Grindsted Vandværk 3
Billund Kommune · aktivt anlæg, alment · GEUS Jupiter · GEV Vand A/S · Se på kortet
Hårdhed
5,8 °dHblødt
Nitrat, PFAS, pesticider og mikrobiologi
Nitrat
påvist under kravværdi
Se målinger (1)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Nitrat | 0,38 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 05.05.2026 | afgang vandværk |
PFAS (sum af 4)
ikke påvist
Pesticider
ikke påvist
Se målinger (1)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Chlorothalonilamid sulfonsyre (R417888) | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 01.05.2019 | afgang vandværk |
Mikrobiologi
ikke påvist
Se målinger (4)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 05.05.2026 | afgang vandværk |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 05.05.2026 | afgang vandværk |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 05.05.2026 | afgang vandværk |
| Kimtal ved 22 grader | < 1 antal/ml | 200 antal/ml | ikke påvist | 05.05.2026 | afgang vandværk |
Påbud: ingen åbne påbud registreret i Jupiter
Datadækning: B Delvis: nogle stofgrupper mangler nylige analyser.
Udvikling over ti år
Hvor vandet kommer fra
Indvinding
Hvem får vandet
| Filterskylning m3 | 21.375 m³ |
- Leverer til et andet anlæg: 0 m³ i 1998
Boringer og råvand
Råvand er grundvandet, før vandværket behandler det. Kravværdierne gælder for drikkevandet ved hanen, ikke for råvandet, så tallene her viser, hvad vandværket arbejder med, ikke hvad du drikker. Læs om råvand.
| Boring (DGU-nr.) | Brug | Dybde | Grundvandsstand | Råvand senest | Nitrat | Pesticider påvist | PFAS påvist |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 114. 1322 | Indvinding | 25 m | – | 17.03.1997 | 51 mg/l | – | – |
| 114. 1366 | Indvinding | 114 m | – | 20.03.2025 | – | – | – |
| 114. 1840 | Indvinding | 106 m | – | 16.05.2023 | – | – | – |
| 114. 1841 | Indvinding | 111 m | – | 02.04.2024 | – | – | – |
Sløjfede og tidligere boringer (7)
- 114. 1127
- 114. 1167
- 114. 1323
- 114. 1324
- 114. 1325
- 114. 1328
- 114. 533
Indvindingsoplandet
Grundvandet til Grindsted Vandværk 3 dannes i et opland på 28,7 km², med 3 boringsnære beskyttelsesområder.
Kortlagte jordforureninger i oplandet: 12, heraf 3 hvor regionen har registreret PFAS-stoffer, 1 inden for et boringsnært beskyttelsesområde.
Se de kortlagte lokaliteter (12)
| Lokalitet | Status | Branche | Aktivitet | |
|---|---|---|---|---|
| Billund Lufthavn | V1 og V2 kortlagt | Lufthavne mv.;Brandvæsen og redningskorps | Ikke oplyst;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | PFAS |
| Billund Lufthavn | V1 og V2 kortlagt | Lufthavne mv.;Brandvæsen og redningskorps | Ikke oplyst;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | PFAS |
| Billund Lufthavn | V1 og V2 kortlagt | Lufthavne mv.;Brandvæsen og redningskorps | Ikke oplyst;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | PFAS |
| Calles Værktøjsfabrik | V2 kortlagt | Almindelige maskinforarbejdningsprocesser | Andet | |
| Calles Værktøjsfabrik | V2 kortlagt | Almindelige maskinforarbejdningsprocesser | Andet | |
| Calles Værktøjsfabrik | V2 kortlagt | Almindelige maskinforarbejdningsprocesser | Andet | |
| Grindsted Speedwayklub | V2 kortlagt | Ikke specificeret;Ikke specificeret | Slagge, tilført/udlagt;Slagge, tilført/udlagt | |
| Tidligere Kommunal Losseplads, Kobjergvej 4A og 4B, 7190 Billund | V2 kortlagt | Landbrug, jagt mv.;Drift af affaldsbehandlingsanlæg | Aktiviteter vedr. jord og affald;Andet | |
| Tidligere Kommunal Losseplads, Kobjergvej 4A og 4B, 7190 Billund | V2 kortlagt | Landbrug, jagt mv.;Drift af affaldsbehandlingsanlæg | Aktiviteter vedr. jord og affald;Andet | |
| Tidligere Kommunal Losseplads, Kobjergvej 4A og 4B, 7190 Billund | V2 kortlagt | Landbrug, jagt mv.;Drift af affaldsbehandlingsanlæg | Aktiviteter vedr. jord og affald;Andet | |
| Jernbane, Grindsted | V1 kortlagt | Jernbaner | Jernbane og rangérområde | BNBO |
| Vognmand | V1 kortlagt | Vognmandsvirksomhed | Andet |
Alle seneste målinger
110 Perfluorerede stoffer (14)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| PFAS (sum af PFOA, PFOS, PFNA og PFHxS) | < 0,0002 µg/l | – | ikke påvist | 09.05.2022 | afgang vandværk |
| Sum af PFAS, 12 stoffer | < 0,0002 µg/l | – | ikke påvist | 09.05.2022 | afgang vandværk |
| 6:2 Fluortelomersulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 09.05.2022 | afgang vandværk |
| Perfluorpentansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 09.05.2022 | afgang vandværk |
| Perfluorbutansulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 09.05.2022 | afgang vandværk |
| Perfluordecansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 09.05.2022 | afgang vandværk |
| Perfluoroctansulfonamid | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 09.05.2022 | afgang vandværk |
| Perfluornonansyre | < 0,0001 µg/l | – | ikke påvist | 09.05.2022 | afgang vandværk |
| Perfluoroctansyre | < 0,0001 µg/l | – | ikke påvist | 09.05.2022 | afgang vandværk |
| Perfluorheptansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 09.05.2022 | afgang vandværk |
| Perfluorhexansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 09.05.2022 | afgang vandværk |
| Perfluoroctansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,0001 µg/l | – | ikke påvist | 09.05.2022 | afgang vandværk |
| Perfluorhexansulfonsyre | < 0,0001 µg/l | – | ikke påvist | 09.05.2022 | afgang vandværk |
| Perfluorbutansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 09.05.2022 | afgang vandværk |
20 Kemiske hovedbestanddele (15)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Svovlbrinte (sulfid) | < 0,02 mg/l | – | ikke påvist | 05.05.2026 | afgang vandværk |
| Methan | < 0,005 mg/l | – | ikke påvist | 05.05.2026 | afgang vandværk |
| Mangan | < 0,002 mg/l | 50 µg/l | ikke påvist | 05.05.2026 | afgang vandværk |
| Magnesium | 7 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 05.05.2026 | afgang vandværk |
| Jern | 0,01 mg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 05.05.2026 | afgang vandværk |
| Calcium | 30 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 05.05.2026 | afgang vandværk |
| Nitrat | 0,38 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 05.05.2026 | afgang vandværk |
| Nitrit | 0,0016 mg/l | 0,01 mg/l | påvist under kravværdi | 05.05.2026 | afgang vandværk |
| Ammoniak+ammonium | 0,0058 mg/l | 0,05 mg/l | påvist under kravværdi | 05.05.2026 | afgang vandværk |
| Ikke flygtigt organisk kulstof | 0,58 mg/l | 4 mg/l | påvist under kravværdi | 05.05.2026 | afgang vandværk |
| Hårdhed, total | 5,8 °dH | – | påvist, ingen kravværdi | 05.05.2026 | afgang vandværk |
| Hydrogencarbonat | 134 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 05.05.2026 | afgang vandværk |
| Aggressiv kuldioxid | 6 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 05.05.2026 | afgang vandværk |
| Oxygen indhold | 11,1 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 05.05.2026 | afgang vandværk |
| Dihydrogensulfid | < 0,02 mg/l | – | ikke påvist | 04.04.2023 | afgang vandværk |
30 Uorganiske sporstoffer (2)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Nikkel | 0,11 µg/l | 20 µg/l | påvist under kravværdi | 05.05.2026 | afgang vandværk |
| Arsen | < 0,03 µg/l | 5 µg/l | ikke påvist | 05.05.2026 | afgang vandværk |
50 Pesticider, nedbrydningsprodukter og beslægtede stoffer (1)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Chlorothalonilamid sulfonsyre (R417888) | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 01.05.2019 | afgang vandværk |
60 Mikrobiologiske parametre (4)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Kimtal ved 22 grader | < 1 antal/ml | 200 antal/ml | ikke påvist | 05.05.2026 | afgang vandværk |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 05.05.2026 | afgang vandværk |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 05.05.2026 | afgang vandværk |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 05.05.2026 | afgang vandværk |
80 Tilstandsparametre (3)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 9,1 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 05.05.2026 | afgang vandværk |
| pH | 7,5 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 05.05.2026 | afgang vandværk |
| Konduktivitet | 24 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 05.05.2026 | afgang vandværk |