Assensvejens vandværk
Faaborg-Midtfyn Kommune · aktivt anlæg, alment · GEUS Jupiter · Assensvejens Vandværk A.M.B.A. · Se på kortet
Hårdhed
17 °dHtemmelig hårdt
Nitrat, PFAS, pesticider og mikrobiologi
Nitrat
påvist, ingen kravværdi
Se målinger (1)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Nitrat | 2,5 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 01.02.2000 | ledningsnet |
PFAS (sum af 4)
ikke påvist
Pesticider
påvist under kravværdi
Se målinger (72)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| 2-(4-Chlorphenoxy)propionsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Desethyldesisopropyl-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Terbuthylazin-desethyl | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 11.01.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Hydroxysimazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 11.01.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Dichlobenil | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 11.01.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Diuron | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 11.01.2023 | taphane uden gennemskyl |
| 2,4-Dichlorphenol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| 2,6-Dichlorphenol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 11.01.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Pentachlorphenol | < 0,01 µg/l | 0,01 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| 2,6-Dichlorbenzamid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| 4-Nitrophenol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Pentachlorbenzen | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| 2-(2,6-dichlorphenoxy)propionsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Dieldrin | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Heptachlor | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| cis-Heptachlorepoxid | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Aldrin | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Desethyl-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Desisopropyl-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Hydroxy-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 11.01.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Ethylenthiourea | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Glyphosat | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Hexazinon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Imazalil | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Metalaxyl | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Metribuzin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| 1,2,4-Triazol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Metamitron-desamino | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Metribuzin-desamino-diketo | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Metribuzin-desamino | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 11.01.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Metribuzin-diketo | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| 2,6-Dichlorbenzosyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Dichlorprop | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| MCPA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 11.01.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Mechlorprop | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Simazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| (Aminomethyl)phosphonsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Bentazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Monuron | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Desethyl-hydroxyatrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 11.01.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Desisopropyl-hydroxyatrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 29.01.2024 | taphane uden gennemskyl |
| Didealkyl-hydroxyatrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| TFMP | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Desphenyl chloridazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| PPU (IN70941) | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Methyl-desphenyl-chloridazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Metalaxyl-M | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 11.01.2023 | taphane uden gennemskyl |
| CGA 108906 | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| N,N-Dimethylsulfamid | 0,018 µg/l | 0,1 µg/l | påvist under kravværdi | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Metazachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Metazachlor OA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Alachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Dimethachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Dimethachlor OA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Propachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| (2,6-Dimethylphenylcarbamoyl)methansulfonsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Chlorothalonilamid sulfonsyre (R417888) | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Metaldehyd | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| N,N-Diethyl-m-toluamid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| N-(2,6-dimethylphenyl)-N-(methoxyacetyl)alanin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| t-Sulfinyleddikesyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| 4-Bis-amido-3,5,6-trichlorobenzenesulfonat | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| [(2,6-Dimethylphenyl)(2-sulfoacetyl)amino]eddikesyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| 4-(tert-Butylamino)-6-hydroxy-1-methyl-1,3,5-triazin-2(1H)-one | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| 6-(tert-Butylamino)-1,3,5-triazin-2,4-diol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| 6-Hydroxy-7,7-dimethyl-6,8-dihydroimidazo[1,2-a][1,3,5]triazin-2,4-dion | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| N,N-Dimethylsulfamidsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| 2,6-Dimethylacetanilid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| N-[4-(ethylamino)-6-hydroxy-1,3,5-triazin-2-yl]-2-methylalanin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2026 | taphane uden gennemskyl |
| 6-Amino-1,3,5-triazin-2,4-diol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2026 | taphane uden gennemskyl |
| N-(4-amino-6-hydroxy-1,3,5-triazin-2-yl)-2-methylalanin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2026 | taphane uden gennemskyl |
Mikrobiologi
påvist, ingen kravværdi
Se målinger (11)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 10.01.2018 | ledningsnet |
| Termotolerante colibakterier | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 07.10.2010 | ledningsnet |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 02.07.2026 | taphane med gennemskyl |
| Kimtal ved 37 grader, PCA | < 1 antal/ml | – | ikke påvist | 01.09.2009 | ledningsnet |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 10.01.2018 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader, PCA | 7 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 02.11.2015 | ledningsnet |
| Clostridium perfringens | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 13.02.2007 | ledningsnet |
| Kimtal, total | < 1 antal/ml | – | ikke påvist | 28.09.1988 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader | < 1 antal/ml | 200 antal/ml | ikke påvist | 10.01.2018 | ledningsnet |
| Kimtal ved 37 grader | 13 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 19.11.2013 | ledningsnet |
| Kimtal ved 21 grader | < 1 antal/ml | – | ikke påvist | 02.04.2001 | ledningsnet |
Påbud: ingen åbne påbud registreret i Jupiter
Datadækning: A God: alle hovedgrupper er undersøgt inden for de seneste år.
Udvikling over ti år
Hvor vandet kommer fra
Indvinding
Hvem får vandet
| Parcelhuse | 72.472 m³ | 829 modtagere |
| Landbrug m. dyreh. | 6.085 m³ | 5 modtagere |
| Døgninstitutioner | 2.292 m³ | 6 modtagere |
| Industri/håndværk | 1.741 m³ | 26 modtagere |
| Landbrug u. dyreh. | 1.506 m³ | 9 modtagere |
| Filterskylning m3 | 1.440 m³ | 1 modtagere |
- Modtager fra FFV Vand A/S - Anneksværket: 964 m³ i 2005
Boringer og råvand
Råvand er grundvandet, før vandværket behandler det. Kravværdierne gælder for drikkevandet ved hanen, ikke for råvandet, så tallene her viser, hvad vandværket arbejder med, ikke hvad du drikker. Læs om råvand.
| Boring (DGU-nr.) | Brug | Dybde | Grundvandsstand | Råvand senest | Nitrat | Pesticider påvist | PFAS påvist |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 163. 160 | Indvinding | 12 m | – | 11.10.2023 | – | – | – |
| 163. 161 | Indvinding | 12 m | – | 28.09.2026 | 1 mg/l | – | – |
| 163. 209 | Indvinding | 13 m | – | 28.09.2026 | 1 mg/l | – | – |
Sløjfede og tidligere boringer (1)
- 163. 28
Indvindingsoplandet
Grundvandet til Assensvejens vandværk dannes i et opland på 4,4 km², med 3 boringsnære beskyttelsesområder.
Kortlagte jordforureninger i oplandet: 31.
Se de kortlagte lokaliteter (25 af 31)
| Lokalitet | Status | Branche | Aktivitet | |
|---|---|---|---|---|
| Autogården | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder | Andet | |
| Autogården | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder | Andet | |
| Brdr. Hansens Smede- og Maskinværksted | V2 kortlagt | Maskinindustri;Maskinindustri | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af | |
| Brdr. Hansens Smede- og Maskinværksted | V2 kortlagt | Maskinindustri;Maskinindustri | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af | |
| Brdr. Hansens Smede- og Maskinværksted | V2 kortlagt | Maskinindustri;Maskinindustri | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af | |
| Brdr. Hansens Smede- og Maskinværksted | V2 kortlagt | Maskinindustri;Maskinindustri | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af | |
| Brdr. Hansens Smede- og Maskinværksted | V2 kortlagt | Maskinindustri;Maskinindustri | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af | |
| Mekaniker, BP Benzin | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Andet | |
| Mekaniker, BP Benzin | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Andet | |
| Mekaniker, BP Benzin | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Andet | |
| Shell Depot Fåborg | V1 og V2 kortlagt | Servicestationer;Engroshandel med motorbrændstof, brændsel, smøreolie mv. | Benzin og olie, salg af;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | |
| Shell Depot Fåborg | V1 og V2 kortlagt | Servicestationer;Engroshandel med motorbrændstof, brændsel, smøreolie mv. | Benzin og olie, salg af;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | |
| Villaolietank - Bjernevej 15 , Faaborg | V2 kortlagt | Parcel- og rækkehus | Villaolietank, privat oplag af | |
| Benzinsalg ved købmand, Assensvej 114 | V1 kortlagt | Servicestationer | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | |
| Benzinsalg ved købmand, Assensvej 114 | V1 kortlagt | Servicestationer | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | |
| Chr. Stougaard ApS | V1 kortlagt | Maskinindustri;Maskinindustri;Autoreparationsværksteder;Autoreparationsværksteder;Autoreparationsværksteder | Benzin og olie, aktiviteter vedr.;Benzin og olie, aktiviteter vedr.;Benzin og olie, aktiviteter vedr.;Metal, affedtning og overfladebehandling af;Metal, affedtning og overfladebehandling af | |
| Chr. Stougaard ApS | V1 kortlagt | Maskinindustri;Maskinindustri;Autoreparationsværksteder;Autoreparationsværksteder;Autoreparationsværksteder | Benzin og olie, aktiviteter vedr.;Benzin og olie, aktiviteter vedr.;Benzin og olie, aktiviteter vedr.;Metal, affedtning og overfladebehandling af;Metal, affedtning og overfladebehandling af | |
| Dieselolietank i grusgrav, Bjergevej 10 | V1 kortlagt | Nedrivnings- og jordarbejdsentreprenører | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af | |
| EKL Maskinfabrik / E. Lauersen's Maskinfabrik | V1 kortlagt | Maskinindustri;Maskinindustri;Bygge- og anlægsentreprenører (bortset fra nedrivnings- og jordarbejdsentreprenører);Autoreparationsværksteder;Vognmandsvirksomhed | Benzin og olie, aktiviteter vedr.;Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Materialgård | |
| Kettek | V1 kortlagt | Maskinindustri;Vognmandsvirksomhed | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af | |
| Ørnehøjs Auto | V1 kortlagt | Autoreparationsværksteder | Benzin og olie, aktiviteter vedr. | |
| Savcenter A/S / Winner Optimist ApS | V1 kortlagt | Bygning og reparation af både | Glasfiber, støbning af | |
| Savcenter A/S / Winner Optimist ApS | V1 kortlagt | Bygning og reparation af både | Glasfiber, støbning af | |
| Stofa Møbler | V1 kortlagt | Fremstilling af møbler | Træ, overfladebehandling af (maling o.lign.) | |
| UG Autolak / Faaborg Auto- og Industriakering | V1 kortlagt | Maskinindustri;Autolakererier | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Metal, affedtning og overfladebehandling af |
Alle seneste målinger
100 Halogenerede alifatiske kulbrinter + nedbrydningsprodukter (13)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Vinylchlorid | < 0,02 µg/l | 0,5 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| 1,2-Dichlorethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| 1,1,2,2-Tetrachlorethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| 1,1,2-Trichlorethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Dichlormethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| 1,1,1-Trichlorethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Trichlorethylen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Tetrachlorethylen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Trichlormethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| 1,1,1,2-Tetrachlorethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Trans-1,2-dichlorethen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| 1,1-Dichlorethylen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Cis-1,2-dichlorethylen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
110 Perfluorerede stoffer (67)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Perfluortridecansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluordodecansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluorundecansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluornonansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluorpentansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| 6:2 Fluortelomersulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluorpentansyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluorheptansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluorbutansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluortridecansyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluordodecansyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluorundecansyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluordecansyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluoroctansulfonamid (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluornonansyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,00005 µg/l | – | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluoroctansyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,00005 µg/l | – | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluorheptansyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluorhexansyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluordecansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluoroctansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,00005 µg/l | – | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluorhexansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,00005 µg/l | – | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluorbutansyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Sum af PFAS, 22 stoffer | < 0,00005 µg/l | – | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| PFAS (sum af PFOA, PFOS, PFNA og PFHxS) | < 0,00005 µg/l | – | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluoroctansulfonamid (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 29.01.2024 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluornonansyre (lineær) | < 0,00005 µg/l | – | ikke påvist | 29.01.2024 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluoroctansyre (lineær) | < 0,00005 µg/l | – | ikke påvist | 29.01.2024 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluoroctansulfonsyre (lineær) | < 0,00005 µg/l | – | ikke påvist | 29.01.2024 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluorhexansulfonsyre (lineær) | < 0,00005 µg/l | – | ikke påvist | 29.01.2024 | taphane uden gennemskyl |
| Sum af PFAS, 22 stoffer | < 0,0001 µg/l | – | ikke påvist | 11.10.2023 | afgang vandværk |
| PFAS (sum af PFOA, PFOS, PFNA og PFHxS) | < 0,0001 µg/l | – | ikke påvist | 11.10.2023 | afgang vandværk |
| Perfluortridecansulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 11.10.2023 | afgang vandværk |
| Perfluordodecansulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 11.10.2023 | afgang vandværk |
| Perfluorundecansulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 11.10.2023 | afgang vandværk |
| Perfluornonansulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 11.10.2023 | afgang vandværk |
| Perfluorpentansulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 11.10.2023 | afgang vandværk |
| 6:2 Fluortelomersulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 11.10.2023 | afgang vandværk |
| Perfluorpentansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 11.10.2023 | afgang vandværk |
| Perfluorheptansulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 11.10.2023 | afgang vandværk |
| Perfluorbutansulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 11.10.2023 | afgang vandværk |
| Perfluortridecansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 11.10.2023 | afgang vandværk |
| Perfluordodecansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 11.10.2023 | afgang vandværk |
| Perfluorundecansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 11.10.2023 | afgang vandværk |
| Perfluordecansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 11.10.2023 | afgang vandværk |
| Perfluoroctansulfonamid | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 11.10.2023 | afgang vandværk |
| Perfluornonansyre | < 0 µg/l | – | ikke påvist | 11.10.2023 | afgang vandværk |
| Perfluoroctansyre | < 0 µg/l | – | ikke påvist | 11.10.2023 | afgang vandværk |
| Perfluorheptansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 11.10.2023 | afgang vandværk |
| Perfluorhexansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 11.10.2023 | afgang vandværk |
| Perfluordecansulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 11.10.2023 | afgang vandværk |
| Perfluoroctansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0 µg/l | – | ikke påvist | 11.10.2023 | afgang vandværk |
| Perfluorhexansulfonsyre | < 0 µg/l | – | ikke påvist | 11.10.2023 | afgang vandværk |
| Perfluorbutansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 11.10.2023 | afgang vandværk |
| Sum af PFAS, 12 stoffer | < 0,0002 µg/l | – | ikke påvist | 11.01.2023 | taphane uden gennemskyl |
| 6:2 Fluortelomersulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 11.01.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluorpentansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 11.01.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluorbutansulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 11.01.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluordecansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 11.01.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluoroctansulfonamid | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 11.01.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluornonansyre | < 0,0001 µg/l | – | ikke påvist | 11.01.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluoroctansyre | < 0,0001 µg/l | – | ikke påvist | 11.01.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluorheptansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 11.01.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluorhexansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 11.01.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluoroctansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,0001 µg/l | – | ikke påvist | 11.01.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluorhexansulfonsyre | < 0,0001 µg/l | – | ikke påvist | 11.01.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluorbutansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 11.01.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Sum af PFAS, 12 stoffer | 0,00052 µg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 05.08.2022 | afgang vandværk |
20 Kemiske hovedbestanddele (34)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Jern | 0,011 mg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 02.07.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Jern | < 0,01 mg/l | 200 µg/l | ikke påvist | 02.07.2026 | taphane med gennemskyl |
| Chlorid | 220 mg/l | 250 mg/l | påvist under kravværdi | 02.07.2026 | afgang vandværk |
| Nitrit | < 0,001 mg/l | 0,1 mg/l | ikke påvist | 02.07.2026 | taphane med gennemskyl |
| Farvetal-Pt | 3,2 mg Pt/l | 15 mg Pt/l | påvist under kravværdi | 02.07.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Turbiditet | 0,08 FNU | 1 FNU | påvist under kravværdi | 02.07.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Mangan | < 0,002 mg/l | 50 µg/l | ikke påvist | 22.09.2025 | afgang vandværk |
| Magnesium | 15 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 22.09.2025 | afgang vandværk |
| Jern | 0,02 mg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 22.09.2025 | afgang vandværk |
| Calcium | 95 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 22.09.2025 | afgang vandværk |
| Nitrat | 2,1 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 22.09.2025 | afgang vandværk |
| Nitrit | < 0,001 mg/l | 0,01 mg/l | ikke påvist | 22.09.2025 | afgang vandværk |
| Ammoniak+ammonium | < 0,005 mg/l | 0,05 mg/l | ikke påvist | 22.09.2025 | afgang vandværk |
| Ikke flygtigt organisk kulstof | 1,8 mg/l | 4 mg/l | påvist under kravværdi | 22.09.2025 | afgang vandværk |
| Hårdhed, total | 17 °dH | – | påvist, ingen kravværdi | 22.09.2025 | afgang vandværk |
| Oxygen indhold | 9,8 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 22.09.2025 | afgang vandværk |
| Chlorid | 240 mg/l | 250 mg/l | påvist under kravværdi | 09.04.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Sulfat | 31 mg/l | 250 mg/l | påvist under kravværdi | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Natrium | 160 mg/l | 175 mg/l | påvist under kravværdi | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Mangan | < 0,002 mg/l | 50 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Fluorid | 0,3 mg/l | 1,5 mg/l | påvist under kravværdi | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | 1,9 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrit | < 0,001 mg/l | 0,1 mg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Ammoniak+ammonium | < 0,005 mg/l | 0,05 mg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Ikke flygtigt organisk kulstof | 1,6 mg/l | 4 mg/l | påvist under kravværdi | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Jern | 0,05 mg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 10.01.2018 | ledningsnet |
| Chlorid | 220 mg/l | 250 mg/l | påvist under kravværdi | 10.01.2018 | ledningsnet |
| Oxygen indhold | 10,5 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 10.01.2018 | ledningsnet |
| Turbiditet | 0,24 FNU | – | påvist, ingen kravværdi | 12.01.2016 | ledningsnet |
| Mangan | < 0,005 mg/l | – | ikke påvist | 01.02.2000 | ledningsnet |
| Nitrat | 2,5 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 01.02.2000 | ledningsnet |
| Nitrit | < 0,005 mg/l | – | ikke påvist | 01.02.2000 | ledningsnet |
| Ammoniak+ammonium | < 0,0065 mg/l | – | ikke påvist | 01.02.2000 | ledningsnet |
| Permanganattal KMnO4 | 5 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 01.02.2000 | ledningsnet |
30 Uorganiske sporstoffer (29)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Nikkel | 0,2 µg/l | 20 µg/l | påvist under kravværdi | 22.09.2025 | afgang vandværk |
| Arsen | 0,25 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 22.09.2025 | afgang vandværk |
| Zink | 8,9 µg/l | 3 mg/l | påvist under kravværdi | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Uran | 0,15 µg/l | 10 µg/l | påvist under kravværdi | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Selen | < 0,05 µg/l | 10 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Nikkel | 0,24 µg/l | 20 µg/l | påvist under kravværdi | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Kviksølv | < 0,001 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Kobber | 21 µg/l | 2 mg/l | påvist under kravværdi | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Kobolt | < 0,04 µg/l | 5 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Chrom | 0,037 µg/l | 25 µg/l | påvist under kravværdi | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Cadmium | < 0,003 µg/l | 3 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Bor | 150 µg/l | 1 mg/l | påvist under kravværdi | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Bly | 0,33 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Arsen | 0,18 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Antimon | < 0,2 µg/l | 5 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Aluminium | 1,2 µg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Cyanid, total | < 1 µg/l | 50 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Zink | 9,6 µg/l | 3 mg/l | påvist under kravværdi | 20.09.2021 | taphane med gennemskyl |
| Nikkel | 0,34 µg/l | 20 µg/l | påvist under kravværdi | 20.09.2021 | taphane med gennemskyl |
| Kobber | 16 µg/l | 2 mg/l | påvist under kravværdi | 20.09.2021 | taphane med gennemskyl |
| Chrom | 0,044 µg/l | 50 µg/l | påvist under kravværdi | 20.09.2021 | taphane med gennemskyl |
| Cadmium | < 0,003 µg/l | 3 µg/l | ikke påvist | 20.09.2021 | taphane med gennemskyl |
| Bly | 0,21 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 20.09.2021 | taphane med gennemskyl |
| Arsen | 0,12 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 20.09.2021 | taphane med gennemskyl |
| Aluminium | 4,7 µg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 20.09.2021 | taphane med gennemskyl |
| Nikkel | 0,2 µg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 18.10.2017 | ledningsnet |
| Kobolt | < 0,04 µg/l | – | ikke påvist | 18.10.2017 | ledningsnet |
| Bor | 120 µg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 18.10.2017 | ledningsnet |
| Arsen | 0,17 µg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 18.10.2017 | ledningsnet |
40 Organisk mikroforurening (11)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Bisphenol A | < 0,01 µg/l | 2,5 µg/l | ikke påvist | 22.12.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Trifluoreddikesyre | < 0,05 µg/l | 9 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Benz(a)pyren | < 0,003 µg/l | 0,01 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Indeno(1,2,3-cd)pyren | < 0,005 µg/l | – | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Fluoranthen | < 0,005 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Epichlorhydrin | < 0,05 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Acrylamid | < 0,05 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Benz(k)fluoranthen | < 0,005 µg/l | – | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Benz(ghi)perylen | < 0,005 µg/l | – | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Benz(b)fluoranthen | < 0,005 µg/l | – | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Benzen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
50 Pesticider, nedbrydningsprodukter og beslægtede stoffer (76)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| N-(4-amino-6-hydroxy-1,3,5-triazin-2-yl)-2-methylalanin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2026 | taphane uden gennemskyl |
| 6-Amino-1,3,5-triazin-2,4-diol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2026 | taphane uden gennemskyl |
| N-[4-(ethylamino)-6-hydroxy-1,3,5-triazin-2-yl]-2-methylalanin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2026 | taphane uden gennemskyl |
| 2,6-Dimethylacetanilid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| N,N-Dimethylsulfamidsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| 6-Hydroxy-7,7-dimethyl-6,8-dihydroimidazo[1,2-a][1,3,5]triazin-2,4-dion | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| 6-(tert-Butylamino)-1,3,5-triazin-2,4-diol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| 4-(tert-Butylamino)-6-hydroxy-1-methyl-1,3,5-triazin-2(1H)-one | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| [(2,6-Dimethylphenyl)(2-sulfoacetyl)amino]eddikesyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| 4-Bis-amido-3,5,6-trichlorobenzenesulfonat | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| t-Sulfinyleddikesyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| N-(2,6-dimethylphenyl)-N-(methoxyacetyl)alanin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| N,N-Diethyl-m-toluamid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Metaldehyd | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Chlorothalonilamid sulfonsyre (R417888) | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| (2,6-Dimethylphenylcarbamoyl)methansulfonsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Propachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Dimethachlor OA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Dimethachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Alachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Metazachlor OA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Metazachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| N,N-Dimethylsulfamid | 0,018 µg/l | 0,1 µg/l | påvist under kravværdi | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| CGA 108906 | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Methyl-desphenyl-chloridazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| PPU (IN70941) | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Desphenyl chloridazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| TFMP | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Didealkyl-hydroxyatrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Monuron | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Bentazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| (Aminomethyl)phosphonsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Simazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Mechlorprop | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Dichlorprop | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| 2,6-Dichlorbenzosyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Metribuzin-diketo | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Metribuzin-desamino-diketo | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Metamitron-desamino | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| 1,2,4-Triazol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Metribuzin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Metalaxyl | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Imazalil | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Hexazinon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Glyphosat | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Ethylenthiourea | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Desisopropyl-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Desethyl-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Aldrin | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| cis-Heptachlorepoxid | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Heptachlor | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Dieldrin | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| 2-(2,6-dichlorphenoxy)propionsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Pentachlorbenzen | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| 4-Nitrophenol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| 2,6-Dichlorbenzamid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Pentachlorphenol | < 0,01 µg/l | 0,01 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| 2,4-Dichlorphenol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Desethyldesisopropyl-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| 2-(4-Chlorphenoxy)propionsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Desisopropyl-hydroxyatrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 29.01.2024 | taphane uden gennemskyl |
| N,N-Dimethylsulfamid | 0,019 µg/l | 0,1 µg/l | påvist under kravværdi | 11.10.2023 | afgang vandværk |
| 2,6-Dichlorbenzamid | 0,013 µg/l | 0,1 µg/l | påvist under kravværdi | 11.10.2023 | afgang vandværk |
| Metalaxyl-M | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 11.01.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Desethyl-hydroxyatrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 11.01.2023 | taphane uden gennemskyl |
| MCPA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 11.01.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Metribuzin-desamino | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 11.01.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Hydroxy-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 11.01.2023 | taphane uden gennemskyl |
| 2,6-Dichlorphenol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 11.01.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Diuron | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 11.01.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Dichlobenil | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 11.01.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Hydroxysimazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 11.01.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Terbuthylazin-desethyl | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 11.01.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Chlorothalonilamid sulfonsyre (R417888) | < 0,01 µg/l | 0,01 µg/l | ikke påvist | 24.06.2019 | afgang vandværk |
| 1,2,4-Triazol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 20.04.2018 | afgang vandværk |
60 Mikrobiologiske parametre (23)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Kimtal ved 37 grader | < 1 antal/ml | – | ikke påvist | 02.07.2026 | afgang vandværk |
| Kimtal ved 22 grader | < 1 antal/ml | 200 antal/ml | ikke påvist | 02.07.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Kimtal ved 22 grader | < 1 antal/ml | 200 antal/ml | ikke påvist | 02.07.2026 | taphane med gennemskyl |
| Kimtal ved 22 grader | < 1 antal/ml | 200 antal/ml | ikke påvist | 02.07.2026 | afgang vandværk |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 02.07.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 02.07.2026 | taphane med gennemskyl |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 02.07.2026 | afgang vandværk |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 02.07.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 02.07.2026 | taphane med gennemskyl |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 02.07.2026 | afgang vandværk |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 02.07.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 02.07.2026 | taphane med gennemskyl |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 02.07.2026 | afgang vandværk |
| Kimtal ved 22 grader | < 1 antal/ml | 200 antal/ml | ikke påvist | 10.01.2018 | ledningsnet |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 10.01.2018 | ledningsnet |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 10.01.2018 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader, PCA | 7 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 02.11.2015 | ledningsnet |
| Kimtal ved 37 grader | 13 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 19.11.2013 | ledningsnet |
| Termotolerante colibakterier | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 07.10.2010 | ledningsnet |
| Kimtal ved 37 grader, PCA | < 1 antal/ml | – | ikke påvist | 01.09.2009 | ledningsnet |
| Clostridium perfringens | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 13.02.2007 | ledningsnet |
| Kimtal ved 21 grader | < 1 antal/ml | – | ikke påvist | 02.04.2001 | ledningsnet |
| Kimtal, total | < 1 antal/ml | – | ikke påvist | 28.09.1988 | ledningsnet |
80 Tilstandsparametre (10)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 17,8 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 02.07.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Temperatur | 19,1 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 02.07.2026 | taphane med gennemskyl |
| Temperatur | 12,1 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 02.07.2026 | afgang vandværk |
| pH | 7,7 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 02.07.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Konduktivitet | 110 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 02.07.2026 | taphane uden gennemskyl |
| pH | 7,8 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 22.09.2025 | afgang vandværk |
| Konduktivitet | 110 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 22.09.2025 | afgang vandværk |
| Temperatur | 7,5 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 10.01.2018 | ledningsnet |
| pH | 7,9 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 10.01.2018 | ledningsnet |
| Konduktivitet | 130 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 10.01.2018 | ledningsnet |
None (1)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Coliforme bakterier | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 27.04.2005 | ledningsnet |