Lohals Vandværk
Langeland Kommune · aktivt anlæg, alment · GEUS Jupiter · LOHALS VANDVÆRK · Se på kortet
Hårdhed
Nitrat, PFAS, pesticider og mikrobiologi
Nitrat
påvist under kravværdi
Se målinger (1)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Nitrat | 4,74 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 18.08.2026 | taphane med gennemskyl |
PFAS (sum af 4)
ikke påvist
Pesticider
ikke påvist
Se målinger (60)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| 2-(4-Chlorphenoxy)propionsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Desethyldesisopropyl-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| 2,4-Dichlorphenol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Pentachlorphenol | < 0,01 µg/l | 0,01 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| 2,6-Dichlorbenzamid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| 4-Nitrophenol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Pentachlorbenzen | < 0,005 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| 2-(2,6-dichlorphenoxy)propionsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Dieldrin | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Heptachlor | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| cis-Heptachlorepoxid | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Aldrin | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Desethyl-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Desisopropyl-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Ethylenthiourea | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Glyphosat | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Hexazinon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Imazalil | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Metalaxyl | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Metribuzin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| 1,2,4-Triazol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Metamitron-desamino | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Metribuzin-desamino-diketo | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Metribuzin-diketo | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| 2,6-Dichlorbenzosyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Dichlorprop | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Mechlorprop | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Simazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| (Aminomethyl)phosphonsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Bentazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Monuron | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Didealkyl-hydroxyatrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| TFMP | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Desphenyl chloridazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| PPU (IN70941) | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Methyl-desphenyl-chloridazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| CGA 108906 | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| N,N-Dimethylsulfamid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Metazachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Metazachlor OA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Alachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Dimethachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Dimethachlor OA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Propachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| (2,6-Dimethylphenylcarbamoyl)methansulfonsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Chlorothalonilamid sulfonsyre (R417888) | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Metaldehyd | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| N,N-Diethyl-m-toluamid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 22.08.2024 | afgang vandværk |
| N-(2,6-dimethylphenyl)-N-(methoxyacetyl)alanin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| t-Sulfinyleddikesyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Dimethylaminosulfanilid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| 4-Bis-amido-3,5,6-trichlorobenzenesulfonat | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 16.08.2022 | taphane uden gennemskyl |
| [(2,6-Dimethylphenyl)(2-sulfoacetyl)amino]eddikesyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| 4-(tert-Butylamino)-6-hydroxy-1-methyl-1,3,5-triazin-2(1H)-one | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 16.08.2022 | taphane uden gennemskyl |
| 6-(tert-Butylamino)-1,3,5-triazin-2,4-diol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 16.08.2022 | taphane uden gennemskyl |
| 6-Hydroxy-7,7-dimethyl-6,8-dihydroimidazo[1,2-a][1,3,5]triazin-2,4-dion | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| N-[4-(ethylamino)-6-hydroxy-1,3,5-triazin-2-yl]-2-methylalanin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| 6-Amino-1,3,5-triazin-2,4-diol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| N-(4-amino-6-hydroxy-1,3,5-triazin-2-yl)-2-methylalanin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
Mikrobiologi
påvist, ingen kravværdi
Se målinger (11)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 0 antal/100 ml | – | ikke påvist | 26.09.2017 | ledningsnet |
| Termotolerante colibakterier | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 15.11.2010 | ledningsnet |
| Intestinal enterokokker | < 0 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 18.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Kimtal ved 37 grader, PCA | < 1 antal/ml | – | ikke påvist | 30.03.2009 | ledningsnet |
| Escherichia coli | < 0 antal/100 ml | – | ikke påvist | 26.09.2017 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader, PCA | < 0 antal/ml | – | ikke påvist | 26.09.2017 | ledningsnet |
| Clostridium perfringens | < 1 antal/50 ml | – | ikke påvist | 21.09.2006 | ledningsnet |
| Kimtal, total | < 1 antal/ml | – | ikke påvist | 20.10.1988 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader | 1 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 20.01.2015 | ledningsnet |
| Kimtal ved 37 grader | 1 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 19.06.2014 | ledningsnet |
| Kimtal ved 21 grader | 1 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 18.04.2001 | ledningsnet |
Påbud: ingen åbne påbud registreret i Jupiter
Datadækning: C Tynd: kun få analyser er registreret.
Udvikling over ti år
Hvor vandet kommer fra
Indvinding
Hvem får vandet
| Samlet leveret vandmængde | 40.626 m³ | |
| Parcelhuse | 28.478 m³ | 401 modtagere |
| Samlet oppumpet vandmængde | 20.878 m³ | |
| Hotel/camping | 3.797 m³ | 12 modtagere |
| Industri/håndværk | 1.715 m³ | 16 modtagere |
| Døgninstitutioner | 1.667 m³ | 2 modtagere |
| Landbrug u. dyreh. | 869 m³ | 6 modtagere |
| Landbrug m. dyreh. | 722 m³ | 2 modtagere |
- Modtager fra Snøde-Stoense Vandværk: 19.748 m³ i 2005
- Modtager fra Snøde-Stoense Vandværk: 19.748 m³ i 2005
Boringer og råvand
Råvand er grundvandet, før vandværket behandler det. Kravværdierne gælder for drikkevandet ved hanen, ikke for råvandet, så tallene her viser, hvad vandværket arbejder med, ikke hvad du drikker. Læs om råvand.
| Boring (DGU-nr.) | Brug | Dybde | Grundvandsstand | Råvand senest | Nitrat | Pesticider påvist | PFAS påvist |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 165. 157 | Vandværksboring | 70 m | – | 22.05.2024 | – | – | – |
| 165. 173 | Vandværksboring | 38,2 m | – | 18.08.2026 | – | – | – |
| 165. 331 | Vandværksboring | 50 m | – | 22.08.2024 | – | – | – |
Sløjfede og tidligere boringer (3)
- 165. 14A
- 165. 14B
- 165. 72
Indvindingsoplandet
Grundvandet til Lohals Vandværk dannes i et opland på 3,5 km², med 3 boringsnære beskyttelsesområder.
Kortlagte jordforureninger i oplandet: 53, 1 inden for et boringsnært beskyttelsesområde.
Se de kortlagte lokaliteter (25 af 53)
| Lokalitet | Status | Branche | Aktivitet | |
|---|---|---|---|---|
| BP, Søndergade | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Andet | |
| BP, Søndergade | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Andet | |
| BP, Søndergade | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Andet | |
| BP, Søndergade | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Andet | |
| BP, Søndergade | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Andet | |
| BP, Søndergade | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Andet | |
| BP, Søndergade | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Andet | |
| BP, Søndergade | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Andet | |
| BP, Søndergade | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Andet | |
| BP, Søndergade | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Andet | |
| Forurening med tjærestoffer | V2 kortlagt | Ikke specificeret | Benzin og olie, aktiviteter vedr. | |
| Mekaniker m. benzinsalg, Søndergade 63 | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer uden kiosksalg | Benzin og olie, aktiviteter vedr.;Benzin og olie, salg af | |
| Mekaniker m. benzinsalg, Søndergade 63 | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer uden kiosksalg | Benzin og olie, aktiviteter vedr.;Benzin og olie, salg af | |
| Mekaniker m. benzinsalg, Søndergade 63 | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer uden kiosksalg | Benzin og olie, aktiviteter vedr.;Benzin og olie, salg af | |
| Mekaniker m. benzinsalg, Søndergade 63 | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer uden kiosksalg | Benzin og olie, aktiviteter vedr.;Benzin og olie, salg af | |
| Mekaniker m. benzinsalg, Søndergade 63 | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer uden kiosksalg | Benzin og olie, aktiviteter vedr.;Benzin og olie, salg af | |
| Mekaniker m. benzinsalg, Søndergade 63 | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer uden kiosksalg | Benzin og olie, aktiviteter vedr.;Benzin og olie, salg af | |
| Mekaniker m. benzinsalg, Søndergade 63 | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer uden kiosksalg | Benzin og olie, aktiviteter vedr.;Benzin og olie, salg af | |
| Mekaniker m. benzinsalg, Søndergade 63 | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer uden kiosksalg | Benzin og olie, aktiviteter vedr.;Benzin og olie, salg af | |
| Mekaniker m. benzinsalg, Søndergade 63 | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer uden kiosksalg | Benzin og olie, aktiviteter vedr.;Benzin og olie, salg af | |
| Mekaniker m. benzinsalg, Søndergade 63 | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer uden kiosksalg | Benzin og olie, aktiviteter vedr.;Benzin og olie, salg af | |
| Mekaniker m. benzinsalg, Søndergade 63 | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer uden kiosksalg | Benzin og olie, aktiviteter vedr.;Benzin og olie, salg af | |
| Mekaniker m. benzinsalg, Søndergade 63 | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer uden kiosksalg | Benzin og olie, aktiviteter vedr.;Benzin og olie, salg af | |
| Mekaniker m. benzinsalg, Søndergade 63 | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer uden kiosksalg | Benzin og olie, aktiviteter vedr.;Benzin og olie, salg af | |
| Mekaniker m. benzinsalg, Søndergade 63 | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer uden kiosksalg | Benzin og olie, aktiviteter vedr.;Benzin og olie, salg af |
Alle seneste målinger
100 Halogenerede alifatiske kulbrinter + nedbrydningsprodukter (13)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Vinylchlorid | < 0,02 µg/l | 0,5 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| 1,2-Dichlorethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| 1,1,2,2-Tetrachlorethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| 1,1,2-Trichlorethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Dichlormethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| 1,1,1-Trichlorethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Trichlorethylen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Tetrachlorethylen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Trichlormethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| 1,1,1,2-Tetrachlorethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Trans-1,2-dichlorethen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| 1,1-Dichlorethylen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Cis-1,2-dichlorethylen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
110 Perfluorerede stoffer (40)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Perfluoroctansulfonamid (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Perfluornonansyre (lineær) | < 0,0003 µg/l | – | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Perfluoroctansyre (lineær) | < 0,0003 µg/l | – | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Perfluorhexansulfonsyre (lineær) | < 0,0003 µg/l | – | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Perfluoroctansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,0002 µg/l | – | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Sum af PFAS, 22 stoffer | < 0,018 µg/l | – | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| PFAS (sum af PFOA, PFOS, PFNA og PFHxS) | < 0,0011 µg/l | – | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Perfluortridecansulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Perfluordodecansulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Perfluorundecansulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Perfluornonansulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Perfluorpentansulfonsyre (lineær) | < 0,01 µg/l | – | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| 6:2 Fluortelomersulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Perfluorpentansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Perfluorheptansulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Perfluorbutansulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Perfluortridecansyre (lineær) | < 0,01 µg/l | – | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Perfluordodecansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Perfluorundecansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Perfluordecansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Perfluorheptansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Perfluorhexansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Perfluordecansulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Perfluorbutansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Perfluoroctansulfonamid | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 13.08.2025 | afgang vandværk |
| Perfluornonansyre | < 0,0003 µg/l | – | ikke påvist | 13.08.2025 | afgang vandværk |
| Perfluoroctansyre | < 0,0003 µg/l | – | ikke påvist | 13.08.2025 | afgang vandværk |
| Perfluorhexansulfonsyre | < 0,0003 µg/l | – | ikke påvist | 13.08.2025 | afgang vandværk |
| 6:2 Fluortelomersulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 15.11.2022 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluorpentansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 15.11.2022 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluorbutansulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 15.11.2022 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluordecansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 15.11.2022 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluoroctansulfonamid | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 15.11.2022 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluornonansyre | < 0,0003 µg/l | – | ikke påvist | 15.11.2022 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluoroctansyre | < 0,0003 µg/l | – | ikke påvist | 15.11.2022 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluorheptansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 15.11.2022 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluorhexansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 15.11.2022 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluoroctansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,0002 µg/l | – | ikke påvist | 15.11.2022 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluorhexansulfonsyre | < 0,0003 µg/l | – | ikke påvist | 15.11.2022 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluorbutansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 15.11.2022 | taphane uden gennemskyl |
20 Kemiske hovedbestanddele (43)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Sulfat | 7,5 mg/l | 250 mg/l | påvist under kravværdi | 18.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Sulfat | 7,6 mg/l | 250 mg/l | påvist under kravværdi | 18.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Sulfat | 7,6 mg/l | 250 mg/l | påvist under kravværdi | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Natrium | 55,7 mg/l | 175 mg/l | påvist under kravværdi | 18.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Natrium | 55,5 mg/l | 175 mg/l | påvist under kravværdi | 18.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Natrium | 54,9 mg/l | 175 mg/l | påvist under kravværdi | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Mangan | < 0,002 mg/l | 50 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Mangan | < 0,002 mg/l | 50 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Mangan | < 0,002 mg/l | 50 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Jern | 0,009 mg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 18.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Jern | 0,01 mg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 18.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Jern | 0,013 mg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Fluorid | 0,47 mg/l | 1,5 mg/l | påvist under kravværdi | 18.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Fluorid | 0,45 mg/l | 1,5 mg/l | påvist under kravværdi | 18.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Fluorid | 0,46 mg/l | 1,5 mg/l | påvist under kravværdi | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Chlorid | 96 mg/l | 250 mg/l | påvist under kravværdi | 18.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Chlorid | 95 mg/l | 250 mg/l | påvist under kravværdi | 18.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Chlorid | 93 mg/l | 250 mg/l | påvist under kravværdi | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Nitrat | 4,66 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 18.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | 4,74 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 18.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Nitrat | 5,6 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Nitrit | < 0,001 mg/l | 0,1 mg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrit | 0,001 mg/l | 0,1 mg/l | påvist under kravværdi | 18.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Nitrit | 0,003 mg/l | 0,01 mg/l | påvist under kravværdi | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Ammoniak+ammonium | < 0,005 mg/l | 0,05 mg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Ammoniak+ammonium | < 0,005 mg/l | 0,05 mg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Ammoniak+ammonium | 0,007 mg/l | 0,05 mg/l | påvist under kravværdi | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Ikke flygtigt organisk kulstof | 6 mg/l | 4 mg/l | over kravværdi | 18.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Ikke flygtigt organisk kulstof | 6 mg/l | 4 mg/l | over kravværdi | 18.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Ikke flygtigt organisk kulstof | 5,8 mg/l | 4 mg/l | over kravværdi | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Farvetal-Pt | 10 mg Pt/l | 15 mg Pt/l | påvist under kravværdi | 18.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Farvetal-Pt | 9,9 mg Pt/l | 15 mg Pt/l | påvist under kravværdi | 18.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Farvetal-Pt | 10 mg Pt/l | 15 mg Pt/l | påvist under kravværdi | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Turbiditet | 0,08 FNU | 1 FNU | påvist under kravværdi | 18.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Turbiditet | 0,08 FNU | 1 FNU | påvist under kravværdi | 18.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Turbiditet | 0,11 FNU | 1 FNU | påvist under kravværdi | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Oxygen indhold | 8,48 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 13.08.2025 | afgang vandværk |
| Oxygen indhold | 7,8 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 20.05.2025 | taphane med gennemskyl |
| Oxygen indhold | 7,5 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 03.10.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Jern | 0,014 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 26.09.2017 | ledningsnet |
| Oxygen indhold | 8,61 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 26.09.2017 | ledningsnet |
| Svovlbrinte (sulfid) | < 0,02 mg/l | – | ikke påvist | 17.02.2003 | ledningsnet |
| Methan | < 0,005 mg/l | – | ikke påvist | 17.02.2003 | ledningsnet |
30 Uorganiske sporstoffer (49)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Zink | 9 µg/l | 3 mg/l | påvist under kravværdi | 18.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Zink | 7 µg/l | 3 mg/l | påvist under kravværdi | 18.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Zink | < 3 µg/l | 3 mg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Uran | < 0,01 µg/l | 10 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Uran | < 0,01 µg/l | 10 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Uran | < 0,01 µg/l | 10 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Selen | < 0,2 µg/l | 10 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Selen | < 0,2 µg/l | 10 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Selen | < 0,2 µg/l | 10 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Nikkel | 0,2 µg/l | 20 µg/l | påvist under kravværdi | 18.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Nikkel | 0,1 µg/l | 20 µg/l | påvist under kravværdi | 18.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Nikkel | < 0,1 µg/l | 20 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Kviksølv | < 0,003 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Kviksølv | < 0,003 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Kviksølv | < 0,003 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Kobber | 77 µg/l | 2 mg/l | påvist under kravværdi | 18.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Kobber | 57 µg/l | 2 mg/l | påvist under kravværdi | 18.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Kobber | < 3 µg/l | 2 mg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Kobolt | < 2 µg/l | 5 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Kobolt | < 2 µg/l | 5 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Kobolt | < 2 µg/l | 5 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Chrom | < 0,3 µg/l | 25 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Chrom | < 0,3 µg/l | 25 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Chrom | < 0,3 µg/l | 25 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Cadmium | < 0,02 µg/l | 3 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Cadmium | < 0,02 µg/l | 3 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Cadmium | < 0,02 µg/l | 3 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Bor | 123 µg/l | 1 mg/l | påvist under kravværdi | 18.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Bor | 120 µg/l | 1 mg/l | påvist under kravværdi | 18.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Bor | 120 µg/l | 1 mg/l | påvist under kravværdi | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Bly | 0,26 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 18.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Bly | 0,21 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 18.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Bly | 0,12 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Arsen | 0,11 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 18.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Arsen | 0,1 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 18.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Arsen | 0,09 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Antimon | < 0,2 µg/l | 5 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Antimon | < 0,2 µg/l | 5 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Antimon | < 0,2 µg/l | 5 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Aluminium | < 3 µg/l | 200 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Aluminium | < 3 µg/l | 200 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Aluminium | < 3 µg/l | 200 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Cyanid, total | < 0,6 µg/l | 50 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Cyanid, total | 0,8 µg/l | 50 µg/l | påvist under kravværdi | 18.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Cyanid, total | 0,7 µg/l | 50 µg/l | påvist under kravværdi | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Nikkel | 0,11 µg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 21.03.2017 | ledningsnet |
| Kobolt | < 2 µg/l | – | ikke påvist | 21.03.2017 | ledningsnet |
| Bor | 120 µg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 21.03.2017 | ledningsnet |
| Arsen | 0,056 µg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 21.03.2017 | ledningsnet |
40 Organisk mikroforurening (11)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Trifluoreddikesyre | < 0,05 µg/l | 9 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Benz(a)pyren | < 0,0017 µg/l | 0,01 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| PAH (sum af 4 PAH) | < -1.000 µg/l | – | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Indeno(1,2,3-cd)pyren | < 0,0017 µg/l | – | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Fluoranthen | < 0,0017 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Epichlorhydrin | < 0,03 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Acrylamid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Benz(k)fluoranthen | < 0,0017 µg/l | – | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Benz(ghi)perylen | < 0,0017 µg/l | – | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Benz(b)fluoranthen | < 0,0017 µg/l | – | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Benzen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
50 Pesticider, nedbrydningsprodukter og beslægtede stoffer (63)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| N-(4-amino-6-hydroxy-1,3,5-triazin-2-yl)-2-methylalanin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| 6-Amino-1,3,5-triazin-2,4-diol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| N-[4-(ethylamino)-6-hydroxy-1,3,5-triazin-2-yl]-2-methylalanin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| 6-Hydroxy-7,7-dimethyl-6,8-dihydroimidazo[1,2-a][1,3,5]triazin-2,4-dion | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| 6-(tert-Butylamino)-1,3,5-triazin-2,4-diol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| 4-(tert-Butylamino)-6-hydroxy-1-methyl-1,3,5-triazin-2(1H)-one | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| [(2,6-Dimethylphenyl)(2-sulfoacetyl)amino]eddikesyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| 4-Bis-amido-3,5,6-trichlorobenzenesulfonat | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Dimethylaminosulfanilid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| t-Sulfinyleddikesyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| N-(2,6-dimethylphenyl)-N-(methoxyacetyl)alanin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Metaldehyd | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Chlorothalonilamid sulfonsyre (R417888) | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| (2,6-Dimethylphenylcarbamoyl)methansulfonsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Propachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Dimethachlor OA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Dimethachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Alachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Metazachlor OA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Metazachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| N,N-Dimethylsulfamid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| CGA 108906 | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Methyl-desphenyl-chloridazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| PPU (IN70941) | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Desphenyl chloridazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| TFMP | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Didealkyl-hydroxyatrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Monuron | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Bentazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| (Aminomethyl)phosphonsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Simazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Mechlorprop | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Dichlorprop | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| 2,6-Dichlorbenzosyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Metribuzin-diketo | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Metribuzin-desamino-diketo | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Metamitron-desamino | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| 1,2,4-Triazol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Metribuzin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Metalaxyl | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Imazalil | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Hexazinon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Glyphosat | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Ethylenthiourea | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Desisopropyl-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Desethyl-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Aldrin | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| cis-Heptachlorepoxid | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Heptachlor | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Dieldrin | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| 2-(2,6-dichlorphenoxy)propionsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Pentachlorbenzen | < 0,005 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| 4-Nitrophenol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| 2,6-Dichlorbenzamid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Pentachlorphenol | < 0,01 µg/l | 0,01 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| 2,4-Dichlorphenol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Desethyldesisopropyl-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| 2-(4-Chlorphenoxy)propionsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| N,N-Diethyl-m-toluamid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 22.08.2024 | afgang vandværk |
| 6-(tert-Butylamino)-1,3,5-triazin-2,4-diol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 16.08.2022 | taphane uden gennemskyl |
| 4-(tert-Butylamino)-6-hydroxy-1-methyl-1,3,5-triazin-2(1H)-one | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 16.08.2022 | taphane uden gennemskyl |
| 4-Bis-amido-3,5,6-trichlorobenzenesulfonat | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 16.08.2022 | taphane uden gennemskyl |
60 Mikrobiologiske parametre (25)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Kimtal ved 22 grader, PCA | < 0 antal/ml | 200 antal/ml | ikke påvist | 18.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Kimtal ved 22 grader, PCA | < 0 antal/ml | 200 antal/ml | ikke påvist | 18.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Kimtal ved 22 grader, PCA | < 0 antal/ml | 200 antal/ml | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Escherichia coli | < 0 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 18.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Escherichia coli | < 0 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 18.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Escherichia coli | < 0 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Intestinal enterokokker | < 0 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 18.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Intestinal enterokokker | < 0 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 18.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Intestinal enterokokker | < 0 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 0 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 18.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 0 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 18.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 0 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Kimtal ved 22 grader | 1 antal/ml | 200 antal/ml | påvist under kravværdi | 20.05.2025 | taphane med gennemskyl |
| Kimtal ved 22 grader | 6 antal/ml | 200 antal/ml | påvist under kravværdi | 05.10.2023 | afgang vandværk |
| Kimtal ved 22 grader | < 1 antal/ml | 200 antal/ml | ikke påvist | 03.10.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Kimtal ved 22 grader, PCA | < 0 antal/ml | – | ikke påvist | 26.09.2017 | ledningsnet |
| Escherichia coli | < 0 antal/100 ml | – | ikke påvist | 26.09.2017 | ledningsnet |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 0 antal/100 ml | – | ikke påvist | 26.09.2017 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader | 1 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 20.01.2015 | ledningsnet |
| Kimtal ved 37 grader | 1 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 19.06.2014 | ledningsnet |
| Termotolerante colibakterier | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 15.11.2010 | ledningsnet |
| Kimtal ved 37 grader, PCA | < 1 antal/ml | – | ikke påvist | 30.03.2009 | ledningsnet |
| Clostridium perfringens | < 1 antal/50 ml | – | ikke påvist | 21.09.2006 | ledningsnet |
| Kimtal ved 21 grader | 1 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 18.04.2001 | ledningsnet |
| Kimtal, total | < 1 antal/ml | – | ikke påvist | 20.10.1988 | ledningsnet |
80 Tilstandsparametre (12)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 23,9 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 18.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Temperatur | 17 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 18.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Temperatur | 12,2 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| pH | 7,37 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 18.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| pH | 7,32 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 18.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| pH | 7,33 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Konduktivitet | 101,8 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 18.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Konduktivitet | 96,6 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 18.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Konduktivitet | 96 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 18.08.2026 | afgang vandværk |
| Temperatur | 14,8 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 26.09.2017 | ledningsnet |
| pH | 7,53 pH | – | påvist, ingen kravværdi | 26.09.2017 | ledningsnet |
| Konduktivitet | 97,1 mS/m | – | påvist, ingen kravværdi | 26.09.2017 | ledningsnet |
None (1)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Coliforme bakterier | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 06.12.2004 | ledningsnet |