Rødekro Vandværk Nord
Aabenraa Kommune · aktivt anlæg, alment · GEUS Jupiter · RØDEKRO VANDVÆRK · Se på kortet
Hårdhed
10 °dHmiddelhårdt
Nitrat, PFAS, pesticider og mikrobiologi
Nitrat
påvist under kravværdi
Se målinger (1)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Nitrat | 0,65 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 12.05.2026 | afgang vandværk |
PFAS (sum af 4)
ikke analyseret
Pesticider
ikke påvist
Se målinger (1)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Chlorothalonilamid sulfonsyre (R417888) | < 0,01 µg/l | 0,01 µg/l | ikke påvist | 20.06.2019 | afgang vandværk |
Mikrobiologi
påvist, ingen kravværdi
Se målinger (7)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 11.01.2018 | ledningsnet |
| Termotolerante colibakterier | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 14.09.2010 | ledningsnet |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 12.05.2026 | afgang vandværk |
| Kimtal ved 37 grader, PCA | < 1 antal/ml | – | ikke påvist | 18.11.2005 | ledningsnet |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 11.01.2018 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader, PCA | 1 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 22.09.2015 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader | < 1 antal/ml | 200 antal/ml | ikke påvist | 11.01.2018 | ledningsnet |
Påbud: ingen åbne påbud registreret i Jupiter
Datadækning: A God: alle hovedgrupper er undersøgt inden for de seneste år.
Udvikling over ti år
Hvor vandet kommer fra
Indvinding
Hvem får vandet
| Samlet oppumpet vandmængde | 281.714 m³ | |
| Parcelhuse | 190.680 m³ | 2.258 modtagere |
| Andet erhverv | 33.392 m³ | 197 modtagere |
| Landbrugsdrift (72+74+75) | 20.258 m³ | 13 modtagere |
| Institutioner (84+86) | 17.434 m³ | 27 modtagere |
| Etageboliger | 9.956 m³ | 80 modtagere |
| Hotel/camping | 8.532 m³ | 7 modtagere |
| Landhusholdninger | 3.356 m³ | 28 modtagere |
Boringer og råvand
Råvand er grundvandet, før vandværket behandler det. Kravværdierne gælder for drikkevandet ved hanen, ikke for råvandet, så tallene her viser, hvad vandværket arbejder med, ikke hvad du drikker. Læs om råvand.
| Boring (DGU-nr.) | Brug | Dybde | Grundvandsstand | Råvand senest | Nitrat | Pesticider påvist | PFAS påvist |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 160. 1158 | Indvinding | 96 m | – | 12.06.2025 | – | – | – |
| 160. 1359 | Indvinding | 148 m | – | 17.07.2024 | – | – | – |
| 160. 718 | Indvinding | 28 m | – | 12.03.2026 | – | – | – |
Sløjfede og tidligere boringer (7)
- 160. 1176
- 160. 1192
- 160. 387
- 160. 5A
- 160. 5B
- 160. 6
- 160. 796
Indvindingsoplandet
Grundvandet til Rødekro Vandværk Nord dannes i et opland på 3,6 km², med 2 boringsnære beskyttelsesområder.
Kortlagte jordforureninger i oplandet: 16, 4 inden for et boringsnært beskyttelsesområde.
Se de kortlagte lokaliteter (16)
| Lokalitet | Status | Branche | Aktivitet | |
|---|---|---|---|---|
| Tidl. Fyld- og lossepl., Lunderup Markvej | V2 kortlagt | Drift af affaldsbehandlingsanlæg | Losseplads | |
| Tidl. Fyld- og lossepl., Lunderup Markvej | V2 kortlagt | Drift af affaldsbehandlingsanlæg | Losseplads | |
| Tidl. Fyld- og lossepl., Lunderup Markvej | V2 kortlagt | Drift af affaldsbehandlingsanlæg | Losseplads | |
| Tidl. Fyld- og lossepl., Lunderup Markvej | V2 kortlagt | Drift af affaldsbehandlingsanlæg | Losseplads | |
| Tidl. Fyld- og lossepl., Lunderup Markvej | V2 kortlagt | Drift af affaldsbehandlingsanlæg | Losseplads | |
| Tidl. Fyld- og lossepl., Lunderup Markvej | V2 kortlagt | Drift af affaldsbehandlingsanlæg | Losseplads | |
| Tidl. Fyld- og lossepl., Lunderup Markvej | V2 kortlagt | Drift af affaldsbehandlingsanlæg | Losseplads | |
| Tidl. Fyld- og lossepl., Lunderup Markvej | V2 kortlagt | Drift af affaldsbehandlingsanlæg | Losseplads | |
| Tidl. Korn og foderstoffirma (Vinkelvej 3) | V2 kortlagt | Engroshandel med korn, såsæd og foderstoffer | Andet | |
| Tidl. Korn og foderstoffirma (Vinkelvej 3) | V2 kortlagt | Engroshandel med korn, såsæd og foderstoffer | Andet | |
| Tidl. Korn og foderstoffirma (Vinkelvej 3) | V2 kortlagt | Engroshandel med korn, såsæd og foderstoffer | Andet | |
| OK-tankstation/Mejeri-Hærvejen 18 | V1 kortlagt | Fremstilling af mejeriprodukter;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Andet | |
| Ophug/Skrot, Lunderup Markvej 20 | V1 kortlagt | Genbrug af metalaffaldsprodukter | Genindvinding af affald | |
| Rødekro Autohandel | V1 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Andet | |
| Røde Mølle, Rødekro nær fritidshjem | V1 kortlagt | Elforsyning;Udlejning af entreprenørmateriel | Aktiviteter vedr. benzin-, olie-, gas-, kul og tjæreprodukter;Saltoplag | BNBO |
| Tidl. Fyldplads, Lunderup Markvej | V1 kortlagt | Forlystelser, sport m.v.;Drift af affaldsbehandlingsanlæg | Fyldplads, deponering;Skydebane, aktiviteter vedr. |
Alle seneste målinger
20 Kemiske hovedbestanddele (14)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Mangan | < 0,002 mg/l | 50 µg/l | ikke påvist | 12.05.2026 | afgang vandværk |
| Magnesium | 4,3 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 12.05.2026 | afgang vandværk |
| Jern | < 0,01 mg/l | 200 µg/l | ikke påvist | 12.05.2026 | afgang vandværk |
| Calcium | 66 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 12.05.2026 | afgang vandværk |
| Nitrat | 0,65 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 12.05.2026 | afgang vandværk |
| Nitrit | 0,0013 mg/l | 0,01 mg/l | påvist under kravværdi | 12.05.2026 | afgang vandværk |
| Ammoniak+ammonium | < 0,005 mg/l | 0,05 mg/l | ikke påvist | 12.05.2026 | afgang vandværk |
| Ikke flygtigt organisk kulstof | 0,74 mg/l | 4 mg/l | påvist under kravværdi | 12.05.2026 | afgang vandværk |
| Hårdhed, total | 10 °dH | – | påvist, ingen kravværdi | 12.05.2026 | afgang vandværk |
| Oxygen indhold | 9,7 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 12.05.2026 | afgang vandværk |
| Jern | 0,014 mg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 11.01.2018 | ledningsnet |
| Oxygen indhold | 10,2 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 11.01.2018 | ledningsnet |
| Mangan | 0,081 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 21.02.2006 | ledningsnet |
| Phosphor, total-P | 0,052 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 18.11.2005 | ledningsnet |
30 Uorganiske sporstoffer (3)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Nikkel | < 0,03 µg/l | 20 µg/l | ikke påvist | 12.05.2026 | afgang vandværk |
| Arsen | 0,065 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 12.05.2026 | afgang vandværk |
| Aluminium | 1,1 µg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 12.05.2026 | afgang vandværk |
50 Pesticider, nedbrydningsprodukter og beslægtede stoffer (1)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Chlorothalonilamid sulfonsyre (R417888) | < 0,01 µg/l | 0,01 µg/l | ikke påvist | 20.06.2019 | afgang vandværk |
60 Mikrobiologiske parametre (10)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Kimtal ved 22 grader | < 1 antal/ml | 200 antal/ml | ikke påvist | 12.05.2026 | afgang vandværk |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 12.05.2026 | afgang vandværk |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 12.05.2026 | afgang vandværk |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 12.05.2026 | afgang vandværk |
| Kimtal ved 22 grader | < 1 antal/ml | 200 antal/ml | ikke påvist | 11.01.2018 | ledningsnet |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 11.01.2018 | ledningsnet |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 11.01.2018 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader, PCA | 1 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 22.09.2015 | ledningsnet |
| Termotolerante colibakterier | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 14.09.2010 | ledningsnet |
| Kimtal ved 37 grader, PCA | < 1 antal/ml | – | ikke påvist | 18.11.2005 | ledningsnet |
80 Tilstandsparametre (6)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 9,7 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 12.05.2026 | afgang vandværk |
| pH | 7,3 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 12.05.2026 | afgang vandværk |
| Konduktivitet | 36 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 12.05.2026 | afgang vandværk |
| Temperatur | 9 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 11.01.2018 | ledningsnet |
| pH | 7,6 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 11.01.2018 | ledningsnet |
| Konduktivitet | 59 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 11.01.2018 | ledningsnet |
None (1)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Coliforme bakterier | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 08.01.2004 | ledningsnet |