Hjerm Vandværk
Struer Kommune · aktivt anlæg, alment · GEUS Jupiter · Hjerm Vandværk A.m.b.a. · Se på kortet
Hårdhed
16 °dHtemmelig hårdt
Nitrat, PFAS, pesticider og mikrobiologi
Nitrat
påvist, ingen kravværdi
Se målinger (1)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Nitrat | 17 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 20.04.2001 | ledningsnet |
PFAS (sum af 4)
ikke påvist
Pesticider
påvist under kravværdi
Se målinger (63)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| 2-(4-Chlorphenoxy)propionsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Desethyldesisopropyl-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Terbuthylazin-desethyl | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 24.10.2022 | taphane uden gennemskyl |
| Hydroxysimazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 24.10.2022 | taphane uden gennemskyl |
| Dichlobenil | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 24.10.2022 | taphane uden gennemskyl |
| 2,4-Dichlorphenol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| 2,6-Dichlorphenol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 24.10.2022 | taphane uden gennemskyl |
| Pentachlorphenol | < 0,01 µg/l | 0,01 µg/l | ikke påvist | 01.10.2020 | taphane uden gennemskyl |
| 2,6-Dichlorbenzamid | 0,082 µg/l | 0,1 µg/l | påvist under kravværdi | 20.04.2001 | ledningsnet |
| 4-Nitrophenol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Pentachlorbenzen | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| 2-(2,6-dichlorphenoxy)propionsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Dieldrin | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Heptachlor | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| cis-Heptachlorepoxid | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Aldrin | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Desethyl-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Desisopropyl-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Hydroxy-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 24.10.2022 | taphane uden gennemskyl |
| Ethylenthiourea | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Glyphosat | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Hexazinon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Imazalil | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| 1,2,4-Triazol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Metamitron-desamino | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| 2,6-Dichlorbenzosyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Dichlorprop | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| MCPA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 24.10.2022 | taphane uden gennemskyl |
| Mechlorprop | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Simazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| (Aminomethyl)phosphonsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Bentazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Monuron | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Desethyl-hydroxyatrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 24.10.2022 | taphane uden gennemskyl |
| Desisopropyl-hydroxyatrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 12.10.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Didealkyl-hydroxyatrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| TFMP | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Desphenyl chloridazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| PPU (IN70941) | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Methyl-desphenyl-chloridazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| N,N-Dimethylsulfamid | 0,026 µg/l | 0,1 µg/l | påvist under kravværdi | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Metazachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Metazachlor OA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Alachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Dimethachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Dimethachlor OA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Propachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| (2,6-Dimethylphenylcarbamoyl)methansulfonsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Chlorothalonilamid sulfonsyre (R417888) | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Metaldehyd | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| N,N-Diethyl-m-toluamid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| t-Sulfinyleddikesyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| 4-Bis-amido-3,5,6-trichlorobenzenesulfonat | 0,013 µg/l | 0,1 µg/l | påvist under kravværdi | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| [(2,6-Dimethylphenyl)(2-sulfoacetyl)amino]eddikesyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| 4-(tert-Butylamino)-6-hydroxy-1-methyl-1,3,5-triazin-2(1H)-one | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| 6-(tert-Butylamino)-1,3,5-triazin-2,4-diol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| 6-Hydroxy-7,7-dimethyl-6,8-dihydroimidazo[1,2-a][1,3,5]triazin-2,4-dion | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| N,N-Dimethylsulfamidsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| 2,6-Dimethylacetanilid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| N-[4-(ethylamino)-6-hydroxy-1,3,5-triazin-2-yl]-2-methylalanin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| 6-Amino-1,3,5-triazin-2,4-diol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| N-(4-amino-6-hydroxy-1,3,5-triazin-2-yl)-2-methylalanin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
Mikrobiologi
påvist under kravværdi
Se målinger (8)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 08.11.2017 | ledningsnet |
| Termotolerante colibakterier | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 02.12.2010 | ledningsnet |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 11.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Kimtal ved 37 grader, PCA | 9 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 08.09.2004 | ledningsnet |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 08.11.2017 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader, PCA | < 1 antal/ml | – | ikke påvist | 02.11.2015 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader | 3 antal/ml | 200 antal/ml | påvist under kravværdi | 08.11.2017 | ledningsnet |
| Kimtal ved 21 grader | 3 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 26.01.1994 | ledningsnet |
Påbud: ingen åbne påbud registreret i Jupiter
Datadækning: A God: alle hovedgrupper er undersøgt inden for de seneste år.
Udvikling over ti år
Hvor vandet kommer fra
Indvinding
Hvem får vandet
| Landbrug m. dyreh. | 50.478 m³ | 71 modtagere |
| Parcelhuse | 35.788 m³ | 439 modtagere |
| Landbrug u. dyreh. | 12.798 m³ | 149 modtagere |
| Industri/håndværk | 5.722 m³ | 28 modtagere |
| Andet m3 | 2.146 m³ | 42 modtagere |
| Institutioner (84+86) | 1.650 m³ | 13 modtagere |
| Etageboliger | 584 m³ | 3 modtagere |
| Fritidshuse | 24 m³ | 1 modtagere |
- Leverer til Livbjerggård Strands Vandværk amba: 73 m³ i 2005
Boringer og råvand
Råvand er grundvandet, før vandværket behandler det. Kravværdierne gælder for drikkevandet ved hanen, ikke for råvandet, så tallene her viser, hvad vandværket arbejder med, ikke hvad du drikker. Læs om råvand.
| Boring (DGU-nr.) | Brug | Dybde | Grundvandsstand | Råvand senest | Nitrat | Pesticider påvist | PFAS påvist |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 64. 1726 | Indvinding | 129 m | – | 18.11.2009 | – | – | – |
| 64. 1727 | Indvinding | 41 m | – | 18.11.2009 | – | – | – |
| 64. 563 | Indvinding | 71 m | 8,7 m under terræn | 09.06.2026 | 27 mg/l | – | – |
| 64. 637 | Indvinding | 76 m | 8,51 m under terræn | 09.06.2026 | 12 mg/l | – | – |
Sløjfede og tidligere boringer (2)
- 64. 1471
- 64. 481
Indvindingsoplandet
Grundvandet til Hjerm Vandværk dannes i et opland på 4,4 km², med 4 boringsnære beskyttelsesområder.
Kortlagte jordforureninger i oplandet: 24, heraf 1 hvor regionen har registreret PFAS-stoffer, 4 inden for et boringsnært beskyttelsesområde.
Se de kortlagte lokaliteter (24)
| Lokalitet | Status | Branche | Aktivitet | |
|---|---|---|---|---|
| Nordvestjysk Galvanisering | V2 kortlagt | Overfladebehandling af metal | Metal, galvanisering af | PFAS |
| Losseplads Hjerm (Kirkevej/Jernbanevej) | V2 kortlagt | Drift af affaldsbehandlingsanlæg | Aktiviteter vedr. jord og affald | |
| Metric-Notra | V1 og V2 kortlagt | Anden bearbejdning af jern og stål i øvrigt;Almindelige maskinforarbejdningsprocesser;Fremstilling af andre elektriske maskiner og apparater;VVS-installatører og blikkenslagerforretninger | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Aktiviteter vedr. metaller;Aktiviteter vedr. metaller;Aktiviteter vedr. metaller | |
| Metric-Notra | V1 og V2 kortlagt | Anden bearbejdning af jern og stål i øvrigt;Almindelige maskinforarbejdningsprocesser;Fremstilling af andre elektriske maskiner og apparater;VVS-installatører og blikkenslagerforretninger | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Aktiviteter vedr. metaller;Aktiviteter vedr. metaller;Aktiviteter vedr. metaller | |
| Metric-Notra | V1 og V2 kortlagt | Anden bearbejdning af jern og stål i øvrigt;Almindelige maskinforarbejdningsprocesser;Fremstilling af andre elektriske maskiner og apparater;VVS-installatører og blikkenslagerforretninger | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Aktiviteter vedr. metaller;Aktiviteter vedr. metaller;Aktiviteter vedr. metaller | |
| Metric-Notra | V1 og V2 kortlagt | Anden bearbejdning af jern og stål i øvrigt;Almindelige maskinforarbejdningsprocesser;Fremstilling af andre elektriske maskiner og apparater;VVS-installatører og blikkenslagerforretninger | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Aktiviteter vedr. metaller;Aktiviteter vedr. metaller;Aktiviteter vedr. metaller | |
| Metric-Notra | V1 og V2 kortlagt | Anden bearbejdning af jern og stål i øvrigt;Almindelige maskinforarbejdningsprocesser;Fremstilling af andre elektriske maskiner og apparater;VVS-installatører og blikkenslagerforretninger | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Aktiviteter vedr. metaller;Aktiviteter vedr. metaller;Aktiviteter vedr. metaller | |
| Metric-Notra | V1 og V2 kortlagt | Anden bearbejdning af jern og stål i øvrigt;Almindelige maskinforarbejdningsprocesser;Fremstilling af andre elektriske maskiner og apparater;VVS-installatører og blikkenslagerforretninger | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Aktiviteter vedr. metaller;Aktiviteter vedr. metaller;Aktiviteter vedr. metaller | |
| Metric-Notra | V1 og V2 kortlagt | Anden bearbejdning af jern og stål i øvrigt;Almindelige maskinforarbejdningsprocesser;Fremstilling af andre elektriske maskiner og apparater;VVS-installatører og blikkenslagerforretninger | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Aktiviteter vedr. metaller;Aktiviteter vedr. metaller;Aktiviteter vedr. metaller | |
| Smede- og maskinværksted v/ P. Hoffmann, Møllevangsvej 2, Hjerm | V2 kortlagt | Smedning, presning, sænksmedning og valsning af metal; pulvermetallurgi | Aktiviteter vedr. metaller | |
| Smede- og maskinværksted v/ P. Hoffmann, Møllevangsvej 2, Hjerm | V2 kortlagt | Smedning, presning, sænksmedning og valsning af metal; pulvermetallurgi | Aktiviteter vedr. metaller | |
| Smede- og maskinværksted v/ P. Hoffmann, Møllevangsvej 2, Hjerm | V2 kortlagt | Smedning, presning, sænksmedning og valsning af metal; pulvermetallurgi | Aktiviteter vedr. metaller | |
| Smede- og maskinværksted v/ P. Hoffmann, Møllevangsvej 2, Hjerm | V2 kortlagt | Smedning, presning, sænksmedning og valsning af metal; pulvermetallurgi | Aktiviteter vedr. metaller | |
| Smede- og maskinværksted v/ P. Hoffmann, Møllevangsvej 2, Hjerm | V2 kortlagt | Smedning, presning, sænksmedning og valsning af metal; pulvermetallurgi | Aktiviteter vedr. metaller | |
| Smede- og maskinværksted v/ P. Hoffmann, Møllevangsvej 2, Hjerm | V2 kortlagt | Smedning, presning, sænksmedning og valsning af metal; pulvermetallurgi | Aktiviteter vedr. metaller | |
| Smede- og maskinværksted v/ P. Hoffmann, Møllevangsvej 2, Hjerm | V2 kortlagt | Smedning, presning, sænksmedning og valsning af metal; pulvermetallurgi | Aktiviteter vedr. metaller | |
| Smede- og maskinværksted v/ P. Hoffmann, Møllevangsvej 2, Hjerm | V2 kortlagt | Smedning, presning, sænksmedning og valsning af metal; pulvermetallurgi | Aktiviteter vedr. metaller | |
| Smede- og maskinværksted v/ P. Hoffmann, Møllevangsvej 2, Hjerm | V2 kortlagt | Smedning, presning, sænksmedning og valsning af metal; pulvermetallurgi | Aktiviteter vedr. metaller | |
| Smede- og maskinværksted v/ P. Hoffmann, Møllevangsvej 2, Hjerm | V2 kortlagt | Smedning, presning, sænksmedning og valsning af metal; pulvermetallurgi | Aktiviteter vedr. metaller | |
| Smede- og maskinværksted v/ P. Hoffmann, Møllevangsvej 2, Hjerm | V2 kortlagt | Smedning, presning, sænksmedning og valsning af metal; pulvermetallurgi | Aktiviteter vedr. metaller | |
| Smede- og maskinværksted v/ P. Hoffmann, Møllevangsvej 2, Hjerm | V2 kortlagt | Smedning, presning, sænksmedning og valsning af metal; pulvermetallurgi | Aktiviteter vedr. metaller | |
| Spild fra villatank Jernbanevej 3, Hjerm | V2 kortlagt | Parcel- og rækkehus;Parcel- og rækkehus | Villaolietank, privat oplag af;Andet | BNBO |
| Hvam Mølle m.fl. | V1 kortlagt | Engroshandel med korn, såsæd og foderstoffer | Andet | |
| Hvam Mølle m.fl. | V1 kortlagt | Engroshandel med korn, såsæd og foderstoffer | Andet |
Alle seneste målinger
100 Halogenerede alifatiske kulbrinter + nedbrydningsprodukter (14)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Vinylchlorid | < 0,02 µg/l | 0,5 µg/l | ikke påvist | 11.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| 1,2-Dichlorethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| 1,1,2,2-Tetrachlorethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| 1,1,2-Trichlorethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Dichlormethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| 1,1,1-Trichlorethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Trichlorethylen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Tetrachlorethylen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Trichlormethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| 1,1,1,2-Tetrachlorethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Trans-1,2-dichlorethen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| 1,1-Dichlorethylen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Cis-1,2-dichlorethylen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Vinylchlorid | < 0,02 µg/l | 0,5 µg/l | ikke påvist | 01.10.2020 | taphane uden gennemskyl |
110 Perfluorerede stoffer (47)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Perfluortridecansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluordodecansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluorundecansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluornonansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluorpentansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| 6:2 Fluortelomersulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluorpentansyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluorheptansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluorbutansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluortridecansyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluordodecansyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluorundecansyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluordecansyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluoroctansulfonamid (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluornonansyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,00005 µg/l | – | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluoroctansyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,00005 µg/l | – | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluorheptansyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluorhexansyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluordecansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluoroctansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,00005 µg/l | – | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluorhexansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,00005 µg/l | – | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluorbutansyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Sum af PFAS, 22 stoffer | < 0,00005 µg/l | – | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| PFAS (sum af PFOA, PFOS, PFNA og PFHxS) | < 0,00005 µg/l | – | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluortridecansulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 12.10.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluordodecansulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 12.10.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluorundecansulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 12.10.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluornonansulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 12.10.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluorpentansulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 12.10.2023 | taphane uden gennemskyl |
| 6:2 Fluortelomersulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 12.10.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluorpentansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 12.10.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluorheptansulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 12.10.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluorbutansulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 12.10.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluortridecansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 12.10.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluordodecansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 12.10.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluorundecansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 12.10.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluordecansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 12.10.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluoroctansulfonamid | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 12.10.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluornonansyre | < 0 µg/l | – | ikke påvist | 12.10.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluoroctansyre | < 0 µg/l | – | ikke påvist | 12.10.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluorheptansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 12.10.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluorhexansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 12.10.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluordecansulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 12.10.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluoroctansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0 µg/l | – | ikke påvist | 12.10.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluorhexansulfonsyre | < 0 µg/l | – | ikke påvist | 12.10.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluorbutansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 12.10.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Sum af PFAS, 12 stoffer | < 0,0002 µg/l | – | ikke påvist | 24.10.2022 | taphane uden gennemskyl |
20 Kemiske hovedbestanddele (38)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Jern | < 0,01 mg/l | 200 µg/l | ikke påvist | 11.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrit | < 0,001 mg/l | 0,1 mg/l | ikke påvist | 11.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Farvetal-Pt | 2,1 mg Pt/l | 15 mg Pt/l | påvist under kravværdi | 11.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Turbiditet | < 0,05 FNU | 1 FNU | ikke påvist | 11.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Sulfat | 34 mg/l | 250 mg/l | påvist under kravværdi | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Natrium | 19 mg/l | 175 mg/l | påvist under kravværdi | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Mangan | 0,003 mg/l | 50 µg/l | påvist under kravværdi | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Mangan | 0,004 mg/l | 50 µg/l | påvist under kravværdi | 04.02.2026 | afgang vandværk |
| Magnesium | 3,8 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 04.02.2026 | afgang vandværk |
| Jern | < 0,01 mg/l | 200 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | afgang vandværk |
| Fluorid | 0,11 mg/l | 1,5 mg/l | påvist under kravværdi | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Chlorid | 38 mg/l | 250 mg/l | påvist under kravværdi | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Calcium | 110 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 04.02.2026 | afgang vandværk |
| Nitrat | 19 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | 19 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 04.02.2026 | afgang vandværk |
| Nitrit | 0,0023 mg/l | 0,1 mg/l | påvist under kravværdi | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrit | 0,0056 mg/l | 0,01 mg/l | påvist under kravværdi | 04.02.2026 | afgang vandværk |
| Ammoniak+ammonium | < 0,005 mg/l | 0,05 mg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Ammoniak+ammonium | < 0,005 mg/l | 0,05 mg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | afgang vandværk |
| Ikke flygtigt organisk kulstof | 0,78 mg/l | 4 mg/l | påvist under kravværdi | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Ikke flygtigt organisk kulstof | 0,66 mg/l | 4 mg/l | påvist under kravværdi | 04.02.2026 | afgang vandværk |
| Hårdhed, total | 16 °dH | – | påvist, ingen kravværdi | 04.02.2026 | afgang vandværk |
| Hydrogencarbonat | 262 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 04.02.2026 | afgang vandværk |
| Aggressiv kuldioxid | < 2 mg/l | – | ikke påvist | 04.02.2026 | afgang vandværk |
| Oxygen indhold | 8,3 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 04.02.2026 | afgang vandværk |
| Jern | 0,048 mg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 08.10.2025 | taphane med gennemskyl |
| Turbiditet | 0,17 FNU | 1 FNU | påvist under kravværdi | 08.10.2025 | taphane med gennemskyl |
| Turbiditet | < 0,05 FNU | 1 FNU | ikke påvist | 08.10.2025 | afgang vandværk |
| Methan | < 0,005 mg/l | – | ikke påvist | 01.08.2024 | afgang vandværk |
| Farvetal-Pt | < 1 mg Pt/l | 15 mg Pt/l | ikke påvist | 23.10.2018 | taphane med gennemskyl |
| Natrium | 18 mg/l | 175 mg/l | påvist under kravværdi | 02.07.2018 | afgang vandværk |
| Jern | < 0,01 mg/l | 200 µg/l | ikke påvist | 08.11.2017 | ledningsnet |
| Oxygen indhold | 8,9 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 08.11.2017 | ledningsnet |
| Mangan | < 0,005 mg/l | – | ikke påvist | 20.04.2001 | ledningsnet |
| Chlorid | 32 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 20.04.2001 | ledningsnet |
| Phosphor, total-P | 0,038 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 20.04.2001 | ledningsnet |
| Nitrat | 17 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 20.04.2001 | ledningsnet |
| Permanganattal KMnO4 | < 1 mg/l | – | ikke påvist | 20.04.2001 | ledningsnet |
30 Uorganiske sporstoffer (30)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Aluminium | 1,3 µg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 11.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Zink | 6,5 µg/l | 3 mg/l | påvist under kravværdi | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Uran | 1,2 µg/l | 10 µg/l | påvist under kravværdi | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Selen | 0,78 µg/l | 10 µg/l | påvist under kravværdi | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Nikkel | 0,46 µg/l | 20 µg/l | påvist under kravværdi | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Nikkel | 0,42 µg/l | 20 µg/l | påvist under kravværdi | 04.02.2026 | afgang vandværk |
| Kviksølv | < 0,001 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Kobber | 5,7 µg/l | 2 mg/l | påvist under kravværdi | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Kobolt | < 0,04 µg/l | 5 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Chrom | 0,32 µg/l | 25 µg/l | påvist under kravværdi | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Cadmium | 0,013 µg/l | 3 µg/l | påvist under kravværdi | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Bor | 26 µg/l | 1 mg/l | påvist under kravværdi | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Bly | 0,59 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Arsen | 0,56 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Arsen | 0,55 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 04.02.2026 | afgang vandværk |
| Antimon | < 0,2 µg/l | 5 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Aluminium | 1 µg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Cyanid, total | < 1 µg/l | 50 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Zink | 4,1 µg/l | 3 mg/l | påvist under kravværdi | 17.02.2025 | taphane med gennemskyl |
| Nikkel | 0,23 µg/l | 20 µg/l | påvist under kravværdi | 17.02.2025 | taphane med gennemskyl |
| Kobber | 3,3 µg/l | 2 mg/l | påvist under kravværdi | 17.02.2025 | taphane med gennemskyl |
| Chrom | 0,39 µg/l | 25 µg/l | påvist under kravværdi | 17.02.2025 | taphane med gennemskyl |
| Cadmium | 0,0052 µg/l | 3 µg/l | påvist under kravværdi | 17.02.2025 | taphane med gennemskyl |
| Bly | 0,13 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 17.02.2025 | taphane med gennemskyl |
| Arsen | 0,54 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 17.02.2025 | taphane med gennemskyl |
| Aluminium | 1,6 µg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 18.03.2020 | afgang vandværk |
| Nikkel | 0,91 µg/l | 20 µg/l | påvist under kravværdi | 08.11.2017 | ledningsnet |
| Kobolt | < 0,04 µg/l | 5 µg/l | ikke påvist | 08.11.2017 | ledningsnet |
| Bor | 31 µg/l | 1 mg/l | påvist under kravværdi | 08.11.2017 | ledningsnet |
| Arsen | 0,51 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 08.11.2017 | ledningsnet |
40 Organisk mikroforurening (14)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Epichlorhydrin | < 0,05 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 11.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Acrylamid | < 0,05 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 11.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Trifluoreddikesyre | 0,094 µg/l | 9 µg/l | påvist under kravværdi | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Bisphenol A | < 0,01 µg/l | 2,5 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Benz(a)pyren | < 0,003 µg/l | 0,01 µg/l | ikke påvist | 01.10.2020 | taphane uden gennemskyl |
| Indeno(1,2,3-cd)pyren | < 0,005 µg/l | – | ikke påvist | 01.10.2020 | taphane uden gennemskyl |
| Fluoranthen | < 0,005 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 01.10.2020 | taphane uden gennemskyl |
| Epichlorhydrin | < 0,05 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 01.10.2020 | taphane uden gennemskyl |
| Acrylamid | < 0,05 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 01.10.2020 | taphane uden gennemskyl |
| Benz(k)fluoranthen | < 0,005 µg/l | – | ikke påvist | 01.10.2020 | taphane uden gennemskyl |
| Benz(ghi)perylen | < 0,005 µg/l | – | ikke påvist | 01.10.2020 | taphane uden gennemskyl |
| Benz(b)fluoranthen | < 0,005 µg/l | – | ikke påvist | 01.10.2020 | taphane uden gennemskyl |
| Benzen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 01.10.2020 | taphane uden gennemskyl |
| Benzo(b+j+k)fluranthen | < 0,005 µg/l | – | ikke påvist | 20.02.2018 | taphane uden gennemskyl |
50 Pesticider, nedbrydningsprodukter og beslægtede stoffer (66)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| N-(4-amino-6-hydroxy-1,3,5-triazin-2-yl)-2-methylalanin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| 6-Amino-1,3,5-triazin-2,4-diol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| N-[4-(ethylamino)-6-hydroxy-1,3,5-triazin-2-yl]-2-methylalanin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| 2,6-Dimethylacetanilid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| N,N-Dimethylsulfamidsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| 6-Hydroxy-7,7-dimethyl-6,8-dihydroimidazo[1,2-a][1,3,5]triazin-2,4-dion | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| 6-(tert-Butylamino)-1,3,5-triazin-2,4-diol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| 4-(tert-Butylamino)-6-hydroxy-1-methyl-1,3,5-triazin-2(1H)-one | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| [(2,6-Dimethylphenyl)(2-sulfoacetyl)amino]eddikesyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| 4-Bis-amido-3,5,6-trichlorobenzenesulfonat | 0,013 µg/l | 0,1 µg/l | påvist under kravværdi | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| t-Sulfinyleddikesyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| N,N-Diethyl-m-toluamid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Metaldehyd | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Chlorothalonilamid sulfonsyre (R417888) | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| (2,6-Dimethylphenylcarbamoyl)methansulfonsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Propachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Dimethachlor OA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Dimethachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Alachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Metazachlor OA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Metazachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| N,N-Dimethylsulfamid | 0,026 µg/l | 0,1 µg/l | påvist under kravværdi | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Methyl-desphenyl-chloridazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| PPU (IN70941) | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Desphenyl chloridazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| TFMP | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Didealkyl-hydroxyatrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Monuron | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Bentazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| (Aminomethyl)phosphonsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Simazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Mechlorprop | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Dichlorprop | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| 2,6-Dichlorbenzosyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Metamitron-desamino | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| 1,2,4-Triazol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Imazalil | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Hexazinon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Glyphosat | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Ethylenthiourea | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Desisopropyl-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Desethyl-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Aldrin | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| cis-Heptachlorepoxid | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Heptachlor | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Dieldrin | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| 2-(2,6-dichlorphenoxy)propionsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Pentachlorbenzen | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| 4-Nitrophenol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| 2,6-Dichlorbenzamid | 0,024 µg/l | 0,1 µg/l | påvist under kravværdi | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| 2,4-Dichlorphenol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Desethyldesisopropyl-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| 2-(4-Chlorphenoxy)propionsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 04.02.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Desisopropyl-hydroxyatrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 12.10.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Desethyl-hydroxyatrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 24.10.2022 | taphane uden gennemskyl |
| MCPA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 24.10.2022 | taphane uden gennemskyl |
| Hydroxy-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 24.10.2022 | taphane uden gennemskyl |
| 2,6-Dichlorphenol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 24.10.2022 | taphane uden gennemskyl |
| Dichlobenil | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 24.10.2022 | taphane uden gennemskyl |
| Hydroxysimazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 24.10.2022 | taphane uden gennemskyl |
| Terbuthylazin-desethyl | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 24.10.2022 | taphane uden gennemskyl |
| Pentachlorphenol | < 0,01 µg/l | 0,01 µg/l | ikke påvist | 01.10.2020 | taphane uden gennemskyl |
| Chlorothalonilamid sulfonsyre (R417888) | < 0,01 µg/l | 0,01 µg/l | ikke påvist | 28.06.2019 | afgang vandværk |
| N,N-Dimethylsulfamid | 0,021 µg/l | 0,1 µg/l | påvist under kravværdi | 24.04.2019 | afgang vandværk |
| 2,6-Dichlorbenzamid | 0,082 µg/l | 0,1 µg/l | påvist under kravværdi | 20.04.2001 | ledningsnet |
60 Mikrobiologiske parametre (19)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Kimtal ved 22 grader | < 1 antal/ml | 200 antal/ml | ikke påvist | 11.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Kimtal ved 22 grader | < 1 antal/ml | 200 antal/ml | ikke påvist | 11.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 11.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 11.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 11.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 11.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 11.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 11.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Kimtal ved 22 grader | < 1 antal/ml | 200 antal/ml | ikke påvist | 04.02.2026 | afgang vandværk |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 04.02.2026 | afgang vandværk |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 04.02.2026 | afgang vandværk |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 04.02.2026 | afgang vandværk |
| Kimtal ved 22 grader | 3 antal/ml | 200 antal/ml | påvist under kravværdi | 08.11.2017 | ledningsnet |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 08.11.2017 | ledningsnet |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 08.11.2017 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader, PCA | < 1 antal/ml | – | ikke påvist | 02.11.2015 | ledningsnet |
| Termotolerante colibakterier | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 02.12.2010 | ledningsnet |
| Kimtal ved 37 grader, PCA | 9 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 08.09.2004 | ledningsnet |
| Kimtal ved 21 grader | 3 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 26.01.1994 | ledningsnet |
80 Tilstandsparametre (12)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 21 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 11.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Temperatur | 17 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 11.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| pH | 7,4 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 11.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Konduktivitet | 61 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 11.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Temperatur | 7,8 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 04.02.2026 | afgang vandværk |
| pH | 7,4 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 04.02.2026 | afgang vandværk |
| Konduktivitet | 57 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 04.02.2026 | afgang vandværk |
| pH | 7,4 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 23.10.2018 | taphane med gennemskyl |
| Konduktivitet | 62 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 23.10.2018 | taphane med gennemskyl |
| Temperatur | 12,3 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 08.11.2017 | ledningsnet |
| pH | 7,4 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 08.11.2017 | ledningsnet |
| Konduktivitet | 60 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 08.11.2017 | ledningsnet |