 27.11.2017 | ledningsnet |
| Jern | < 0,01 mg/l | 200 µg/l | ikke påvist | 27.11.2017 | ledningsnet |
| Ammoniak+ammonium | < 0,004 mg/l | 0,05 mg/l | ikke påvist | 27.11.2017 | ledningsnet |
| Oxygen indhold | 9,5 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 27.11.2017 | ledningsnet |
| Ammoniak+ammonium-N | 0,02 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 09.02.2009 | ledningsnet |
| Ammonium-N | 0,02 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 10.11.2008 | ledningsnet |
| Nitrit | 0,002 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 30.10.2007 | ledningsnet |
30 Uorganiske sporstoffer (13)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Zink | 1,1 µg/l | 3 mg/l | påvist under kravværdi | 01.11.2017 | ledningsnet |
| Selen | 0,077 µg/l | 10 µg/l | påvist under kravværdi | 01.11.2017 | ledningsnet |
| Nikkel | 0,21 µg/l | 20 µg/l | påvist under kravværdi | 01.11.2017 | ledningsnet |
| Kviksølv | < 0,1 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 01.11.2017 | ledningsnet |
| Kobber | 0,19 µg/l | 2 mg/l | påvist under kravværdi | 01.11.2017 | ledningsnet |
| Kobolt | < 0,01 µg/l | 5 µg/l | ikke påvist | 01.11.2017 | ledningsnet |
| Chrom | 0,024 µg/l | 50 µg/l | påvist under kravværdi | 01.11.2017 | ledningsnet |
| Cadmium | < 0,003 µg/l | 3 µg/l | ikke påvist | 01.11.2017 | ledningsnet |
| Bor | 50 µg/l | 1 mg/l | påvist under kravværdi | 01.11.2017 | ledningsnet |
| Bly | < 0,025 µg/l | 5 µg/l | ikke påvist | 01.11.2017 | ledningsnet |
| Barium | 79 µg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 01.11.2017 | ledningsnet |
| Arsen | 1 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 01.11.2017 | ledningsnet |
| Antimon | < 0,2 µg/l | 5 µg/l | ikke påvist | 01.11.2017 | ledningsnet |
60 Mikrobiologiske parametre (20)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Kimtal ved 22 grader, PCA | 2 antal/ml | 200 antal/ml | påvist under kravværdi | 08.09.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Kimtal ved 22 grader, PCA | 2 antal/ml | 200 antal/ml | påvist under kravværdi | 08.09.2026 | taphane med gennemskyl |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 08.09.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 08.09.2026 | taphane med gennemskyl |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 08.09.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 08.09.2026 | taphane med gennemskyl |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 08.09.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 08.09.2026 | taphane med gennemskyl |
| Kimtal ved 22 grader | < 1 antal/ml | 200 antal/ml | ikke påvist | 14.03.2024 | afgang vandværk |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 14.03.2024 | afgang vandværk |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 14.03.2024 | afgang vandværk |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 14.03.2024 | afgang vandværk |
| Kimtal ved 22 grader, PCA | 5 antal/ml | 200 antal/ml | påvist under kravværdi | 27.11.2017 | ledningsnet |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 27.11.2017 | ledningsnet |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 27.11.2017 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader | ikke påvist | – | ikke påvist | 04.11.2014 | ledningsnet |
| Kimtal ved 37 grader | 7 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 04.06.2013 | ledningsnet |
| Termotolerante colibakterier | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 22.04.2008 | ledningsnet |
| Kimtal ved 21 grader | 2 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 30.10.2007 | ledningsnet |
| Kimtal ved 37 grader, PCA | 2 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 11.05.2004 | ledningsnet |
80 Tilstandsparametre (12)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 17,9 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 08.09.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Temperatur | 16,7 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 08.09.2026 | taphane med gennemskyl |
| pH | 7,4 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 08.09.2026 | taphane uden gennemskyl |
| pH | 7,4 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 08.09.2026 | taphane med gennemskyl |
| Konduktivitet | 40,5 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 08.09.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Konduktivitet | 39,9 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 08.09.2026 | taphane med gennemskyl |
| Temperatur | 9,3 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 14.03.2024 | afgang vandværk |
| pH | 7,6 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 14.03.2024 | afgang vandværk |
| Konduktivitet | 45 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 14.03.2024 | afgang vandværk |
| Temperatur | 10,1 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 27.11.2017 | ledningsnet |
| pH | 7,9 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 27.11.2017 | ledningsnet |
| Konduktivitet | 485 mS/m | 2.500 µS/cm | over kravværdi | 27.11.2017 | ledningsnet |
None (1)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Coliforme bakterier | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 30.10.2007 | ledningsnet |