Rødby Vandværk
Lolland Kommune · aktivt anlæg, alment · GEUS Jupiter · Lolland Forsyning (driftsinfo) · Se på kortet
Hårdhed
19 °dHhårdt
Nitrat, PFAS, pesticider og mikrobiologi
Nitrat
påvist under kravværdi
Se målinger (1)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Nitrat | 2,4 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
PFAS (sum af 4)
ikke påvist
Pesticider
ikke påvist
Se målinger (62)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| 2-(4-Chlorphenoxy)propionsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Desethyldesisopropyl-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Terbuthylazin-desethyl | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Hydroxysimazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Dichlobenil | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Diuron | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| 2,4-Dichlorphenol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| 2,6-Dichlorphenol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Pentachlorphenol | < 0,01 µg/l | 0,01 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| 2,6-Dichlorbenzamid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| 4-Nitrophenol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| 2-(2,6-dichlorphenoxy)propionsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Dieldrin | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Heptachlor | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| cis-Heptachlorepoxid | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Aldrin | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Desethyl-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Desisopropyl-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Hydroxy-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Ethylenthiourea | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Glyphosat | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Hexazinon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Imazalil | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Metribuzin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| 1,2,4-Triazol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Metamitron-desamino | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Metribuzin-desamino-diketo | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Metribuzin-desamino | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Metribuzin-diketo | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| 2,6-Dichlorbenzosyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Dichlorprop | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| MCPA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Mechlorprop | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Simazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| (Aminomethyl)phosphonsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Bentazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Monuron | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Desethyl-hydroxyatrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Desisopropyl-hydroxyatrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Didealkyl-hydroxyatrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| TFMP | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Desphenyl chloridazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Methyl-desphenyl-chloridazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Metalaxyl-M | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| CGA 108906 | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| N,N-Dimethylsulfamid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Metazachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Metazachlor OA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Alachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Dimethachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Dimethachlor OA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Propachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| (2,6-Dimethylphenylcarbamoyl)methansulfonsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Chlorothalonilamid sulfonsyre (R417888) | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Metaldehyd | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| N-(2,6-dimethylphenyl)-N-(methoxyacetyl)alanin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| t-Sulfinyleddikesyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| 4-Bis-amido-3,5,6-trichlorobenzenesulfonat | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| [(2,6-Dimethylphenyl)(2-sulfoacetyl)amino]eddikesyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| 4-(tert-Butylamino)-6-hydroxy-1-methyl-1,3,5-triazin-2(1H)-one | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| 6-(tert-Butylamino)-1,3,5-triazin-2,4-diol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
Mikrobiologi
påvist, ingen kravværdi
Se målinger (10)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 19.11.2018 | ledningsnet |
| Termotolerante colibakterier | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 08.12.2010 | ledningsnet |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 10.08.2023 | taphane med gennemskyl |
| Kimtal ved 37 grader, PCA | < 1 antal/ml | – | ikke påvist | 23.09.2010 | ledningsnet |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 19.11.2018 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader, PCA | 1 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 28.01.2016 | ledningsnet |
| Kimtal, total | 2 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 13.12.2001 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader | < 1 antal/ml | 200 antal/ml | ikke påvist | 19.11.2018 | ledningsnet |
| Kimtal ved 37 grader | 3 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 17.12.2014 | ledningsnet |
| Kimtal ved 21 grader | 6 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 24.07.2002 | ledningsnet |
Påbud: ingen åbne påbud registreret i Jupiter
Datadækning: A God: alle hovedgrupper er undersøgt inden for de seneste år.
Udvikling over ti år
Hvor vandet kommer fra
Indvinding
Hvem får vandet
| Parcelhuse | 168.389 m³ | 2.159 modtagere |
| Industri/håndværk | 108.454 m³ | 160 modtagere |
| Fritidshuse | 49.880 m³ | 42 modtagere |
| Etageboliger | 38.261 m³ | |
| Daginstitutioner | 33.726 m³ | 59 modtagere |
| Landbrug m. dyreh. | 25.111 m³ | |
| Hotel/camping | 3.893 m³ | 3 modtagere |
- Modtager fra Maribo Vandværk: 320.141 m³ i 2025
- Modtager fra Maribo Vandværk: 320.141 m³ i 2025
- Leverer til Regionalvandværket: 300.310 m³ i 2025
- Leverer til Regionalvandværket: 300.310 m³ i 2025
Boringer og råvand
Råvand er grundvandet, før vandværket behandler det. Kravværdierne gælder for drikkevandet ved hanen, ikke for råvandet, så tallene her viser, hvad vandværket arbejder med, ikke hvad du drikker. Læs om råvand.
| Boring (DGU-nr.) | Brug | Dybde | Grundvandsstand | Råvand senest | Nitrat | Pesticider påvist | PFAS påvist |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 240. 635 | Indvinding | 55,5 m | – | 30.07.2026 | – | – | – |
| 240. 644 | Indvinding | 53,2 m | – | 13.12.2024 | – | – | – |
| 240. 645 | Indvinding | 52,7 m | – | 30.07.2026 | – | – | – |
| 240. 647 | Indvinding | 51,5 m | – | 20.10.2023 | – | – | – |
| 240. 648 | Indvinding | 44,5 m | – | 16.04.2024 | – | – | – |
| 240. 649 | Indvinding | 45,5 m | – | 30.07.2026 | – | – | – |
| 240. 650 | Indvinding | 49,7 m | – | 20.10.2023 | – | – | – |
Pejle- og moniteringsboringer (2)
- 240. 209
- 240. 333
Sløjfede og tidligere boringer (5)
- 240. 226
- 240. 243
- 240. 280
- 240. 286
- 240. 580
Indvindingsoplandet
Grundvandet til Rødby Vandværk dannes i et opland på 19,9 km², med 7 boringsnære beskyttelsesområder.
Kortlagte jordforureninger i oplandet: 47, heraf 28 hvor regionen har registreret PFAS-stoffer.
Se de kortlagte lokaliteter (25 af 47)
| Lokalitet | Status | Branche | Aktivitet | |
|---|---|---|---|---|
| Højbygård Sukker- og Papirfabrik, Fabrikken Lolland, Brandøvelse Fabriksvej 1, 4960 Holeby | V1 og V2 kortlagt | Sukkerfabrikker og -raffinaderier;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Maskinindustri;Gasforsyning;Jernbaner;Brandvæsen og redningskorps | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Gas, produktion af;Pesticider, anvendelse af;Pesticider, anvendelse af;Metal, skæring, fræsning, svejsning og lodning af;Fyldplads, deponering;Andre aktiviteter uden tilknytning til branche;Brandøvelsesplads | PFAS |
| Højbygård Sukker- og Papirfabrik, Fabrikken Lolland, Brandøvelse Fabriksvej 1, 4960 Holeby | V1 og V2 kortlagt | Sukkerfabrikker og -raffinaderier;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Maskinindustri;Gasforsyning;Jernbaner;Brandvæsen og redningskorps | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Gas, produktion af;Pesticider, anvendelse af;Pesticider, anvendelse af;Metal, skæring, fræsning, svejsning og lodning af;Fyldplads, deponering;Andre aktiviteter uden tilknytning til branche;Brandøvelsesplads | PFAS |
| Højbygård Sukker- og Papirfabrik, Fabrikken Lolland, Brandøvelse Fabriksvej 1, 4960 Holeby | V1 og V2 kortlagt | Sukkerfabrikker og -raffinaderier;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Maskinindustri;Gasforsyning;Jernbaner;Brandvæsen og redningskorps | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Gas, produktion af;Pesticider, anvendelse af;Pesticider, anvendelse af;Metal, skæring, fræsning, svejsning og lodning af;Fyldplads, deponering;Andre aktiviteter uden tilknytning til branche;Brandøvelsesplads | PFAS |
| Højbygård Sukker- og Papirfabrik, Fabrikken Lolland, Brandøvelse Fabriksvej 1, 4960 Holeby | V1 og V2 kortlagt | Sukkerfabrikker og -raffinaderier;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Maskinindustri;Gasforsyning;Jernbaner;Brandvæsen og redningskorps | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Gas, produktion af;Pesticider, anvendelse af;Pesticider, anvendelse af;Metal, skæring, fræsning, svejsning og lodning af;Fyldplads, deponering;Andre aktiviteter uden tilknytning til branche;Brandøvelsesplads | PFAS |
| Højbygård Sukker- og Papirfabrik, Fabrikken Lolland, Brandøvelse Fabriksvej 1, 4960 Holeby | V1 og V2 kortlagt | Sukkerfabrikker og -raffinaderier;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Maskinindustri;Gasforsyning;Jernbaner;Brandvæsen og redningskorps | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Gas, produktion af;Pesticider, anvendelse af;Pesticider, anvendelse af;Metal, skæring, fræsning, svejsning og lodning af;Fyldplads, deponering;Andre aktiviteter uden tilknytning til branche;Brandøvelsesplads | PFAS |
| Højbygård Sukker- og Papirfabrik, Fabrikken Lolland, Brandøvelse Fabriksvej 1, 4960 Holeby | V1 og V2 kortlagt | Sukkerfabrikker og -raffinaderier;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Maskinindustri;Gasforsyning;Jernbaner;Brandvæsen og redningskorps | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Gas, produktion af;Pesticider, anvendelse af;Pesticider, anvendelse af;Metal, skæring, fræsning, svejsning og lodning af;Fyldplads, deponering;Andre aktiviteter uden tilknytning til branche;Brandøvelsesplads | PFAS |
| Højbygård Sukker- og Papirfabrik, Fabrikken Lolland, Brandøvelse Fabriksvej 1, 4960 Holeby | V1 og V2 kortlagt | Sukkerfabrikker og -raffinaderier;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Maskinindustri;Gasforsyning;Jernbaner;Brandvæsen og redningskorps | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Gas, produktion af;Pesticider, anvendelse af;Pesticider, anvendelse af;Metal, skæring, fræsning, svejsning og lodning af;Fyldplads, deponering;Andre aktiviteter uden tilknytning til branche;Brandøvelsesplads | PFAS |
| Højbygård Sukker- og Papirfabrik, Fabrikken Lolland, Brandøvelse Fabriksvej 1, 4960 Holeby | V1 og V2 kortlagt | Sukkerfabrikker og -raffinaderier;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Maskinindustri;Gasforsyning;Jernbaner;Brandvæsen og redningskorps | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Gas, produktion af;Pesticider, anvendelse af;Pesticider, anvendelse af;Metal, skæring, fræsning, svejsning og lodning af;Fyldplads, deponering;Andre aktiviteter uden tilknytning til branche;Brandøvelsesplads | PFAS |
| Højbygård Sukker- og Papirfabrik, Fabrikken Lolland, Brandøvelse Fabriksvej 1, 4960 Holeby | V1 og V2 kortlagt | Sukkerfabrikker og -raffinaderier;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Maskinindustri;Gasforsyning;Jernbaner;Brandvæsen og redningskorps | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Gas, produktion af;Pesticider, anvendelse af;Pesticider, anvendelse af;Metal, skæring, fræsning, svejsning og lodning af;Fyldplads, deponering;Andre aktiviteter uden tilknytning til branche;Brandøvelsesplads | PFAS |
| Højbygård Sukker- og Papirfabrik, Fabrikken Lolland, Brandøvelse Fabriksvej 1, 4960 Holeby | V1 og V2 kortlagt | Sukkerfabrikker og -raffinaderier;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Maskinindustri;Gasforsyning;Jernbaner;Brandvæsen og redningskorps | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Gas, produktion af;Pesticider, anvendelse af;Pesticider, anvendelse af;Metal, skæring, fræsning, svejsning og lodning af;Fyldplads, deponering;Andre aktiviteter uden tilknytning til branche;Brandøvelsesplads | PFAS |
| Højbygård Sukker- og Papirfabrik, Fabrikken Lolland, Brandøvelse Fabriksvej 1, 4960 Holeby | V1 og V2 kortlagt | Sukkerfabrikker og -raffinaderier;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Maskinindustri;Gasforsyning;Jernbaner;Brandvæsen og redningskorps | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Gas, produktion af;Pesticider, anvendelse af;Pesticider, anvendelse af;Metal, skæring, fræsning, svejsning og lodning af;Fyldplads, deponering;Andre aktiviteter uden tilknytning til branche;Brandøvelsesplads | PFAS |
| Højbygård Sukker- og Papirfabrik, Fabrikken Lolland, Brandøvelse Fabriksvej 1, 4960 Holeby | V1 og V2 kortlagt | Sukkerfabrikker og -raffinaderier;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Maskinindustri;Gasforsyning;Jernbaner;Brandvæsen og redningskorps | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Gas, produktion af;Pesticider, anvendelse af;Pesticider, anvendelse af;Metal, skæring, fræsning, svejsning og lodning af;Fyldplads, deponering;Andre aktiviteter uden tilknytning til branche;Brandøvelsesplads | PFAS |
| Højbygård Sukker- og Papirfabrik, Fabrikken Lolland, Brandøvelse Fabriksvej 1, 4960 Holeby | V1 og V2 kortlagt | Sukkerfabrikker og -raffinaderier;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Maskinindustri;Gasforsyning;Jernbaner;Brandvæsen og redningskorps | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Gas, produktion af;Pesticider, anvendelse af;Pesticider, anvendelse af;Metal, skæring, fræsning, svejsning og lodning af;Fyldplads, deponering;Andre aktiviteter uden tilknytning til branche;Brandøvelsesplads | PFAS |
| Højbygård Sukker- og Papirfabrik, Fabrikken Lolland, Brandøvelse Fabriksvej 1, 4960 Holeby | V1 og V2 kortlagt | Sukkerfabrikker og -raffinaderier;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Maskinindustri;Gasforsyning;Jernbaner;Brandvæsen og redningskorps | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Gas, produktion af;Pesticider, anvendelse af;Pesticider, anvendelse af;Metal, skæring, fræsning, svejsning og lodning af;Fyldplads, deponering;Andre aktiviteter uden tilknytning til branche;Brandøvelsesplads | PFAS |
| Højbygård Sukker- og Papirfabrik, Fabrikken Lolland, Brandøvelse Fabriksvej 1, 4960 Holeby | V1 og V2 kortlagt | Sukkerfabrikker og -raffinaderier;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Maskinindustri;Gasforsyning;Jernbaner;Brandvæsen og redningskorps | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Gas, produktion af;Pesticider, anvendelse af;Pesticider, anvendelse af;Metal, skæring, fræsning, svejsning og lodning af;Fyldplads, deponering;Andre aktiviteter uden tilknytning til branche;Brandøvelsesplads | PFAS |
| Højbygård Sukker- og Papirfabrik, Fabrikken Lolland, Brandøvelse Fabriksvej 1, 4960 Holeby | V1 og V2 kortlagt | Sukkerfabrikker og -raffinaderier;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Maskinindustri;Gasforsyning;Jernbaner;Brandvæsen og redningskorps | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Gas, produktion af;Pesticider, anvendelse af;Pesticider, anvendelse af;Metal, skæring, fræsning, svejsning og lodning af;Fyldplads, deponering;Andre aktiviteter uden tilknytning til branche;Brandøvelsesplads | PFAS |
| Højbygård Sukker- og Papirfabrik, Fabrikken Lolland, Brandøvelse Fabriksvej 1, 4960 Holeby | V1 og V2 kortlagt | Sukkerfabrikker og -raffinaderier;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Maskinindustri;Gasforsyning;Jernbaner;Brandvæsen og redningskorps | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Gas, produktion af;Pesticider, anvendelse af;Pesticider, anvendelse af;Metal, skæring, fræsning, svejsning og lodning af;Fyldplads, deponering;Andre aktiviteter uden tilknytning til branche;Brandøvelsesplads | PFAS |
| Højbygård Sukker- og Papirfabrik, Fabrikken Lolland, Brandøvelse Fabriksvej 1, 4960 Holeby | V1 og V2 kortlagt | Sukkerfabrikker og -raffinaderier;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Maskinindustri;Gasforsyning;Jernbaner;Brandvæsen og redningskorps | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Gas, produktion af;Pesticider, anvendelse af;Pesticider, anvendelse af;Metal, skæring, fræsning, svejsning og lodning af;Fyldplads, deponering;Andre aktiviteter uden tilknytning til branche;Brandøvelsesplads | PFAS |
| Højbygård Sukker- og Papirfabrik, Fabrikken Lolland, Brandøvelse Fabriksvej 1, 4960 Holeby | V1 og V2 kortlagt | Sukkerfabrikker og -raffinaderier;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Maskinindustri;Gasforsyning;Jernbaner;Brandvæsen og redningskorps | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Gas, produktion af;Pesticider, anvendelse af;Pesticider, anvendelse af;Metal, skæring, fræsning, svejsning og lodning af;Fyldplads, deponering;Andre aktiviteter uden tilknytning til branche;Brandøvelsesplads | PFAS |
| Højbygård Sukker- og Papirfabrik, Fabrikken Lolland, Brandøvelse Fabriksvej 1, 4960 Holeby | V1 og V2 kortlagt | Sukkerfabrikker og -raffinaderier;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Maskinindustri;Gasforsyning;Jernbaner;Brandvæsen og redningskorps | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Gas, produktion af;Pesticider, anvendelse af;Pesticider, anvendelse af;Metal, skæring, fræsning, svejsning og lodning af;Fyldplads, deponering;Andre aktiviteter uden tilknytning til branche;Brandøvelsesplads | PFAS |
| Højbygård Sukker- og Papirfabrik, Fabrikken Lolland, Brandøvelse Fabriksvej 1, 4960 Holeby | V1 og V2 kortlagt | Sukkerfabrikker og -raffinaderier;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Maskinindustri;Gasforsyning;Jernbaner;Brandvæsen og redningskorps | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Gas, produktion af;Pesticider, anvendelse af;Pesticider, anvendelse af;Metal, skæring, fræsning, svejsning og lodning af;Fyldplads, deponering;Andre aktiviteter uden tilknytning til branche;Brandøvelsesplads | PFAS |
| Højbygård Sukker- og Papirfabrik, Fabrikken Lolland, Brandøvelse Fabriksvej 1, 4960 Holeby | V1 og V2 kortlagt | Sukkerfabrikker og -raffinaderier;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Maskinindustri;Gasforsyning;Jernbaner;Brandvæsen og redningskorps | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Gas, produktion af;Pesticider, anvendelse af;Pesticider, anvendelse af;Metal, skæring, fræsning, svejsning og lodning af;Fyldplads, deponering;Andre aktiviteter uden tilknytning til branche;Brandøvelsesplads | PFAS |
| Højbygård Sukker- og Papirfabrik, Fabrikken Lolland, Brandøvelse Fabriksvej 1, 4960 Holeby | V1 og V2 kortlagt | Sukkerfabrikker og -raffinaderier;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Maskinindustri;Gasforsyning;Jernbaner;Brandvæsen og redningskorps | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Gas, produktion af;Pesticider, anvendelse af;Pesticider, anvendelse af;Metal, skæring, fræsning, svejsning og lodning af;Fyldplads, deponering;Andre aktiviteter uden tilknytning til branche;Brandøvelsesplads | PFAS |
| Højbygård Sukker- og Papirfabrik, Fabrikken Lolland, Brandøvelse Fabriksvej 1, 4960 Holeby | V1 og V2 kortlagt | Sukkerfabrikker og -raffinaderier;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Maskinindustri;Gasforsyning;Jernbaner;Brandvæsen og redningskorps | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Gas, produktion af;Pesticider, anvendelse af;Pesticider, anvendelse af;Metal, skæring, fræsning, svejsning og lodning af;Fyldplads, deponering;Andre aktiviteter uden tilknytning til branche;Brandøvelsesplads | PFAS |
| Højbygård Sukker- og Papirfabrik, Fabrikken Lolland, Brandøvelse Fabriksvej 1, 4960 Holeby | V1 og V2 kortlagt | Sukkerfabrikker og -raffinaderier;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Fremstilling af papirmasse, papir og pap;Maskinindustri;Gasforsyning;Jernbaner;Brandvæsen og redningskorps | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Gas, produktion af;Pesticider, anvendelse af;Pesticider, anvendelse af;Metal, skæring, fræsning, svejsning og lodning af;Fyldplads, deponering;Andre aktiviteter uden tilknytning til branche;Brandøvelsesplads | PFAS |
Alle seneste målinger
100 Halogenerede alifatiske kulbrinter + nedbrydningsprodukter (14)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Vinylchlorid | < 0,02 µg/l | 0,5 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| 1,2-Dichlorethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| 1,1,2,2-Tetrachlorethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| 1,1,2-Trichlorethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Dichlormethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| 1,1,1-Trichlorethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Trichlorethylen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Tetrachlorethylen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Trichlormethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| 1,1,1,2-Tetrachlorethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Trans-1,2-dichlorethen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| 1,1-Dichlorethylen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Cis-1,2-dichlorethylen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Trichlormethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 29.08.2022 | afgang vandværk |
110 Perfluorerede stoffer (28)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| PFAS (sum af PFOA, PFOS, PFNA og PFHxS) | < 0,0002 µg/l | – | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Sum af PFAS, 12 stoffer | < 0,0002 µg/l | – | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| 6:2 Fluortelomersulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluorpentansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluorbutansulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluordecansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluoroctansulfonamid | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluornonansyre | < 0,0001 µg/l | – | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluoroctansyre | < 0,0001 µg/l | – | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluorheptansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluorhexansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluoroctansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,0001 µg/l | – | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluorhexansulfonsyre | < 0,0001 µg/l | – | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluorbutansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| PFAS (sum af PFOA, PFOS, PFNA og PFHxS) | < 0,0002 µg/l | – | ikke påvist | 29.08.2022 | afgang vandværk |
| Sum af PFAS, 12 stoffer | < 0,0002 µg/l | – | ikke påvist | 29.08.2022 | afgang vandværk |
| 6:2 Fluortelomersulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 29.08.2022 | afgang vandværk |
| Perfluorpentansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 29.08.2022 | afgang vandværk |
| Perfluorbutansulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 29.08.2022 | afgang vandværk |
| Perfluordecansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 29.08.2022 | afgang vandværk |
| Perfluoroctansulfonamid | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 29.08.2022 | afgang vandværk |
| Perfluornonansyre | < 0,0001 µg/l | – | ikke påvist | 29.08.2022 | afgang vandværk |
| Perfluoroctansyre | < 0,0001 µg/l | – | ikke påvist | 29.08.2022 | afgang vandværk |
| Perfluorheptansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 29.08.2022 | afgang vandværk |
| Perfluorhexansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 29.08.2022 | afgang vandværk |
| Perfluoroctansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,0001 µg/l | – | ikke påvist | 29.08.2022 | afgang vandværk |
| Perfluorhexansulfonsyre | < 0,0001 µg/l | – | ikke påvist | 29.08.2022 | afgang vandværk |
| Perfluorbutansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 29.08.2022 | afgang vandværk |
20 Kemiske hovedbestanddele (34)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Svovlbrinte (sulfid) | < 0,02 mg/l | – | ikke påvist | 30.07.2026 | afgang vandværk |
| Methan | < 0,005 mg/l | – | ikke påvist | 30.07.2026 | afgang vandværk |
| Mangan | < 0,002 mg/l | 50 µg/l | ikke påvist | 30.07.2026 | afgang vandværk |
| Magnesium | 23 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 30.07.2026 | afgang vandværk |
| Jern | 0,015 mg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 30.07.2026 | afgang vandværk |
| Calcium | 96 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 30.07.2026 | afgang vandværk |
| Nitrat | 3,1 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 30.07.2026 | afgang vandværk |
| Nitrit | 0,002 mg/l | 0,01 mg/l | påvist under kravværdi | 30.07.2026 | afgang vandværk |
| Ammoniak+ammonium | < 0,005 mg/l | 0,05 mg/l | ikke påvist | 30.07.2026 | afgang vandværk |
| Ikke flygtigt organisk kulstof | 2,1 mg/l | 4 mg/l | påvist under kravværdi | 30.07.2026 | afgang vandværk |
| Hårdhed, total | 19 °dH | – | påvist, ingen kravværdi | 30.07.2026 | afgang vandværk |
| Hydrogencarbonat | 386 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 30.07.2026 | afgang vandværk |
| Aggressiv kuldioxid | < 2 mg/l | – | ikke påvist | 30.07.2026 | afgang vandværk |
| Oxygen indhold | 10 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 30.07.2026 | afgang vandværk |
| Jern | < 0,01 mg/l | 200 µg/l | ikke påvist | 20.10.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Farvetal-Pt | 4,9 mg Pt/l | 15 mg Pt/l | påvist under kravværdi | 20.10.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Turbiditet | < 0,05 FNU | 1 FNU | ikke påvist | 20.10.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrit | < 0,001 mg/l | 0,1 mg/l | ikke påvist | 10.08.2023 | taphane med gennemskyl |
| Dihydrogensulfid | < 0,02 mg/l | – | ikke påvist | 11.07.2023 | afgang vandværk |
| Sulfat | 19 mg/l | 250 mg/l | påvist under kravværdi | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Natrium | 39 mg/l | 175 mg/l | påvist under kravværdi | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Mangan | < 0,002 mg/l | 50 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Fluorid | 0,44 mg/l | 1,5 mg/l | påvist under kravværdi | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Chlorid | 54 mg/l | 250 mg/l | påvist under kravværdi | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | 2,4 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrit | < 0,001 mg/l | 0,1 mg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Ammoniak+ammonium | < 0,005 mg/l | 0,05 mg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Ikke flygtigt organisk kulstof | 2 mg/l | 4 mg/l | påvist under kravværdi | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Jern | < 0,01 mg/l | 200 µg/l | ikke påvist | 20.04.2020 | taphane med gennemskyl |
| Farvetal-Pt | 4,4 mg Pt/l | 15 mg Pt/l | påvist under kravværdi | 20.04.2020 | taphane med gennemskyl |
| Turbiditet | 0,07 FNU | 1 FNU | påvist under kravværdi | 20.04.2020 | taphane med gennemskyl |
| Jern | 0,014 mg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 19.11.2018 | ledningsnet |
| Oxygen indhold | 10,7 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 19.11.2018 | ledningsnet |
| Nitrit | < 0,005 mg/l | – | ikke påvist | 09.09.2010 | ledningsnet |
30 Uorganiske sporstoffer (39)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Nikkel | 0,24 µg/l | 20 µg/l | påvist under kravværdi | 30.07.2026 | afgang vandværk |
| Arsen | 2 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 30.07.2026 | afgang vandværk |
| Aluminium | 3,1 µg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 30.07.2026 | afgang vandværk |
| Zink | 6,7 µg/l | 3 mg/l | påvist under kravværdi | 10.08.2023 | taphane med gennemskyl |
| Nikkel | < 0,03 µg/l | 20 µg/l | ikke påvist | 10.08.2023 | taphane med gennemskyl |
| Kobber | 23 µg/l | 2 mg/l | påvist under kravværdi | 10.08.2023 | taphane med gennemskyl |
| Chrom | < 0,03 µg/l | 25 µg/l | ikke påvist | 10.08.2023 | taphane med gennemskyl |
| Cadmium | < 0,003 µg/l | 3 µg/l | ikke påvist | 10.08.2023 | taphane med gennemskyl |
| Bly | 0,19 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 10.08.2023 | taphane med gennemskyl |
| Arsen | 1,9 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 10.08.2023 | taphane med gennemskyl |
| Aluminium | 0,97 µg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 10.08.2023 | taphane med gennemskyl |
| Zink | 44 µg/l | 3 mg/l | påvist under kravværdi | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Selen | < 0,05 µg/l | 10 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Nikkel | 0,082 µg/l | 20 µg/l | påvist under kravværdi | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Kviksølv | < 0,001 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Kobber | 60 µg/l | 2 mg/l | påvist under kravværdi | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Kobolt | < 0,04 µg/l | 5 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Chrom | < 0,03 µg/l | 50 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Cadmium | < 0,003 µg/l | 3 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Bor | 90 µg/l | 1 mg/l | påvist under kravværdi | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Bly | 0,29 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Arsen | 2,8 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Antimon | < 0,2 µg/l | 5 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Aluminium | 1,1 µg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Cyanid, total | < 1 µg/l | 50 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Bromat | < 2 µg/l | 10 µg/l | ikke påvist | 27.09.2021 | afgang vandværk |
| Zink | 1 µg/l | 3 mg/l | påvist under kravværdi | 14.05.2018 | ledningsnet |
| Selen | < 0,05 µg/l | 10 µg/l | ikke påvist | 14.05.2018 | ledningsnet |
| Nikkel | < 0,03 µg/l | 20 µg/l | ikke påvist | 14.05.2018 | ledningsnet |
| Kviksølv | < 0,002 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 14.05.2018 | ledningsnet |
| Kobber | 7,8 µg/l | 2 mg/l | påvist under kravværdi | 14.05.2018 | ledningsnet |
| Kobolt | < 0,04 µg/l | 5 µg/l | ikke påvist | 14.05.2018 | ledningsnet |
| Chrom | < 0,03 µg/l | 50 µg/l | ikke påvist | 14.05.2018 | ledningsnet |
| Cadmium | < 0,003 µg/l | 3 µg/l | ikke påvist | 14.05.2018 | ledningsnet |
| Bor | 110 µg/l | 1 mg/l | påvist under kravværdi | 14.05.2018 | ledningsnet |
| Bly | 0,13 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 14.05.2018 | ledningsnet |
| Barium | 86 µg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 14.05.2018 | ledningsnet |
| Arsen | 1,9 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 14.05.2018 | ledningsnet |
| Antimon | < 0,2 µg/l | 5 µg/l | ikke påvist | 14.05.2018 | ledningsnet |
40 Organisk mikroforurening (10)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Trifluoreddikesyre | < 0,3 µg/l | 9 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Benz(a)pyren | < 0,003 µg/l | 0,01 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Indeno(1,2,3-cd)pyren | < 0,005 µg/l | – | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Fluoranthen | < 0,005 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Epichlorhydrin | < 0,05 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Acrylamid | < 0,05 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Benz(k)fluoranthen | < 0,005 µg/l | – | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Benz(ghi)perylen | < 0,005 µg/l | – | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Benz(b)fluoranthen | < 0,005 µg/l | – | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Benzen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
50 Pesticider, nedbrydningsprodukter og beslægtede stoffer (67)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| (Aminomethyl)phosphonsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 21.02.2024 | afgang vandværk |
| Glyphosat | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 21.02.2024 | afgang vandværk |
| 6-(tert-Butylamino)-1,3,5-triazin-2,4-diol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| 4-(tert-Butylamino)-6-hydroxy-1-methyl-1,3,5-triazin-2(1H)-one | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| [(2,6-Dimethylphenyl)(2-sulfoacetyl)amino]eddikesyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| 4-Bis-amido-3,5,6-trichlorobenzenesulfonat | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| t-Sulfinyleddikesyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| N-(2,6-dimethylphenyl)-N-(methoxyacetyl)alanin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Metaldehyd | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Chlorothalonilamid sulfonsyre (R417888) | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| (2,6-Dimethylphenylcarbamoyl)methansulfonsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Propachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Dimethachlor OA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Dimethachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Alachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Metazachlor OA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Metazachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| N,N-Dimethylsulfamid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| CGA 108906 | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Metalaxyl-M | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Methyl-desphenyl-chloridazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Desphenyl chloridazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| TFMP | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Didealkyl-hydroxyatrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Desisopropyl-hydroxyatrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Desethyl-hydroxyatrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Monuron | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Bentazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| (Aminomethyl)phosphonsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Simazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Mechlorprop | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| MCPA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Dichlorprop | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| 2,6-Dichlorbenzosyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Metribuzin-diketo | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Metribuzin-desamino | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Metribuzin-desamino-diketo | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Metamitron-desamino | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| 1,2,4-Triazol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Metribuzin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Imazalil | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Hexazinon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Glyphosat | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Ethylenthiourea | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Hydroxy-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Desisopropyl-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Desethyl-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Aldrin | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| cis-Heptachlorepoxid | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Heptachlor | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Dieldrin | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| 2-(2,6-dichlorphenoxy)propionsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| 4-Nitrophenol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| 2,6-Dichlorbenzamid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Pentachlorphenol | < 0,01 µg/l | 0,01 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| 2,6-Dichlorphenol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| 2,4-Dichlorphenol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Diuron | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Dichlobenil | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Hydroxysimazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Terbuthylazin-desethyl | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Desethyldesisopropyl-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| 2-(4-Chlorphenoxy)propionsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 10.05.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Chlorothalonilamid sulfonsyre (R417888) | < 0,01 µg/l | 0,01 µg/l | ikke påvist | 26.08.2019 | afgang vandværk |
| N,N-Dimethylsulfamid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 26.08.2019 | afgang vandværk |
| 1,2,4-Triazol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 26.08.2019 | afgang vandværk |
60 Mikrobiologiske parametre (21)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Kimtal ved 22 grader | < 1 antal/ml | 200 antal/ml | ikke påvist | 30.07.2026 | afgang vandværk |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 30.07.2026 | afgang vandværk |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 30.07.2026 | afgang vandværk |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 30.07.2026 | afgang vandværk |
| Kimtal ved 22 grader | 5 antal/ml | 200 antal/ml | påvist under kravværdi | 20.10.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Kimtal ved 22 grader | < 1 antal/ml | 200 antal/ml | ikke påvist | 20.10.2023 | taphane med gennemskyl |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 20.10.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 20.10.2023 | taphane med gennemskyl |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 20.10.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 20.10.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 20.10.2023 | taphane med gennemskyl |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 10.08.2023 | taphane med gennemskyl |
| Kimtal ved 22 grader | < 1 antal/ml | 200 antal/ml | ikke påvist | 19.11.2018 | ledningsnet |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 19.11.2018 | ledningsnet |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 19.11.2018 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader, PCA | 1 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 28.01.2016 | ledningsnet |
| Kimtal ved 37 grader | 3 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 17.12.2014 | ledningsnet |
| Termotolerante colibakterier | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 08.12.2010 | ledningsnet |
| Kimtal ved 37 grader, PCA | < 1 antal/ml | – | ikke påvist | 23.09.2010 | ledningsnet |
| Kimtal ved 21 grader | 6 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 24.07.2002 | ledningsnet |
| Kimtal, total | 2 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 13.12.2001 | ledningsnet |
80 Tilstandsparametre (12)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 10,9 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 30.07.2026 | afgang vandværk |
| pH | 7,7 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 30.07.2026 | afgang vandværk |
| Konduktivitet | 66 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 30.07.2026 | afgang vandværk |
| Temperatur | 16,8 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 20.10.2023 | taphane uden gennemskyl |
| pH | 7,6 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 20.10.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Konduktivitet | 60 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 20.10.2023 | taphane uden gennemskyl |
| pH | 7,8 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 20.04.2020 | taphane med gennemskyl |
| Konduktivitet | 67 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 20.04.2020 | taphane med gennemskyl |
| Temperatur | 11,2 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 19.11.2018 | ledningsnet |
| pH | 7,7 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 19.11.2018 | ledningsnet |
| Konduktivitet | 74 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 19.11.2018 | ledningsnet |
| Farve | ikke påvist | – | ikke påvist | 28.09.2006 | ledningsnet |