Fejø Vandværk, Østerby
Lolland Kommune · aktivt anlæg, alment · GEUS Jupiter · Se på kortet
Hårdhed
27 °dHhårdt
Nitrat, PFAS, pesticider og mikrobiologi
Nitrat
påvist under kravværdi
Se målinger (1)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Nitrat | 2 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 05.08.2025 | afgang vandværk |
PFAS (sum af 4)
ikke analyseret
Pesticider
ikke analyseret
Mikrobiologi
påvist under kravværdi
Se målinger (5)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 11.04.2018 | ledningsnet |
| Termotolerante colibakterier | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 03.11.2010 | ledningsnet |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 28.07.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 11.04.2018 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader | 2 antal/ml | 200 antal/ml | påvist under kravværdi | 11.04.2018 | ledningsnet |
Påbud: ingen åbne påbud registreret i Jupiter
Datadækning: C Tynd: kun få analyser er registreret.
Udvikling over ti år
Hvor vandet kommer fra
Indvinding
Hvem får vandet
| Parcelhuse | 10.371 m³ | 127 modtagere |
| Landbrug m. dyreh. | 6.607 m³ | 2 modtagere |
| Hotel/camping | 1.874 m³ | 3 modtagere |
| Fritidshuse | 1.400 m³ | 96 modtagere |
| Filterskylning m3 | 324 m³ |
- Leverer til et andet anlæg i 2021
- Modtager fra et andet anlæg i 2021
Boringer og råvand
Råvand er grundvandet, før vandværket behandler det. Kravværdierne gælder for drikkevandet ved hanen, ikke for råvandet, så tallene her viser, hvad vandværket arbejder med, ikke hvad du drikker. Læs om råvand.
| Boring (DGU-nr.) | Brug | Dybde | Grundvandsstand | Råvand senest | Nitrat | Pesticider påvist | PFAS påvist |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 230. 251 | Indvinding | – | – | 31.10.2023 | – | – | – |
| 230. 27 | Indvinding | 60 m | – | 25.02.2025 | < 0,1 mg/l | – | – |
Indvindingsoplandet
Grundvandet til Fejø Vandværk, Østerby dannes i et opland på 1,7 km², med 2 boringsnære beskyttelsesområder.
Kortlagte jordforureninger i oplandet: 9.
Se de kortlagte lokaliteter (9)
| Lokalitet | Status | Branche | Aktivitet | |
|---|---|---|---|---|
| Købm. H.Å. Jensen | V1 og V2 kortlagt | Servicestationer;Vognmandsvirksomhed | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | |
| Købm. H.Å. Jensen | V1 og V2 kortlagt | Servicestationer;Vognmandsvirksomhed | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | |
| Købm. H.Å. Jensen | V1 og V2 kortlagt | Servicestationer;Vognmandsvirksomhed | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | |
| Slettervej 12, Fejø | V1 og V2 kortlagt | Kontor- og erhvervsejendom;Landbrug, jagt mv. | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Pesticider, aktiviteter vedr. | |
| Slettervej 12, Fejø | V1 og V2 kortlagt | Kontor- og erhvervsejendom;Landbrug, jagt mv. | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Pesticider, aktiviteter vedr. | |
| Slettervej 12, Fejø | V1 og V2 kortlagt | Kontor- og erhvervsejendom;Landbrug, jagt mv. | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Pesticider, aktiviteter vedr. | |
| Vognm. Osw. Larsen, dieselanl. | V1 og V2 kortlagt | Vognmandsvirksomhed | Andre aktiviteter uden tilknytning til branche | |
| Vognm. Osw. Larsen, dieselanl. | V1 og V2 kortlagt | Vognmandsvirksomhed | Andre aktiviteter uden tilknytning til branche | |
| Vognm. Osw. Larsen, dieselanl. | V1 og V2 kortlagt | Vognmandsvirksomhed | Andre aktiviteter uden tilknytning til branche |
Alle seneste målinger
20 Kemiske hovedbestanddele (24)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Jern | < 0,01 mg/l | 200 µg/l | ikke påvist | 28.07.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrit | 0,0016 mg/l | 0,1 mg/l | påvist under kravværdi | 28.07.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Oxygen indhold | 7,9 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 28.07.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Farvetal-Pt | 1,9 mg Pt/l | 15 mg Pt/l | påvist under kravværdi | 28.07.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Turbiditet | < 0,05 FNU | 1 FNU | ikke påvist | 28.07.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Methan | < 0,005 mg/l | – | ikke påvist | 05.08.2025 | afgang vandværk |
| Natrium | 69 mg/l | 175 mg/l | påvist under kravværdi | 05.08.2025 | afgang vandværk |
| Mangan | 0,004 mg/l | 50 µg/l | påvist under kravværdi | 05.08.2025 | afgang vandværk |
| Magnesium | 27 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 05.08.2025 | afgang vandværk |
| Jern | < 0,01 mg/l | 200 µg/l | ikke påvist | 05.08.2025 | afgang vandværk |
| Chlorid | 140 mg/l | 250 mg/l | påvist under kravværdi | 05.08.2025 | afgang vandværk |
| Calcium | 150 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 05.08.2025 | afgang vandværk |
| Nitrat | 2 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 05.08.2025 | afgang vandværk |
| Nitrit | 0,0089 mg/l | 0,01 mg/l | påvist under kravværdi | 05.08.2025 | afgang vandværk |
| Ammoniak+ammonium | < 0,005 mg/l | 0,05 mg/l | ikke påvist | 05.08.2025 | afgang vandværk |
| Ikke flygtigt organisk kulstof | 2,8 mg/l | 4 mg/l | påvist under kravværdi | 05.08.2025 | afgang vandværk |
| Hårdhed, total | 27 °dH | – | påvist, ingen kravværdi | 05.08.2025 | afgang vandværk |
| Hydrogencarbonat | 418 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 05.08.2025 | afgang vandværk |
| Aggressiv kuldioxid | < 2 mg/l | – | ikke påvist | 05.08.2025 | afgang vandværk |
| Oxygen indhold | 8 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 05.08.2025 | afgang vandværk |
| Svovlbrinte (sulfid) | < 0,02 mg/l | – | ikke påvist | 17.04.2024 | afgang vandværk |
| Dihydrogensulfid | < 0,02 mg/l | – | ikke påvist | 26.01.2023 | afgang vandværk |
| Jern | 0,12 mg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 11.04.2018 | ledningsnet |
| Oxygen indhold | 9,2 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 11.04.2018 | ledningsnet |
30 Uorganiske sporstoffer (8)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Nikkel | 1,8 µg/l | 20 µg/l | påvist under kravværdi | 05.08.2025 | afgang vandværk |
| Arsen | 0,24 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 05.08.2025 | afgang vandværk |
| Aluminium | 1,9 µg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 05.08.2025 | afgang vandværk |
| Strontium | 2.200 µg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 11.04.2018 | ledningsnet |
| Nikkel | 0,93 µg/l | 20 µg/l | påvist under kravværdi | 11.04.2018 | ledningsnet |
| Kobolt | < 0,04 µg/l | 5 µg/l | ikke påvist | 11.04.2018 | ledningsnet |
| Bor | 230 µg/l | 1 mg/l | påvist under kravværdi | 11.04.2018 | ledningsnet |
| Arsen | 0,21 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 11.04.2018 | ledningsnet |
40 Organisk mikroforurening (12)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Benz(a)pyren | < 0,003 µg/l | 0,01 µg/l | ikke påvist | 17.04.2024 | afgang vandværk |
| Ethylbenzen | < 0,02 µg/l | – | ikke påvist | 17.04.2024 | afgang vandværk |
| Indeno(1,2,3-cd)pyren | < 0,005 µg/l | – | ikke påvist | 17.04.2024 | afgang vandværk |
| Fluoranthen | < 0,005 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.04.2024 | afgang vandværk |
| m+p-Xylen | < 0,02 µg/l | – | ikke påvist | 17.04.2024 | afgang vandværk |
| o-Xylen | < 0,02 µg/l | – | ikke påvist | 17.04.2024 | afgang vandværk |
| Benz(k)fluoranthen | < 0,005 µg/l | – | ikke påvist | 17.04.2024 | afgang vandværk |
| Benz(ghi)perylen | < 0,005 µg/l | – | ikke påvist | 17.04.2024 | afgang vandværk |
| Benz(b)fluoranthen | < 0,005 µg/l | – | ikke påvist | 17.04.2024 | afgang vandværk |
| Toluen | < 0,02 µg/l | – | ikke påvist | 17.04.2024 | afgang vandværk |
| Benzen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 17.04.2024 | afgang vandværk |
| Naphthalen | < 0,02 µg/l | – | ikke påvist | 17.04.2024 | afgang vandværk |
60 Mikrobiologiske parametre (12)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Kimtal ved 22 grader | < 1 antal/ml | 200 antal/ml | ikke påvist | 28.07.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 28.07.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 28.07.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 28.07.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Kimtal ved 22 grader | < 1 antal/ml | 200 antal/ml | ikke påvist | 05.08.2025 | afgang vandværk |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 05.08.2025 | afgang vandværk |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 05.08.2025 | afgang vandværk |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 05.08.2025 | afgang vandværk |
| Kimtal ved 22 grader | 2 antal/ml | 200 antal/ml | påvist under kravværdi | 11.04.2018 | ledningsnet |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 11.04.2018 | ledningsnet |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 11.04.2018 | ledningsnet |
| Termotolerante colibakterier | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 03.11.2010 | ledningsnet |
80 Tilstandsparametre (9)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 16,6 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 28.07.2026 | taphane uden gennemskyl |
| pH | 7,1 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 28.07.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Konduktivitet | 110 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 28.07.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Temperatur | 12,4 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 05.08.2025 | afgang vandværk |
| pH | 7,1 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 05.08.2025 | afgang vandværk |
| Konduktivitet | 120 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 05.08.2025 | afgang vandværk |
| Temperatur | 7,5 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 11.04.2018 | ledningsnet |
| pH | 7 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 11.04.2018 | ledningsnet |
| Konduktivitet | 130 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 11.04.2018 | ledningsnet |
None (1)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Coliforme bakterier | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 24.03.2015 | ledningsnet |