Thorsø Vandværk a.m.b.a. (Tungelundv.)
Favrskov Kommune · aktivt anlæg, alment · GEUS Jupiter · Thorsø Vandværk AMBA · Se på kortet
Hårdhed
7,3 °dHblødt
Nitrat, PFAS, pesticider og mikrobiologi
Nitrat
påvist under kravværdi
Se målinger (1)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Nitrat | 14 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 26.03.2026 | afgang vandværk |
PFAS (sum af 4)
ikke analyseret
Pesticider
ikke påvist
Se målinger (1)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Chlorothalonilamid sulfonsyre (R417888) | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 06.05.2019 | afgang vandværk |
Mikrobiologi
påvist under kravværdi
Se målinger (4)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 22.01.2026 | afgang vandværk |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 09.01.2026 | afgang vandværk |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 22.01.2026 | afgang vandværk |
| Kimtal ved 22 grader | 21 antal/ml | 200 antal/ml | påvist under kravværdi | 09.01.2026 | afgang vandværk |
Påbud: ingen åbne påbud registreret i Jupiter
Datadækning: C Tynd: kun få analyser er registreret.
Udvikling over ti år
Hvor vandet kommer fra
Indvinding
Hvem får vandet
| Parcelhuse | 67.650 m³ | 776 modtagere |
| Landhusholdninger | 62.863 m³ | 164 modtagere |
| Andet erhverv | 51.223 m³ | 43 modtagere |
| Etageboliger | 8.955 m³ | 53 modtagere |
| Institutioner (84+86) | 6.429 m³ | 20 modtagere |
| Hotel/camping | 651 m³ | 4 modtagere |
Boringer og råvand
Råvand er grundvandet, før vandværket behandler det. Kravværdierne gælder for drikkevandet ved hanen, ikke for råvandet, så tallene her viser, hvad vandværket arbejder med, ikke hvad du drikker. Læs om råvand.
| Boring (DGU-nr.) | Brug | Dybde | Grundvandsstand | Råvand senest | Nitrat | Pesticider påvist | PFAS påvist |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 78. 362 | Indvinding | 54 m | – | 20.04.2026 | < 0,1 mg/l | – | – |
| 78. 481 | Indvinding | 56 m | – | 01.10.2026 | < 0,1 mg/l | – | – |
| 78. 518 | Indvinding | 56 m | – | 26.03.2026 | 11 mg/l | – | – |
Indvindingsoplandet
Grundvandet til Thorsø Vandværk a.m.b.a. (Tungelundv.) dannes i et opland på 1,7 km², med 3 boringsnære beskyttelsesområder.
Kortlagte jordforureninger i oplandet: ingen.
Alle seneste målinger
20 Kemiske hovedbestanddele (12)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Nitrat | 14 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 26.03.2026 | afgang vandværk |
| Mangan | < 0,002 mg/l | 50 µg/l | ikke påvist | 09.01.2026 | afgang vandværk |
| Magnesium | 2,5 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 09.01.2026 | afgang vandværk |
| Jern | 0,019 mg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 09.01.2026 | afgang vandværk |
| Calcium | 48 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 09.01.2026 | afgang vandværk |
| Nitrit | 0,0016 mg/l | 0,01 mg/l | påvist under kravværdi | 09.01.2026 | afgang vandværk |
| Ammoniak+ammonium | 0,012 mg/l | 0,05 mg/l | påvist under kravværdi | 09.01.2026 | afgang vandværk |
| Ikke flygtigt organisk kulstof | 0,88 mg/l | 4 mg/l | påvist under kravværdi | 09.01.2026 | afgang vandværk |
| Hårdhed, total | 7,3 °dH | – | påvist, ingen kravværdi | 09.01.2026 | afgang vandværk |
| Oxygen indhold | 11,9 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 09.01.2026 | afgang vandværk |
| Svovlbrinte (sulfid) | < 0,02 mg/l | – | ikke påvist | 08.12.2023 | afgang vandværk |
| Methan | < 0,005 mg/l | – | ikke påvist | 08.12.2023 | afgang vandværk |
30 Uorganiske sporstoffer (2)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Nikkel | 0,38 µg/l | 20 µg/l | påvist under kravværdi | 09.01.2026 | afgang vandværk |
| Arsen | 0,89 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 09.01.2026 | afgang vandværk |
50 Pesticider, nedbrydningsprodukter og beslægtede stoffer (1)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Chlorothalonilamid sulfonsyre (R417888) | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 06.05.2019 | afgang vandværk |
60 Mikrobiologiske parametre (4)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 22.01.2026 | afgang vandværk |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 22.01.2026 | afgang vandværk |
| Kimtal ved 22 grader | 21 antal/ml | 200 antal/ml | påvist under kravværdi | 09.01.2026 | afgang vandværk |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 09.01.2026 | afgang vandværk |
80 Tilstandsparametre (3)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 7,6 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 09.01.2026 | afgang vandværk |
| pH | 7,3 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 09.01.2026 | afgang vandværk |
| Konduktivitet | 31 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 09.01.2026 | afgang vandværk |