Rødekro Vandværk Syd
Aabenraa Kommune · aktivt anlæg, alment · GEUS Jupiter · RØDEKRO VANDVÆRK · Se på kortet
Hårdhed
15 °dHtemmelig hårdt
Nitrat, PFAS, pesticider og mikrobiologi
Nitrat
påvist under kravværdi
Se målinger (1)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Nitrat | 3,1 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 12.05.2026 | afgang vandværk |
PFAS (sum af 4)
ikke analyseret
Pesticider
ikke påvist
Se målinger (1)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Chlorothalonilamid sulfonsyre (R417888) | < 0,01 µg/l | 0,01 µg/l | ikke påvist | 20.06.2019 | afgang vandværk |
Mikrobiologi
påvist, ingen kravværdi
Se målinger (6)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 29.05.2018 | ledningsnet |
| Termotolerante colibakterier | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 21.01.2010 | ledningsnet |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 22.05.2026 | afgang vandværk |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 29.05.2018 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader, PCA | 2 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 17.09.2003 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader | < 1 antal/ml | 200 antal/ml | ikke påvist | 29.05.2018 | ledningsnet |
Påbud: ingen åbne påbud registreret i Jupiter
Datadækning: A God: alle hovedgrupper er undersøgt inden for de seneste år.
Udvikling over ti år
Hvor vandet kommer fra
Indvinding
Hvem får vandet
| Samlet oppumpet vandmængde | 41.533 m³ |
Boringer og råvand
Råvand er grundvandet, før vandværket behandler det. Kravværdierne gælder for drikkevandet ved hanen, ikke for råvandet, så tallene her viser, hvad vandværket arbejder med, ikke hvad du drikker. Læs om råvand.
| Boring (DGU-nr.) | Brug | Dybde | Grundvandsstand | Råvand senest | Nitrat | Pesticider påvist | PFAS påvist |
|---|
Sløjfede og tidligere boringer (2)
- 160. 1177
- 160. 965
Indvindingsoplandet
Grundvandet til Rødekro Vandværk Syd dannes i et opland på 1,2 km², med ét boringsnært beskyttelsesområde.
Kortlagte jordforureninger i oplandet: 30, 3 inden for et boringsnært beskyttelsesområde.
Se de kortlagte lokaliteter (25 af 30)
| Lokalitet | Status | Branche | Aktivitet | |
|---|---|---|---|---|
| Autoværksted med benzinsalg - Hærvejens Autocenter - Hydro-Texaco | V1 og V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer | Benzin og olie, aktiviteter vedr.;Benzin og olie, salg af | BNBO |
| Autoværksted med benzinsalg - Hærvejens Autocenter - Hydro-Texaco | V1 og V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer | Benzin og olie, aktiviteter vedr.;Benzin og olie, salg af | |
| Brunde Kirkevej 10 og 12 i Rødekro | V1 og V2 kortlagt | Ikke specificeret | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | |
| Brunde Kirkevej 10 og 12 i Rødekro | V1 og V2 kortlagt | Ikke specificeret | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | |
| Flyveaskedepot | V2 kortlagt | Ingen | Flyveaske, tilført/udlagt | |
| Flyveaskedepot | V2 kortlagt | Ingen | Flyveaske, tilført/udlagt | |
| Rødekro Station | V2 kortlagt | Jernbaner | Jernbane og rangérområde | |
| Tidl. Korn og foderstoffirma (Vinkelvej 3) | V2 kortlagt | Engroshandel med korn, såsæd og foderstoffer | Andet | |
| Tidl. Korn og foderstoffirma (Vinkelvej 3) | V2 kortlagt | Engroshandel med korn, såsæd og foderstoffer | Andet | |
| Tidl. Korn og foderstoffirma (Vinkelvej 3) | V2 kortlagt | Engroshandel med korn, såsæd og foderstoffer | Andet | |
| Tidl. Rødekro Fjernvarmeværk | V2 kortlagt | Varmeforsyning | Andet | |
| Tidl. Rødekro Fjernvarmeværk | V2 kortlagt | Varmeforsyning | Andet | |
| Vognfabrikker - Østergade 51 | V2 kortlagt | Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf | Andet | |
| Vognfabrikker - Østergade 51 | V2 kortlagt | Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf | Andet | |
| Vognfabrikker - Østergade 51 | V2 kortlagt | Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf | Andet | |
| Vognfabrikker - Østergade 51 | V2 kortlagt | Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf | Andet | |
| Vognfabrikker - Østergade 51 | V2 kortlagt | Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf | Andet | |
| Vognfabrikker - Østergade 51 | V2 kortlagt | Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf | Andet | |
| Vognfabrikker - Østergade 51 | V2 kortlagt | Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf | Andet | |
| Vognfabrikker - Østergade 51 | V2 kortlagt | Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf | Andet | |
| Vognfabrikker - Østergade 51 | V2 kortlagt | Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf | Andet | |
| Vognfabrikker - Østergade 51 | V2 kortlagt | Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf | Andet | |
| Vognfabrikker - Østergade 51 | V2 kortlagt | Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf | Andet | |
| Vognfabrikker - Østergade 51 | V2 kortlagt | Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf | Andet | |
| Vognfabrikker - Østergade 51 | V2 kortlagt | Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf | Andet |
Alle seneste målinger
20 Kemiske hovedbestanddele (12)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Mangan | < 0,002 mg/l | 50 µg/l | ikke påvist | 12.05.2026 | afgang vandværk |
| Magnesium | 5,3 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 12.05.2026 | afgang vandværk |
| Jern | < 0,01 mg/l | 200 µg/l | ikke påvist | 12.05.2026 | afgang vandværk |
| Calcium | 100 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 12.05.2026 | afgang vandværk |
| Nitrat | 3,1 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 12.05.2026 | afgang vandværk |
| Nitrit | 0,0013 mg/l | 0,01 mg/l | påvist under kravværdi | 12.05.2026 | afgang vandværk |
| Ammoniak+ammonium | < 0,005 mg/l | 0,05 mg/l | ikke påvist | 12.05.2026 | afgang vandværk |
| Ikke flygtigt organisk kulstof | 1,3 mg/l | 4 mg/l | påvist under kravværdi | 12.05.2026 | afgang vandværk |
| Hårdhed, total | 15 °dH | – | påvist, ingen kravværdi | 12.05.2026 | afgang vandværk |
| Oxygen indhold | 8 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 12.05.2026 | afgang vandværk |
| Jern | < 0,01 mg/l | 200 µg/l | ikke påvist | 29.05.2018 | ledningsnet |
| Oxygen indhold | 9,3 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 29.05.2018 | ledningsnet |
30 Uorganiske sporstoffer (3)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Nikkel | 0,21 µg/l | 20 µg/l | påvist under kravværdi | 12.05.2026 | afgang vandværk |
| Arsen | 0,74 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 12.05.2026 | afgang vandværk |
| Aluminium | 0,96 µg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 12.05.2026 | afgang vandværk |
50 Pesticider, nedbrydningsprodukter og beslægtede stoffer (1)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Chlorothalonilamid sulfonsyre (R417888) | < 0,01 µg/l | 0,01 µg/l | ikke påvist | 20.06.2019 | afgang vandværk |
60 Mikrobiologiske parametre (9)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Kimtal ved 22 grader | 4 antal/ml | 200 antal/ml | påvist under kravværdi | 22.05.2026 | afgang vandværk |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 22.05.2026 | afgang vandværk |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 22.05.2026 | afgang vandværk |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 22.05.2026 | afgang vandværk |
| Kimtal ved 22 grader | < 1 antal/ml | 200 antal/ml | ikke påvist | 29.05.2018 | ledningsnet |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 29.05.2018 | ledningsnet |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 29.05.2018 | ledningsnet |
| Termotolerante colibakterier | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 21.01.2010 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader, PCA | 2 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 17.09.2003 | ledningsnet |
80 Tilstandsparametre (6)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 12,1 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 12.05.2026 | afgang vandværk |
| pH | 7,3 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 12.05.2026 | afgang vandværk |
| Konduktivitet | 57 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 12.05.2026 | afgang vandværk |
| Temperatur | 17,2 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 29.05.2018 | ledningsnet |
| pH | 7,6 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 29.05.2018 | ledningsnet |
| Konduktivitet | 64 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 29.05.2018 | ledningsnet |
None (1)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Coliforme bakterier | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 17.09.2003 | ledningsnet |