Arwos - Lindsnakke Vandværk
Aabenraa Kommune · aktivt anlæg, alment · GEUS Jupiter · Arwos (driftsinfo) · Se på kortet
Hårdhed
Nitrat, PFAS, pesticider og mikrobiologi
Nitrat
ikke analyseret
PFAS (sum af 4)
ikke påvist
Pesticider
ikke analyseret
Mikrobiologi
påvist, ingen kravværdi
Se målinger (9)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 27.11.2017 | ledningsnet |
| Termotolerante colibakterier | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 24.04.2008 | ledningsnet |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 21.09.2026 | taphane med gennemskyl |
| Kimtal ved 37 grader, PCA | < 1 antal/ml | – | ikke påvist | 11.05.2004 | ledningsnet |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 27.11.2017 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader, PCA | < 1 antal/ml | 200 antal/ml | ikke påvist | 27.11.2017 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader | ikke påvist | – | ikke påvist | 17.12.2014 | ledningsnet |
| Kimtal ved 37 grader | 7 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 04.06.2013 | ledningsnet |
| Kimtal ved 21 grader | 2 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 27.11.2007 | ledningsnet |
Påbud: ingen åbne påbud registreret i Jupiter
Datadækning: C Tynd: kun få analyser er registreret.
Udvikling over ti år
Hvor vandet kommer fra
Indvinding
Hvem får vandet
| Samlet oppumpet vandmængde | 522.892 m³ | |
| Filterskylning m3 | 6.561 m³ |
Boringer og råvand
Råvand er grundvandet, før vandværket behandler det. Kravværdierne gælder for drikkevandet ved hanen, ikke for råvandet, så tallene her viser, hvad vandværket arbejder med, ikke hvad du drikker. Læs om råvand.
| Boring (DGU-nr.) | Brug | Dybde | Grundvandsstand | Råvand senest | Nitrat | Pesticider påvist | PFAS påvist |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 160. 829 | Indvinding | 60 m | – | 11.09.2024 | – | – | – |
| 160. 868 | Indvinding | 33,5 m | – | 19.09.2025 | – | – | – |
| 160. 871 | Indvinding | 75 m | – | 19.09.2025 | – | – | – |
| 160. 872 | Indvinding | 33,2 m | – | 11.09.2024 | – | – | – |
| 160. 873 | Indvinding | 45 m | – | 19.09.2025 | – | – | – |
| 160. 874 | Indvinding | 54 m | – | 11.09.2024 | – | – | – |
Sløjfede og tidligere boringer (8)
- 160. 63A
- 160. 63B
- 160. 63C
- 160. 63D
- 160. 63E
- 160. 63F
- 160. 63G
- 160. 63H
Indvindingsoplandet
Grundvandet til Arwos - Lindsnakke Vandværk dannes i et opland på 3,2 km², med ét boringsnært beskyttelsesområde.
Kortlagte jordforureninger i oplandet: 26, heraf 3 hvor regionen har registreret PFAS-stoffer, 12 inden for et boringsnært beskyttelsesområde.
Se de kortlagte lokaliteter (25 af 26)
| Lokalitet | Status | Branche | Aktivitet | |
|---|---|---|---|---|
| Tanklager | V1 og V2 kortlagt | Oplagrings- og pakhusvirksomhed;Brandvæsen og redningskorps | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Sigteøvelser og anden udlægning af brandslukningsskum | PFAS BNBO |
| Tanklager | V1 og V2 kortlagt | Oplagrings- og pakhusvirksomhed;Brandvæsen og redningskorps | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Sigteøvelser og anden udlægning af brandslukningsskum | PFAS BNBO |
| Tanklager | V1 og V2 kortlagt | Oplagrings- og pakhusvirksomhed;Brandvæsen og redningskorps | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Sigteøvelser og anden udlægning af brandslukningsskum | PFAS BNBO |
| Aabenraa Maskinfabrik og Flydedok, Aabenraa Værft, Kilen 40, Aabenraa | V1 og V2 kortlagt | Bygning og reparation af skibe | Benzin og olie, aktiviteter vedr. | BNBO |
| Aabenraa Maskinfabrik og Flydedok, Aabenraa Værft, Kilen 40, Aabenraa | V1 og V2 kortlagt | Bygning og reparation af skibe | Benzin og olie, aktiviteter vedr. | |
| Aabenraa Maskinfabrik og Flydedok, Aabenraa Værft, Kilen 40, Aabenraa | V1 og V2 kortlagt | Bygning og reparation af skibe | Benzin og olie, aktiviteter vedr. | |
| Aabenraa Maskinfabrik og Flydedok, Aabenraa Værft, Kilen 40, Aabenraa | V1 og V2 kortlagt | Bygning og reparation af skibe | Benzin og olie, aktiviteter vedr. | |
| Cimbria, Tidligere trælast m. benzinsalg | V1 og V2 kortlagt | Servicestationer;Engroshandel med træ, trælast og byggematerialer | Benzin og olie, salg af;Diffus forurening, industri | |
| Cimbria, Tidligere trælast m. benzinsalg | V1 og V2 kortlagt | Servicestationer;Engroshandel med træ, trælast og byggematerialer | Benzin og olie, salg af;Diffus forurening, industri | |
| Cimbria, Tidligere trælast m. benzinsalg | V1 og V2 kortlagt | Servicestationer;Engroshandel med træ, trælast og byggematerialer | Benzin og olie, salg af;Diffus forurening, industri | |
| Oliedepot | V1 og V2 kortlagt | Engroshandel med motorbrændstof, brændsel, smøreolie mv. | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | |
| Oliedepot | V1 og V2 kortlagt | Engroshandel med motorbrændstof, brændsel, smøreolie mv. | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | |
| Oliedepot | V1 og V2 kortlagt | Engroshandel med motorbrændstof, brændsel, smøreolie mv. | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | |
| Oliedepot | V1 og V2 kortlagt | Engroshandel med motorbrændstof, brændsel, smøreolie mv. | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | |
| Oliedepot | V1 og V2 kortlagt | Engroshandel med motorbrændstof, brændsel, smøreolie mv. | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | |
| Oliedepot - Østre Madevej 4-6 | V2 kortlagt | Engroshandel med motorbrændstof, brændsel, smøreolie mv.;Engroshandel med motorbrændstof, brændsel, smøreolie mv.;Engroshandel med motorbrændstof, brændsel, smøreolie mv.;Forhandlere af fyringsolie og fast brændsel til husholdningsbrug | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | BNBO |
| Oliedepot - Østre Madevej 4-6 | V2 kortlagt | Engroshandel med motorbrændstof, brændsel, smøreolie mv.;Engroshandel med motorbrændstof, brændsel, smøreolie mv.;Engroshandel med motorbrændstof, brændsel, smøreolie mv.;Forhandlere af fyringsolie og fast brændsel til husholdningsbrug | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | BNBO |
| Bolig med olietanke | V1 kortlagt | Boligejendom | Villaolietank, privat oplag af | |
| Fjernvarmecentral, Lindehave 5B, Åbenrå | V1 kortlagt | Varmeforsyning | Benzin og olie, aktiviteter vedr. | |
| Kofa A/S / Elvstrøm Sails A/S | V1 kortlagt | Tekstilindustri | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | |
| Midlertidig jorddepot | V1 kortlagt | Genbrug af affaldsprodukter | Genanvendelse og nyttiggørelse af jord og restprodukter | BNBO |
| Midlertidig jorddepot | V1 kortlagt | Genbrug af affaldsprodukter | Genanvendelse og nyttiggørelse af jord og restprodukter | |
| Øland A/S, ventilationskomponenter | V1 kortlagt | Maskinindustri | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af | BNBO |
| Tanklager (Haahr) | V1 kortlagt | Oplagrings- og pakhusvirksomhed | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | BNBO |
| Tuborg Øl-lager, LH Autoparts | V1 kortlagt | Engroshandel med øl og mineralvand | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af |
Alle seneste målinger
110 Perfluorerede stoffer (14)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| PFAS (sum af PFOA, PFOS, PFNA og PFHxS) | < 0,0002 µg/l | – | ikke påvist | 30.09.2022 | afgang vandværk |
| Sum af PFAS, 12 stoffer | < 0,0002 µg/l | – | ikke påvist | 30.09.2022 | afgang vandværk |
| 6:2 Fluortelomersulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 30.09.2022 | afgang vandværk |
| Perfluorpentansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 30.09.2022 | afgang vandværk |
| Perfluorbutansulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 30.09.2022 | afgang vandværk |
| Perfluordecansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 30.09.2022 | afgang vandværk |
| Perfluoroctansulfonamid | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 30.09.2022 | afgang vandværk |
| Perfluornonansyre | < 0,0001 µg/l | – | ikke påvist | 30.09.2022 | afgang vandværk |
| Perfluoroctansyre | < 0,0001 µg/l | – | ikke påvist | 30.09.2022 | afgang vandværk |
| Perfluorheptansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 30.09.2022 | afgang vandværk |
| Perfluorhexansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 30.09.2022 | afgang vandværk |
| Perfluoroctansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,0001 µg/l | – | ikke påvist | 30.09.2022 | afgang vandværk |
| Perfluorhexansulfonsyre | < 0,0001 µg/l | – | ikke påvist | 30.09.2022 | afgang vandværk |
| Perfluorbutansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 30.09.2022 | afgang vandværk |
20 Kemiske hovedbestanddele (16)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Hydrogencarbonat | 240 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 01.10.2026 | afgang vandværk |
| Aggressiv kuldioxid | < 2 mg/l | – | ikke påvist | 01.10.2026 | afgang vandværk |
| Alkalinitet,total TA | 4 meq/l | – | påvist, ingen kravværdi | 01.10.2026 | afgang vandværk |
| Jern | 0,017 mg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 21.09.2026 | taphane med gennemskyl |
| Farvetal-Pt | 4,7 mg Pt/l | 15 mg Pt/l | påvist under kravværdi | 21.09.2026 | taphane med gennemskyl |
| Turbiditet | 0,093 FNU | 1 FNU | påvist under kravværdi | 21.09.2026 | taphane med gennemskyl |
| Jern | 0,011 mg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 19.09.2025 | afgang vandværk |
| Farvetal-Pt | 4,7 mg Pt/l | 15 mg Pt/l | påvist under kravværdi | 19.09.2025 | afgang vandværk |
| Turbiditet | < 0,05 FNU | 1 FNU | ikke påvist | 19.09.2025 | afgang vandværk |
| Mangan | < 0,001 mg/l | 50 µg/l | ikke påvist | 27.11.2017 | ledningsnet |
| Jern | < 0,01 mg/l | 200 µg/l | ikke påvist | 27.11.2017 | ledningsnet |
| Ammoniak+ammonium | 0,011 mg/l | 0,05 mg/l | påvist under kravværdi | 27.11.2017 | ledningsnet |
| Oxygen indhold | 10 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 27.11.2017 | ledningsnet |
| Ammoniak+ammonium-N | < 0,02 mg/l | – | ikke påvist | 09.02.2009 | ledningsnet |
| Ammonium-N | 0,02 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 10.11.2008 | ledningsnet |
| Nitrit | 0,006 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 27.11.2007 | ledningsnet |
30 Uorganiske sporstoffer (13)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Zink | 1,8 µg/l | 3 mg/l | påvist under kravværdi | 01.11.2017 | ledningsnet |
| Selen | < 0,05 µg/l | 10 µg/l | ikke påvist | 01.11.2017 | ledningsnet |
| Nikkel | < 0,03 µg/l | 20 µg/l | ikke påvist | 01.11.2017 | ledningsnet |
| Kviksølv | < 0,1 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 01.11.2017 | ledningsnet |
| Kobber | 1,3 µg/l | 2 mg/l | påvist under kravværdi | 01.11.2017 | ledningsnet |
| Kobolt | 0,012 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 01.11.2017 | ledningsnet |
| Chrom | 0,024 µg/l | 50 µg/l | påvist under kravværdi | 01.11.2017 | ledningsnet |
| Cadmium | < 0,003 µg/l | 3 µg/l | ikke påvist | 01.11.2017 | ledningsnet |
| Bor | 80 µg/l | 1 mg/l | påvist under kravværdi | 01.11.2017 | ledningsnet |
| Bly | 0,059 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 01.11.2017 | ledningsnet |
| Barium | 73 µg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 01.11.2017 | ledningsnet |
| Arsen | 0,88 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 01.11.2017 | ledningsnet |
| Antimon | < 0,2 µg/l | 5 µg/l | ikke påvist | 01.11.2017 | ledningsnet |
60 Mikrobiologiske parametre (16)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Kimtal ved 22 grader, PCA | 2 antal/ml | 200 antal/ml | påvist under kravværdi | 21.09.2026 | taphane med gennemskyl |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 21.09.2026 | taphane med gennemskyl |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 21.09.2026 | taphane med gennemskyl |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 21.09.2026 | taphane med gennemskyl |
| Kimtal ved 22 grader | < 1 antal/ml | 200 antal/ml | ikke påvist | 19.09.2025 | afgang vandværk |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 19.09.2025 | afgang vandværk |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 19.09.2025 | afgang vandværk |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 19.09.2025 | afgang vandværk |
| Kimtal ved 22 grader, PCA | < 1 antal/ml | 200 antal/ml | ikke påvist | 27.11.2017 | ledningsnet |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 27.11.2017 | ledningsnet |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 27.11.2017 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader | ikke påvist | – | ikke påvist | 17.12.2014 | ledningsnet |
| Kimtal ved 37 grader | 7 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 04.06.2013 | ledningsnet |
| Termotolerante colibakterier | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 24.04.2008 | ledningsnet |
| Kimtal ved 21 grader | 2 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 27.11.2007 | ledningsnet |
| Kimtal ved 37 grader, PCA | < 1 antal/ml | – | ikke påvist | 11.05.2004 | ledningsnet |
80 Tilstandsparametre (9)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| pH | 7,7 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 01.10.2026 | afgang vandværk |
| Temperatur | 10,2 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 21.09.2026 | taphane med gennemskyl |
| pH | 7,7 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 21.09.2026 | taphane med gennemskyl |
| Konduktivitet | 37,8 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 21.09.2026 | taphane med gennemskyl |
| Temperatur | 10,5 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 19.09.2025 | afgang vandværk |
| Konduktivitet | 55 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 19.09.2025 | afgang vandværk |
| Temperatur | 8,9 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 27.11.2017 | ledningsnet |
| pH | 7,9 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 27.11.2017 | ledningsnet |
| Konduktivitet | 54,4 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 27.11.2017 | ledningsnet |
None (1)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Coliforme bakterier | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 27.11.2007 | ledningsnet |