Grindsted Vandværk 2
Billund Kommune · aktivt anlæg, alment · GEUS Jupiter · GEV Vand A/S · Se på kortet
Hårdhed
6,3 °dHblødt
Nitrat, PFAS, pesticider og mikrobiologi
Nitrat
påvist, ingen kravværdi
Se målinger (1)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Nitrat | 0,4 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 07.04.1999 | ledningsnet |
PFAS (sum af 4)
ikke påvist
Pesticider
ikke påvist
Se målinger (1)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Chlorothalonilamid sulfonsyre (R417888) | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 01.05.2019 | afgang vandværk |
Mikrobiologi
påvist, ingen kravværdi
Se målinger (6)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Coliforme bakterier ved 37grader. | ikke påvist | – | ikke påvist | 04.12.2002 | ledningsnet |
| Termotolerante colibakterier | ikke påvist | – | ikke påvist | 04.12.2002 | ledningsnet |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 05.05.2026 | afgang vandværk |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 05.05.2026 | afgang vandværk |
| Kimtal ved 22 grader | 5 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 04.12.2002 | ledningsnet |
| Kimtal ved 21 grader | ikke påvist | – | ikke påvist | 05.12.2001 | ledningsnet |
Påbud: ingen åbne påbud registreret i Jupiter
Datadækning: B Delvis: nogle stofgrupper mangler nylige analyser.
Udvikling over ti år
Hvor vandet kommer fra
Indvinding
Hvem får vandet
| Filterskylning m3 | 47.475 m³ |
- Leverer til et andet anlæg: 0 m³ i 1998
Boringer og råvand
Råvand er grundvandet, før vandværket behandler det. Kravværdierne gælder for drikkevandet ved hanen, ikke for råvandet, så tallene her viser, hvad vandværket arbejder med, ikke hvad du drikker. Læs om råvand.
| Boring (DGU-nr.) | Brug | Dybde | Grundvandsstand | Råvand senest | Nitrat | Pesticider påvist | PFAS påvist |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 114. 1326 | Indvinding | 152 m | – | 29.05.2024 | < 0,5 mg/l | – | – |
| 114. 1327 | Indvinding | 35 m | – | 18.05.1998 | 7,4 mg/l | – | – |
| 114. 1363 | Indvinding | 111 m | – | 29.05.2024 | < 0,5 mg/l | – | – |
| 114. 1364 | Indvinding | 117 m | – | 31.03.2026 | < 0,5 mg/l | – | – |
| 114. 1365 | Indvinding | 114 m | – | 31.03.2026 | < 0,5 mg/l | – | – |
| 114. 1568 | Indvinding | 110 m | – | 05.05.2026 | < 0,5 mg/l | – | – |
| 114. 1569 | Indvinding | 110 m | – | 20.03.2025 | 2,7 mg/l | – | – |
| 114. 1570 | Indvinding | 110 m | – | 29.05.2024 | 0,7 mg/l | – | – |
| 114. 1571 | Indvinding | 110 m | – | 29.05.2024 | < 0,5 mg/l | – | – |
Sløjfede og tidligere boringer (7)
- 114. 1128
- 114. 764
- 114. 765
- 114. 766
- 114. 767
- 114. 769
- 114. 984
Indvindingsoplandet
Grundvandet til Grindsted Vandværk 2 dannes i et opland på 45,5 km², med 8 boringsnære beskyttelsesområder.
Kortlagte jordforureninger i oplandet: 48, heraf 21 hvor regionen har registreret PFAS-stoffer.
Se de kortlagte lokaliteter (25 af 48)
| Lokalitet | Status | Branche | Aktivitet | |
|---|---|---|---|---|
| Billund Lufthavn | V1 og V2 kortlagt | Lufthavne mv.;Brandvæsen og redningskorps | Ikke oplyst;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | PFAS |
| Billund Lufthavn | V1 og V2 kortlagt | Lufthavne mv.;Brandvæsen og redningskorps | Ikke oplyst;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | PFAS |
| Billund Lufthavn | V1 og V2 kortlagt | Lufthavne mv.;Brandvæsen og redningskorps | Ikke oplyst;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | PFAS |
| Billund Lufthavn | V1 og V2 kortlagt | Lufthavne mv.;Brandvæsen og redningskorps | Ikke oplyst;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | PFAS |
| Billund Lufthavn | V1 og V2 kortlagt | Lufthavne mv.;Brandvæsen og redningskorps | Ikke oplyst;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | PFAS |
| Billund Lufthavn | V1 og V2 kortlagt | Lufthavne mv.;Brandvæsen og redningskorps | Ikke oplyst;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | PFAS |
| Billund Lufthavn | V1 og V2 kortlagt | Lufthavne mv.;Brandvæsen og redningskorps | Ikke oplyst;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | PFAS |
| Billund Lufthavn | V1 og V2 kortlagt | Lufthavne mv.;Brandvæsen og redningskorps | Ikke oplyst;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | PFAS |
| Billund Lufthavn | V1 og V2 kortlagt | Lufthavne mv.;Brandvæsen og redningskorps | Ikke oplyst;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | PFAS |
| Billund Lufthavn | V1 og V2 kortlagt | Lufthavne mv.;Brandvæsen og redningskorps | Ikke oplyst;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | PFAS |
| Billund Lufthavn | V1 og V2 kortlagt | Lufthavne mv.;Brandvæsen og redningskorps | Ikke oplyst;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | PFAS |
| Billund Lufthavn | V1 og V2 kortlagt | Lufthavne mv.;Brandvæsen og redningskorps | Ikke oplyst;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | PFAS |
| Billund Lufthavn | V1 og V2 kortlagt | Lufthavne mv.;Brandvæsen og redningskorps | Ikke oplyst;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | PFAS |
| Billund Lufthavn | V1 og V2 kortlagt | Lufthavne mv.;Brandvæsen og redningskorps | Ikke oplyst;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | PFAS |
| Billund Lufthavn | V1 og V2 kortlagt | Lufthavne mv.;Brandvæsen og redningskorps | Ikke oplyst;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | PFAS |
| Billund Lufthavn | V1 og V2 kortlagt | Lufthavne mv.;Brandvæsen og redningskorps | Ikke oplyst;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | PFAS |
| Billund Lufthavn | V1 og V2 kortlagt | Lufthavne mv.;Brandvæsen og redningskorps | Ikke oplyst;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | PFAS |
| Billund Lufthavn | V1 og V2 kortlagt | Lufthavne mv.;Brandvæsen og redningskorps | Ikke oplyst;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | PFAS |
| Billund Lufthavn | V1 og V2 kortlagt | Lufthavne mv.;Brandvæsen og redningskorps | Ikke oplyst;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | PFAS |
| Billund Lufthavn | V1 og V2 kortlagt | Lufthavne mv.;Brandvæsen og redningskorps | Ikke oplyst;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | PFAS |
| Billund Lufthavn | V1 og V2 kortlagt | Lufthavne mv.;Brandvæsen og redningskorps | Ikke oplyst;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | PFAS |
| Åst Maskinstation & Entreprenørforretning | V2 kortlagt | Landbrugsmaskinstationer;Mejerier og mælkekondenseringsfabrikker | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Pesticider, aktiviteter vedr. | |
| Åst Maskinstation & Entreprenørforretning | V2 kortlagt | Landbrugsmaskinstationer;Mejerier og mælkekondenseringsfabrikker | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Pesticider, aktiviteter vedr. | |
| Åst Maskinstation & Entreprenørforretning | V2 kortlagt | Landbrugsmaskinstationer;Mejerier og mælkekondenseringsfabrikker | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Pesticider, aktiviteter vedr. | |
| Åst Maskinstation & Entreprenørforretning | V2 kortlagt | Landbrugsmaskinstationer;Mejerier og mælkekondenseringsfabrikker | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Pesticider, aktiviteter vedr. |
Alle seneste målinger
110 Perfluorerede stoffer (14)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| PFAS (sum af PFOA, PFOS, PFNA og PFHxS) | < 0,0002 µg/l | – | ikke påvist | 09.05.2022 | afgang vandværk |
| Sum af PFAS, 12 stoffer | < 0,0002 µg/l | – | ikke påvist | 09.05.2022 | afgang vandværk |
| 6:2 Fluortelomersulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 09.05.2022 | afgang vandværk |
| Perfluorpentansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 09.05.2022 | afgang vandværk |
| Perfluorbutansulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 09.05.2022 | afgang vandværk |
| Perfluordecansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 09.05.2022 | afgang vandværk |
| Perfluoroctansulfonamid | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 09.05.2022 | afgang vandværk |
| Perfluornonansyre | < 0,0001 µg/l | – | ikke påvist | 09.05.2022 | afgang vandværk |
| Perfluoroctansyre | < 0,0001 µg/l | – | ikke påvist | 09.05.2022 | afgang vandværk |
| Perfluorheptansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 09.05.2022 | afgang vandværk |
| Perfluorhexansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 09.05.2022 | afgang vandværk |
| Perfluoroctansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,0001 µg/l | – | ikke påvist | 09.05.2022 | afgang vandværk |
| Perfluorhexansulfonsyre | < 0,0001 µg/l | – | ikke påvist | 09.05.2022 | afgang vandværk |
| Perfluorbutansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 09.05.2022 | afgang vandværk |
20 Kemiske hovedbestanddele (20)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Svovlbrinte (sulfid) | < 0,02 mg/l | – | ikke påvist | 05.05.2026 | afgang vandværk |
| Methan | < 0,005 mg/l | – | ikke påvist | 05.05.2026 | afgang vandværk |
| Mangan | < 0,002 mg/l | 50 µg/l | ikke påvist | 05.05.2026 | afgang vandværk |
| Magnesium | 8,6 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 05.05.2026 | afgang vandværk |
| Jern | 0,014 mg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 05.05.2026 | afgang vandværk |
| Calcium | 31 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 05.05.2026 | afgang vandværk |
| Nitrat | 0,4 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 05.05.2026 | afgang vandværk |
| Nitrit | < 0,001 mg/l | 0,01 mg/l | ikke påvist | 05.05.2026 | afgang vandværk |
| Ammoniak+ammonium | < 0,005 mg/l | 0,05 mg/l | ikke påvist | 05.05.2026 | afgang vandværk |
| Ikke flygtigt organisk kulstof | 0,55 mg/l | 4 mg/l | påvist under kravværdi | 05.05.2026 | afgang vandværk |
| Hårdhed, total | 6,3 °dH | – | påvist, ingen kravværdi | 05.05.2026 | afgang vandværk |
| Hydrogencarbonat | 130 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 05.05.2026 | afgang vandværk |
| Aggressiv kuldioxid | 4 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 05.05.2026 | afgang vandværk |
| Oxygen indhold | 11,3 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 05.05.2026 | afgang vandværk |
| Dihydrogensulfid | < 0,02 mg/l | – | ikke påvist | 04.04.2023 | afgang vandværk |
| Jern | ikke påvist | – | ikke påvist | 04.12.2002 | ledningsnet |
| Oxygen indhold | 10,9 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 04.12.2002 | ledningsnet |
| Nitrit | ikke påvist | – | ikke påvist | 05.12.2001 | ledningsnet |
| Phosphor, total-P | 0,03 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 07.04.1999 | ledningsnet |
| Nitrat | 0,4 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 07.04.1999 | ledningsnet |
30 Uorganiske sporstoffer (2)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Nikkel | 0,21 µg/l | 20 µg/l | påvist under kravværdi | 05.05.2026 | afgang vandværk |
| Arsen | < 0,03 µg/l | 5 µg/l | ikke påvist | 05.05.2026 | afgang vandværk |
50 Pesticider, nedbrydningsprodukter og beslægtede stoffer (1)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Chlorothalonilamid sulfonsyre (R417888) | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 01.05.2019 | afgang vandværk |
60 Mikrobiologiske parametre (8)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Kimtal ved 22 grader | < 1 antal/ml | 200 antal/ml | ikke påvist | 05.05.2026 | afgang vandværk |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 05.05.2026 | afgang vandværk |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 05.05.2026 | afgang vandværk |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 05.05.2026 | afgang vandværk |
| Kimtal ved 22 grader | 5 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 04.12.2002 | ledningsnet |
| Termotolerante colibakterier | ikke påvist | – | ikke påvist | 04.12.2002 | ledningsnet |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | ikke påvist | – | ikke påvist | 04.12.2002 | ledningsnet |
| Kimtal ved 21 grader | ikke påvist | – | ikke påvist | 05.12.2001 | ledningsnet |
80 Tilstandsparametre (6)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 9,2 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 05.05.2026 | afgang vandværk |
| pH | 7,6 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 05.05.2026 | afgang vandværk |
| Konduktivitet | 24 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 05.05.2026 | afgang vandværk |
| Temperatur | 9,5 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 04.12.2002 | ledningsnet |
| pH | 8,1 pH | – | påvist, ingen kravværdi | 04.12.2002 | ledningsnet |
| Konduktivitet | 29,4 mS/m | – | påvist, ingen kravværdi | 04.12.2002 | ledningsnet |