NK-Vand A/S Hjelmsøværket
Næstved Kommune · aktivt anlæg, alment · GEUS Jupiter · Envafors (Næstved) (driftsinfo) · Se på kortet
Hårdhed
16 °dHtemmelig hårdt
Nitrat, PFAS, pesticider og mikrobiologi
Nitrat
påvist under kravværdi
Se målinger (1)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Nitrat | 1,2 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 02.09.2026 | afgang vandværk |
PFAS (sum af 4)
ikke analyseret
Pesticider
ikke påvist
Se målinger (6)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| 2-(2-Chlorphenoxy)propionsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 19.05.2021 | afgang vandværk |
| Monuron | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 19.05.2021 | afgang vandværk |
| TFMP | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 19.05.2021 | afgang vandværk |
| (2,6-Dimethylphenylcarbamoyl)methansulfonsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 19.05.2021 | afgang vandværk |
| t-Sulfinyleddikesyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 19.05.2021 | afgang vandværk |
| [(2,6-Dimethylphenyl)(2-sulfoacetyl)amino]eddikesyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 19.05.2021 | afgang vandværk |
Mikrobiologi
påvist, ingen kravværdi
Se målinger (7)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 03.04.2018 | ledningsnet |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 02.09.2026 | afgang vandværk |
| Kimtal ved 37 grader, PCA | 100 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 01.09.2015 | ledningsnet |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 03.04.2018 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader, PCA | < 1 antal/ml | – | ikke påvist | 21.10.2015 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader | < 1 antal/ml | 200 antal/ml | ikke påvist | 03.04.2018 | ledningsnet |
| Kimtal ved 37 grader | < 1 antal/ml | – | ikke påvist | 09.09.2015 | ledningsnet |
Påbud: ingen åbne påbud registreret i Jupiter
Datadækning: C Tynd: kun få analyser er registreret.
Udvikling over ti år
Hvor vandet kommer fra
Indvinding
Hvem får vandet
| Leveret til andre værker m3 | 1.023.948 m³ |
- Leverer til et andet anlæg: 1.023.948 m³ i 2005
Boringer og råvand
Råvand er grundvandet, før vandværket behandler det. Kravværdierne gælder for drikkevandet ved hanen, ikke for råvandet, så tallene her viser, hvad vandværket arbejder med, ikke hvad du drikker. Læs om råvand.
| Boring (DGU-nr.) | Brug | Dybde | Grundvandsstand | Råvand senest | Nitrat | Pesticider påvist | PFAS påvist |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 216. 470 | Indvinding | 51 m | – | 27.01.2020 | – | – | – |
| 216. 620 | Indvinding | 43,2 m | – | 24.01.2025 | – | – | – |
| 216. 621 | Indvinding | 48,45 m | – | 27.01.2020 | – | – | – |
| 216. 647 | Indvinding | 55 m | – | 05.02.2024 | 0,45 mg/l | – | – |
| 216. 649 | Indvinding | 60 m | – | 24.01.2025 | 0,66 mg/l | – | – |
| 216. 651 | Indvinding | 55 m | – | 11.01.2023 | – | – | – |
Pejle- og moniteringsboringer (7)
- 216. 471
- 216. 852
- 216. 853
- 216. 890
- 216. 891
- 216. 93
- 217. 1305
Sløjfede og tidligere boringer (13)
- 216. 255
- 216. 270
- 216. 297
- 216. 298
- 216. 410
- 216. 417
- 216. 479
- 216. 493
- 216. 560
- 216. 561
- 216. 572
- 216. 622
- 216. 623
Indvindingsoplandet
Grundvandet til NK-Vand A/S Hjelmsøværket dannes i et opland på 124,5 km², med 6 boringsnære beskyttelsesområder.
Kortlagte jordforureninger i oplandet: 141.
Se de kortlagte lokaliteter (25 af 141)
| Lokalitet | Status | Branche | Aktivitet | |
|---|---|---|---|---|
| Knust asfalt. Sørupvej 22, 4684 Holmegaard | V2 kortlagt | Genbrug af affaldsprodukter | Genanvendelse og nyttiggørelse af jord og restprodukter | |
| Kommunal losseplads, Ørslev | V2 kortlagt | Renovation, snerydning mv. | Losseplads | |
| Sørup Losseplads | V2 kortlagt | Indsamling af affald | Losseplads | |
| Sørup Losseplads | V2 kortlagt | Indsamling af affald | Losseplads | |
| Sørup Losseplads | V2 kortlagt | Indsamling af affald | Losseplads | |
| Vejareal matr.nr. 7000a og 4d Orup By, Tybjerg og | V2 kortlagt | – | – | |
| A.C. Nielsen - Korn & Foderst. | V2 kortlagt | Engroshandel med korn, såsæd og foderstoffer | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | |
| Autogården O. Nath | V1 og V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | |
| Autogården O. Nath | V1 og V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | |
| Autogården O. Nath | V1 og V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | |
| Autogården O. Nath | V1 og V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | |
| Brodal Mejeri | V2 kortlagt | Reparation af maskiner til land-, have- og skovbrug;Reparation af maskiner til land-, have- og skovbrug | Metal, skæring, fræsning, svejsning og lodning af;Metal, skæring, fræsning, svejsning og lodning af | |
| Buskegård | V2 kortlagt | Genbrug af affaldsprodukter;Genbrug af affaldsprodukter;Genbrug af affaldsprodukter | Slagge, tilført/udlagt;Slagge fra affaldsforbrænding, tilført/udlagt;Slagge fra affaldsforbrænding, tilført/udlagt | |
| Buskegård | V2 kortlagt | Genbrug af affaldsprodukter;Genbrug af affaldsprodukter;Genbrug af affaldsprodukter | Slagge, tilført/udlagt;Slagge fra affaldsforbrænding, tilført/udlagt;Slagge fra affaldsforbrænding, tilført/udlagt | |
| Buskegård | V2 kortlagt | Genbrug af affaldsprodukter;Genbrug af affaldsprodukter;Genbrug af affaldsprodukter | Slagge, tilført/udlagt;Slagge fra affaldsforbrænding, tilført/udlagt;Slagge fra affaldsforbrænding, tilført/udlagt | |
| Buskegård | V2 kortlagt | Genbrug af affaldsprodukter;Genbrug af affaldsprodukter;Genbrug af affaldsprodukter | Slagge, tilført/udlagt;Slagge fra affaldsforbrænding, tilført/udlagt;Slagge fra affaldsforbrænding, tilført/udlagt | |
| Buskegård | V2 kortlagt | Genbrug af affaldsprodukter;Genbrug af affaldsprodukter;Genbrug af affaldsprodukter | Slagge, tilført/udlagt;Slagge fra affaldsforbrænding, tilført/udlagt;Slagge fra affaldsforbrænding, tilført/udlagt | |
| Førslev Maskinfabrik, Førslev Bygade 8, 4690 Haslev | V2 kortlagt | Maskinindustri;Maskinindustri | Metal, skæring, fræsning, svejsning og lodning af;Metal, skæring, fræsning, svejsning og lodning af | |
| Førslev Maskinfabrik, Førslev Bygade 8, 4690 Haslev | V2 kortlagt | Maskinindustri;Maskinindustri | Metal, skæring, fræsning, svejsning og lodning af;Metal, skæring, fræsning, svejsning og lodning af | |
| Gartner Leif Klinke | V2 kortlagt | Parcel- og rækkehus;Gartnerier og planteskoler | Villaolietank, privat oplag af;Pesticider, anvendelse af | |
| Høm Brugsforening | V2 kortlagt | Servicestationer | Benzin og olie, salg af | |
| Høm Brugsforening | V2 kortlagt | Servicestationer | Benzin og olie, salg af | |
| Hømgården v/godsejer K. Jornil | V2 kortlagt | Uoplyst | Benzin og olie, aktiviteter vedr. | |
| Hømgården v/godsejer K. Jornil | V2 kortlagt | Uoplyst | Benzin og olie, aktiviteter vedr. | |
| Hømgården v/godsejer K. Jornil | V2 kortlagt | Uoplyst | Benzin og olie, aktiviteter vedr. |
Alle seneste målinger
110 Perfluorerede stoffer (13)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Sum af PFAS, 12 stoffer | < 0 µg/l | – | ikke påvist | 15.06.2021 | afgang vandværk |
| 6:2 Fluortelomersulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 15.06.2021 | afgang vandværk |
| Perfluorpentansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 15.06.2021 | afgang vandværk |
| Perfluorbutansulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 15.06.2021 | afgang vandværk |
| Perfluordecansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 15.06.2021 | afgang vandværk |
| Perfluoroctansulfonamid | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 15.06.2021 | afgang vandværk |
| Perfluornonansyre | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 15.06.2021 | afgang vandværk |
| Perfluoroctansyre | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 15.06.2021 | afgang vandværk |
| Perfluorheptansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 15.06.2021 | afgang vandværk |
| Perfluorhexansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 15.06.2021 | afgang vandværk |
| Perfluoroctansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 15.06.2021 | afgang vandværk |
| Perfluorhexansulfonsyre | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 15.06.2021 | afgang vandværk |
| Perfluorbutansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 15.06.2021 | afgang vandværk |
20 Kemiske hovedbestanddele (14)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Mangan | < 0,002 mg/l | 50 µg/l | ikke påvist | 02.09.2026 | afgang vandværk |
| Magnesium | 22 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 02.09.2026 | afgang vandværk |
| Jern | 0,01 mg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 02.09.2026 | afgang vandværk |
| Calcium | 77 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 02.09.2026 | afgang vandværk |
| Nitrat | 1,2 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 02.09.2026 | afgang vandværk |
| Nitrit | 0,014 mg/l | 0,01 mg/l | over kravværdi, inden for det bekendtgørelsen kan acceptere på betingelser | 02.09.2026 | afgang vandværk |
| Ammoniak+ammonium | 0,045 mg/l | 0,05 mg/l | påvist under kravværdi | 02.09.2026 | afgang vandværk |
| Ikke flygtigt organisk kulstof | 2,1 mg/l | 4 mg/l | påvist under kravværdi | 02.09.2026 | afgang vandværk |
| Hårdhed, total | 16 °dH | – | påvist, ingen kravværdi | 02.09.2026 | afgang vandværk |
| Oxygen indhold | 11,1 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 02.09.2026 | afgang vandværk |
| Phosphor, total-P | < 0,01 mg/l | – | ikke påvist | 23.04.2024 | afgang vandværk |
| Jern | < 0,01 mg/l | 200 µg/l | ikke påvist | 03.04.2018 | ledningsnet |
| Nitrit | 0,002 mg/l | 0,1 mg/l | påvist under kravværdi | 03.04.2018 | ledningsnet |
| Oxygen indhold | 8,7 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 03.04.2018 | ledningsnet |
30 Uorganiske sporstoffer (7)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Nikkel | < 0,03 µg/l | 20 µg/l | ikke påvist | 02.09.2026 | afgang vandværk |
| Arsen | < 0,03 µg/l | 5 µg/l | ikke påvist | 02.09.2026 | afgang vandværk |
| Kobber | 0,61 µg/l | 2 mg/l | påvist under kravværdi | 23.04.2024 | afgang vandværk |
| Nikkel | < 0,03 µg/l | – | ikke påvist | 13.10.2017 | ledningsnet |
| Kobolt | < 0,04 µg/l | – | ikke påvist | 13.10.2017 | ledningsnet |
| Bor | 260 µg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 13.10.2017 | ledningsnet |
| Arsen | 0,036 µg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 13.10.2017 | ledningsnet |
40 Organisk mikroforurening (1)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Trifluoreddikesyre | < 0,05 µg/l | – | ikke påvist | 05.02.2021 | afgang vandværk |
50 Pesticider, nedbrydningsprodukter og beslægtede stoffer (6)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| [(2,6-Dimethylphenyl)(2-sulfoacetyl)amino]eddikesyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 19.05.2021 | afgang vandværk |
| t-Sulfinyleddikesyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 19.05.2021 | afgang vandværk |
| (2,6-Dimethylphenylcarbamoyl)methansulfonsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 19.05.2021 | afgang vandværk |
| TFMP | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 19.05.2021 | afgang vandværk |
| Monuron | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 19.05.2021 | afgang vandværk |
| 2-(2-Chlorphenoxy)propionsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 19.05.2021 | afgang vandværk |
60 Mikrobiologiske parametre (10)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Kimtal ved 22 grader | < 1 antal/ml | 200 antal/ml | ikke påvist | 02.09.2026 | afgang vandværk |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 02.09.2026 | afgang vandværk |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 02.09.2026 | afgang vandværk |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 02.09.2026 | afgang vandværk |
| Kimtal ved 22 grader | < 1 antal/ml | 200 antal/ml | ikke påvist | 03.04.2018 | ledningsnet |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 03.04.2018 | ledningsnet |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 03.04.2018 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader, PCA | < 1 antal/ml | – | ikke påvist | 21.10.2015 | ledningsnet |
| Kimtal ved 37 grader | < 1 antal/ml | – | ikke påvist | 09.09.2015 | ledningsnet |
| Kimtal ved 37 grader, PCA | 100 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 01.09.2015 | ledningsnet |
80 Tilstandsparametre (6)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 10 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 02.09.2026 | afgang vandværk |
| pH | 8,1 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 02.09.2026 | afgang vandværk |
| Konduktivitet | 60 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 02.09.2026 | afgang vandværk |
| Temperatur | 4 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 03.04.2018 | ledningsnet |
| pH | 7,8 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 03.04.2018 | ledningsnet |
| Konduktivitet | 55 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 03.04.2018 | ledningsnet |
None (1)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| pH-målingstemperatur | 21 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 08.05.2019 | afgang vandværk |