Langeskov vandværk (Rønninge)
Kerteminde Kommune · aktivt anlæg, alment · GEUS Jupiter · ANDELSSELSKABET LANGESKOV VANDVÆRK · Se på kortet
Hårdhed
Nitrat, PFAS, pesticider og mikrobiologi
Nitrat
påvist under kravværdi
Se målinger (1)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Nitrat | 1,45 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 20.06.2018 | taphane med gennemskyl |
PFAS (sum af 4)
ikke analyseret
Pesticider
ikke analyseret
Mikrobiologi
påvist, ingen kravværdi
Se målinger (11)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 18.05.2017 | ledningsnet |
| Termotolerante colibakterier | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 12.11.2010 | ledningsnet |
| Intestinal enterokokker | < 0 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 20.06.2018 | taphane med gennemskyl |
| Kimtal ved 37 grader, PCA | < 1 antal/ml | – | ikke påvist | 19.12.2005 | ledningsnet |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 18.05.2017 | ledningsnet |
| Fækale streptokokker | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 19.12.2005 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader, PCA | 3 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 19.11.2015 | ledningsnet |
| Clostridium perfringens | < 1 antal/50 ml | – | ikke påvist | 19.12.2005 | ledningsnet |
| Kimtal, total | < 1 antal/ml | – | ikke påvist | 13.02.1989 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader | 4 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 18.05.2017 | ledningsnet |
| Kimtal ved 21 grader | ikke påvist | – | ikke påvist | 22.11.2000 | ledningsnet |
Påbud: ingen åbne påbud registreret i Jupiter
Datadækning: D Ingen registrerede drikkevandsanalyser for dette anlæg.
Udvikling over ti år
Hvor vandet kommer fra
Indvinding
Hvem får vandet
| Andet m3 | 327.316 m³ | |
| Filterskylning m3 | 16.823 m³ |
Boringer og råvand
Råvand er grundvandet, før vandværket behandler det. Kravværdierne gælder for drikkevandet ved hanen, ikke for råvandet, så tallene her viser, hvad vandværket arbejder med, ikke hvad du drikker. Læs om råvand.
| Boring (DGU-nr.) | Brug | Dybde | Grundvandsstand | Råvand senest | Nitrat | Pesticider påvist | PFAS påvist |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 146. 527 | Indvinding | 28,5 m | – | 20.04.2023 | – | – | – |
| 146. 544 | Indvinding | 44 m | – | 20.04.2023 | 0 mg/l | – | – |
| 146. 572 | Indvinding | 40,5 m | – | 20.04.2023 | – | – | – |
| 146. 575 | Indvinding | 30 m | – | 20.04.2023 | – | – | – |
| 146. 576 | Ikke oplyst | 21 m | – | – | – | – | – |
Sløjfede og tidligere boringer (1)
- 146. 579
Indvindingsoplandet
Grundvandet til Langeskov vandværk (Rønninge) dannes i et opland på 9,5 km², med 4 boringsnære beskyttelsesområder.
Kortlagte jordforureninger i oplandet: 30, heraf 5 hvor regionen har registreret PFAS-stoffer, 1 inden for et boringsnært beskyttelsesområde.
Se de kortlagte lokaliteter (25 af 30)
| Lokalitet | Status | Branche | Aktivitet | |
|---|---|---|---|---|
| Stendamsvej Losseplads | V2 kortlagt | Drift af affaldsbehandlingsanlæg | Aktiviteter vedr. jord og affald | PFAS |
| Stendamsvej Losseplads | V2 kortlagt | Drift af affaldsbehandlingsanlæg | Aktiviteter vedr. jord og affald | PFAS |
| Stendamsvej Losseplads | V2 kortlagt | Drift af affaldsbehandlingsanlæg | Aktiviteter vedr. jord og affald | PFAS |
| Stendamsvej Losseplads | V2 kortlagt | Drift af affaldsbehandlingsanlæg | Aktiviteter vedr. jord og affald | PFAS |
| Stendamsvej Losseplads | V2 kortlagt | Drift af affaldsbehandlingsanlæg | Aktiviteter vedr. jord og affald | PFAS |
| Ellingevejens Losseplads | V2 kortlagt | Drift af affaldsbehandlingsanlæg | Aktiviteter vedr. jord og affald | |
| Ellingevejens Losseplads | V2 kortlagt | Drift af affaldsbehandlingsanlæg | Aktiviteter vedr. jord og affald | |
| Ellingevej Losseplads | V2 kortlagt | Drift af affaldsbehandlingsanlæg | Aktiviteter vedr. jord og affald | |
| Elværk, autoværksted og maskinværksted | V1 og V2 kortlagt | Maskinindustri;Elforsyning;Autoreparationsværksteder | Benzin og olie, aktiviteter vedr.;Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Aktiviteter vedr. metaller | |
| Elværk, autoværksted og maskinværksted | V1 og V2 kortlagt | Maskinindustri;Elforsyning;Autoreparationsværksteder | Benzin og olie, aktiviteter vedr.;Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Aktiviteter vedr. metaller | |
| Elværk, autoværksted og maskinværksted | V1 og V2 kortlagt | Maskinindustri;Elforsyning;Autoreparationsværksteder | Benzin og olie, aktiviteter vedr.;Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Aktiviteter vedr. metaller | |
| Elværk, autoværksted og maskinværksted | V1 og V2 kortlagt | Maskinindustri;Elforsyning;Autoreparationsværksteder | Benzin og olie, aktiviteter vedr.;Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Aktiviteter vedr. metaller | |
| Elværk, autoværksted og maskinværksted | V1 og V2 kortlagt | Maskinindustri;Elforsyning;Autoreparationsværksteder | Benzin og olie, aktiviteter vedr.;Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Aktiviteter vedr. metaller | |
| Rolfsted Auto | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Andet | |
| Rolfsted Auto | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Andet | |
| Rolfsted Auto | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Andet | |
| Rolfsted Auto | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Andet | |
| Flyveplads, Rolfsted Flyveplads | V1 kortlagt | Lufthavne mv. | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af | |
| Flyveplads, Rolfsted Flyveplads | V1 kortlagt | Lufthavne mv. | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af | |
| Flyveplads, Rolfsted Flyveplads | V1 kortlagt | Lufthavne mv. | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af | |
| Gartneri - Skovgyden 7, 5550 Langeskov | V1 kortlagt | Gartnerier | Pesticider, anvendelse af | |
| Gartneri - Skovgyden 7, 5550 Langeskov | V1 kortlagt | Gartnerier | Pesticider, anvendelse af | |
| Gartneri - Skovgyden 7, 5550 Langeskov | V1 kortlagt | Gartnerier | Pesticider, anvendelse af | |
| Gartneri, Tvevadgyden 31, Ullerslev | V1 kortlagt | Gartnerier | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | |
| Planteskolen Kroneder og Bantz Produktion | V1 kortlagt | Planteskoler | Benzin og olie, aktiviteter vedr. |
Alle seneste målinger
20 Kemiske hovedbestanddele (20)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Jern | 0,023 mg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 02.10.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Farvetal-Pt | 2 mg Pt/l | 15 mg Pt/l | påvist under kravværdi | 02.10.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Turbiditet | 0,19 FNU | 1 FNU | påvist under kravværdi | 02.10.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Jern | 0,016 mg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 16.01.2023 | taphane med gennemskyl |
| Farvetal-Pt | 2,9 mg Pt/l | 15 mg Pt/l | påvist under kravværdi | 16.01.2023 | taphane med gennemskyl |
| Turbiditet | 0,16 FNU | 1 FNU | påvist under kravværdi | 16.01.2023 | taphane med gennemskyl |
| Natrium | 50,2 mg/l | 175 mg/l | påvist under kravværdi | 20.06.2018 | taphane med gennemskyl |
| Mangan | < 2 mg/l | 50 µg/l | kan ikke afgøres | 20.06.2018 | taphane med gennemskyl |
| Magnesium | 9,23 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 20.06.2018 | taphane med gennemskyl |
| Calcium | 93,5 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 20.06.2018 | taphane med gennemskyl |
| Nitrat | 1,45 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 20.06.2018 | taphane med gennemskyl |
| Nitrit | 0,005 mg/l | 0,1 mg/l | påvist under kravværdi | 20.06.2018 | taphane med gennemskyl |
| Ammoniak+ammonium | 0,013 mg/l | 0,05 mg/l | påvist under kravværdi | 20.06.2018 | taphane med gennemskyl |
| Ikke flygtigt organisk kulstof | 1,3 mg/l | 4 mg/l | påvist under kravværdi | 20.06.2018 | taphane med gennemskyl |
| Hårdhed, total | 15,2 °dH | – | påvist, ingen kravværdi | 20.06.2018 | taphane med gennemskyl |
| Aggressiv kuldioxid | < 2 mg/l | – | ikke påvist | 20.06.2018 | taphane med gennemskyl |
| Alkalinitet,total TA | 4,76 meq/l | – | påvist, ingen kravværdi | 20.06.2018 | taphane med gennemskyl |
| Oxygen indhold | 9,18 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 20.06.2018 | taphane med gennemskyl |
| Jern | 0,033 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 18.05.2017 | ledningsnet |
| Oxygen indhold | 9,2 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 18.05.2017 | ledningsnet |
30 Uorganiske sporstoffer (15)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Nikkel | 0,135 µg/l | 20 µg/l | påvist under kravværdi | 20.06.2018 | taphane med gennemskyl |
| Arsen | 0,409 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 20.06.2018 | taphane med gennemskyl |
| Zink | 11 µg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 22.08.2016 | ledningsnet |
| Selen | < 0,05 µg/l | – | ikke påvist | 22.08.2016 | ledningsnet |
| Nikkel | 0,37 µg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 22.08.2016 | ledningsnet |
| Kviksølv | < 0,002 µg/l | – | ikke påvist | 22.08.2016 | ledningsnet |
| Kobber | 15 µg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 22.08.2016 | ledningsnet |
| Kobolt | < 0,04 µg/l | – | ikke påvist | 22.08.2016 | ledningsnet |
| Chrom | < 0,03 µg/l | – | ikke påvist | 22.08.2016 | ledningsnet |
| Cadmium | < 0,003 µg/l | – | ikke påvist | 22.08.2016 | ledningsnet |
| Bor | 73 µg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 22.08.2016 | ledningsnet |
| Bly | 0,32 µg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 22.08.2016 | ledningsnet |
| Barium | 19 µg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 22.08.2016 | ledningsnet |
| Arsen | 0,4 µg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 22.08.2016 | ledningsnet |
| Antimon | < 0,2 µg/l | – | ikke påvist | 22.08.2016 | ledningsnet |
60 Mikrobiologiske parametre (19)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Kimtal ved 22 grader, PCA | 1 antal/ml | 200 antal/ml | påvist under kravværdi | 02.10.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Escherichia coli | < 0 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 02.10.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Intestinal enterokokker | < 0 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 02.10.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 0 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 02.10.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Kimtal ved 22 grader, PCA | 7 antal/ml | 200 antal/ml | påvist under kravværdi | 14.03.2023 | taphane med gennemskyl |
| Escherichia coli | < 0 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 14.03.2023 | taphane med gennemskyl |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 0 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 14.03.2023 | taphane med gennemskyl |
| Kimtal ved 37 grader, PCA | < 0 antal/ml | – | ikke påvist | 16.09.2022 | taphane uden gennemskyl |
| Intestinal enterokokker | < 0 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 20.06.2018 | taphane med gennemskyl |
| Kimtal ved 22 grader | 4 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 18.05.2017 | ledningsnet |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 18.05.2017 | ledningsnet |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 18.05.2017 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader, PCA | 3 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 19.11.2015 | ledningsnet |
| Termotolerante colibakterier | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 12.11.2010 | ledningsnet |
| Clostridium perfringens | < 1 antal/50 ml | – | ikke påvist | 19.12.2005 | ledningsnet |
| Fækale streptokokker | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 19.12.2005 | ledningsnet |
| Kimtal ved 37 grader, PCA | < 1 antal/ml | – | ikke påvist | 19.12.2005 | ledningsnet |
| Kimtal ved 21 grader | ikke påvist | – | ikke påvist | 22.11.2000 | ledningsnet |
| Kimtal, total | < 1 antal/ml | – | ikke påvist | 13.02.1989 | ledningsnet |
80 Tilstandsparametre (9)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 20 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 02.10.2023 | taphane uden gennemskyl |
| pH | 7,89 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 02.10.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Konduktivitet | 82,6 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 02.10.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Temperatur | 5,9 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 14.03.2023 | taphane med gennemskyl |
| pH | 7,71 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 16.01.2023 | taphane med gennemskyl |
| Konduktivitet | 76,4 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 16.01.2023 | taphane med gennemskyl |
| Temperatur | 12,9 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 18.05.2017 | ledningsnet |
| pH | 7,6 pH | – | påvist, ingen kravværdi | 18.05.2017 | ledningsnet |
| Konduktivitet | 84 mS/m | – | påvist, ingen kravværdi | 18.05.2017 | ledningsnet |