EWII Vand, Staurbyskov Vandværk
Middelfart Kommune · aktivt anlæg, alment · GEUS Jupiter · EWII (driftsinfo) · Se på kortet
Hårdhed
blødgør ikke EWII blødgør ikke vandet.
Nitrat, PFAS, pesticider og mikrobiologi
Nitrat
påvist, ingen kravværdi
Se målinger (1)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Nitrat | 1,9 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 30.03.1998 | ledningsnet |
PFAS (sum af 4)
ikke analyseret
Pesticider
over kravværdi
Se målinger (21)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| 2,6-Dichlorbenzamid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 16.05.2025 | afgang vandværk |
| Pentachlorbenzen | < 0,005 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 16.01.2023 | afgang vandværk |
| Imazalil | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 24.01.2022 | afgang vandværk |
| Metamitron-desamino | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 24.01.2022 | afgang vandværk |
| Desphenyl chloridazon | 0,068 µg/l | 0,1 µg/l | påvist under kravværdi | 16.05.2025 | afgang vandværk |
| PPU (IN70941) | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 16.01.2023 | afgang vandværk |
| Methyl-desphenyl-chloridazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 16.05.2025 | afgang vandværk |
| N,N-Dimethylsulfamid | 0,33 µg/l | 0,1 µg/l | over kravværdi | 16.05.2025 | afgang vandværk |
| Metazachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2020 | afgang vandværk |
| Metazachlor OA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2020 | afgang vandværk |
| Alachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2020 | afgang vandværk |
| Dimethachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2020 | afgang vandværk |
| Dimethachlor OA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2020 | afgang vandværk |
| Propachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2020 | afgang vandværk |
| Chlorothalonilamid sulfonsyre (R417888) | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 26.04.2019 | afgang vandværk |
| Metaldehyd | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 24.01.2022 | afgang vandværk |
| 4-Bis-amido-3,5,6-trichlorobenzenesulfonat | 0,016 µg/l | 0,1 µg/l | påvist under kravværdi | 16.05.2025 | afgang vandværk |
| 6-Hydroxy-7,7-dimethyl-6,8-dihydroimidazo[1,2-a][1,3,5]triazin-2,4-dion | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.06.2023 | afgang vandværk |
| N-[4-(ethylamino)-6-hydroxy-1,3,5-triazin-2-yl]-2-methylalanin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.06.2025 | afgang vandværk |
| 6-Amino-1,3,5-triazin-2,4-diol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.06.2025 | afgang vandværk |
| N-(4-amino-6-hydroxy-1,3,5-triazin-2-yl)-2-methylalanin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.06.2025 | afgang vandværk |
Mikrobiologi
påvist, ingen kravværdi
Se målinger (10)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 18.05.2011 | ledningsnet |
| Termotolerante colibakterier | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 17.11.2010 | ledningsnet |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 16.03.2026 | afgang vandværk |
| Kimtal ved 37 grader, PCA | < 1 antal/ml | – | ikke påvist | 17.11.2010 | ledningsnet |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 18.05.2011 | ledningsnet |
| Fækale streptokokker | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 10.09.2010 | ledningsnet |
| Kimtal, total | ikke påvist | – | ikke påvist | 20.10.1986 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader | 5 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 18.05.2011 | ledningsnet |
| Kimtal ved 37 grader | < 1 antal/ml | – | ikke påvist | 18.05.2011 | ledningsnet |
| Kimtal ved 21 grader | 1 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 14.05.2002 | ledningsnet |
Påbud: ingen åbne påbud registreret i Jupiter
Datadækning: C Tynd: kun få analyser er registreret.
Udvikling over ti år
Hvor vandet kommer fra
Indvinding
Hvem får vandet
| Samlet leveret vandmængde | 977.423 m³ | |
| Parcelhuse | 477.016 m³ | 4.947 modtagere |
| Samlet oppumpet vandmængde | 434.610 m³ | |
| Industri/håndværk | 119.693 m³ | 384 modtagere |
| Etageboliger | 103.372 m³ | 165 modtagere |
| Daginstitutioner | 81.924 m³ | 94 modtagere |
| Hotel/camping | 56.503 m³ | 37 modtagere |
| Landbr uspec dyreh | 29.788 m³ | 25 modtagere |
- Modtager fra EWII Vand, Svenstrup Vandværk: 584.981 m³ i 2005
- Modtager fra EWII Vand, Svenstrup Vandværk: 584.981 m³ i 2005
Boringer og råvand
Råvand er grundvandet, før vandværket behandler det. Kravværdierne gælder for drikkevandet ved hanen, ikke for råvandet, så tallene her viser, hvad vandværket arbejder med, ikke hvad du drikker. Læs om råvand.
| Boring (DGU-nr.) | Brug | Dybde | Grundvandsstand | Råvand senest | Nitrat | Pesticider påvist | PFAS påvist |
|---|
Pejle- og moniteringsboringer (2)
- 135. 316
- 135. 370
Sløjfede og tidligere boringer (25)
- 134. 148D
- 134. 178
- 134. 301
- 134. 302
- 134. 360
- 134. 361
- 134. 362B
- 134. 363
- 134. 407
- 134. 462
- 134. 463
- 134. 616
- 134. 619
- 134. 620
- 134. 670
- 134. 706
- 134. 750
- 135. 1078
- 135. 1112
- 135. 1118
- 135. 1138
- 135. 1232
- 135. 1233
- 135. 315
- 135. 327
Indvindingsoplandet
Grundvandet til EWII Vand, Staurbyskov Vandværk dannes i et opland på 5,8 km², med 4 boringsnære beskyttelsesområder.
Kortlagte jordforureninger i oplandet: 20.
Se de kortlagte lokaliteter (20)
| Lokalitet | Status | Branche | Aktivitet | |
|---|---|---|---|---|
| Dieseloliespild ved motorvej | V2 kortlagt | Vognmandsvirksomhed | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af | |
| Dieseloliespild ved motorvej | V2 kortlagt | Vognmandsvirksomhed | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af | |
| Dieseloliespild ved motorvej | V2 kortlagt | Vognmandsvirksomhed | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af | |
| Dieseloliespild ved motorvej | V2 kortlagt | Vognmandsvirksomhed | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af | |
| Frem, Møbelfabrikken | V2 kortlagt | – | – | |
| Frem, Møbelfabrikken | V2 kortlagt | – | – | |
| Frem, Møbelfabrikken | V2 kortlagt | – | – | |
| Kauslunde Traktor- og Motorcomp. | V2 kortlagt | Servicestationer | Benzin og olie, salg af | |
| Kauslunde Traktor- og Motorcomp. | V2 kortlagt | Servicestationer | Benzin og olie, salg af | |
| Kauslunde Traktor- og Motorcomp. | V2 kortlagt | Servicestationer | Benzin og olie, salg af | |
| TH's Svejsninger | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder | Andet | |
| TH's Svejsninger | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder | Andet | |
| TH's Svejsninger | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder | Andet | |
| Udlægning af slagger | V2 kortlagt | Ikke specificeret | Slagge, tilført/udlagt | |
| Gartneriet Gambæksgaard | V1 kortlagt | Gartnerier og planteskoler | Andet | |
| Gartneriet Gambæksgaard | V1 kortlagt | Gartnerier og planteskoler | Andet | |
| Asbest-holdigt byggeaffald | V1 kortlagt | Ingen | Andre aktiviteter uden tilknytning til branche | |
| Asbest-holdigt byggeaffald | V1 kortlagt | Ingen | Andre aktiviteter uden tilknytning til branche | |
| Fyns Amt, Vejplads | V1 kortlagt | Oplagsplads | Andre aktiviteter uden tilknytning til branche | |
| Fyns Amt, Vejplads | V1 kortlagt | Oplagsplads | Andre aktiviteter uden tilknytning til branche |
Alle seneste målinger
20 Kemiske hovedbestanddele (15)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Magnesium | 7,8 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 07.12.2020 | afgang vandværk |
| Jern | 0,021 mg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 07.12.2020 | afgang vandværk |
| Calcium | 110 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 07.12.2020 | afgang vandværk |
| Hårdhed, total | 17 °dH | – | påvist, ingen kravværdi | 07.12.2020 | afgang vandværk |
| Oxygen indhold | 7,1 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 07.12.2020 | afgang vandværk |
| Farvetal-Pt | 5 mg Pt/l | 15 mg Pt/l | påvist under kravværdi | 07.12.2020 | afgang vandværk |
| Turbiditet | 0,16 FNU | 1 FNU | påvist under kravværdi | 07.12.2020 | afgang vandværk |
| Jern | 0,025 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 18.05.2011 | ledningsnet |
| Oxygen indhold | 7,6 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 18.05.2011 | ledningsnet |
| Ikke flygtigt organisk kulstof | 1,5 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 04.09.2007 | ledningsnet |
| Nitrit | < 0,01 mg/l | – | ikke påvist | 01.06.2005 | ledningsnet |
| Mangan | ikke påvist | – | ikke påvist | 04.03.2002 | ledningsnet |
| Phosphor, total-P | 0,012 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 30.03.1998 | ledningsnet |
| Nitrat | 1,9 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 30.03.1998 | ledningsnet |
| Methan | < 0,01 mg/l | – | ikke påvist | 08.09.1997 | ledningsnet |
30 Uorganiske sporstoffer (15)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Zink | 2,7 µg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 18.05.2011 | ledningsnet |
| Selen | 0,13 µg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 18.05.2011 | ledningsnet |
| Nikkel | 0,28 µg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 18.05.2011 | ledningsnet |
| Kviksølv | < 0,002 µg/l | – | ikke påvist | 18.05.2011 | ledningsnet |
| Kobber | 2,4 µg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 18.05.2011 | ledningsnet |
| Chrom | 0,053 µg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 18.05.2011 | ledningsnet |
| Cadmium | < 0,004 µg/l | – | ikke påvist | 18.05.2011 | ledningsnet |
| Bromid | 120 µg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 18.05.2011 | ledningsnet |
| Bor | 41 µg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 18.05.2011 | ledningsnet |
| Bly | 0,032 µg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 18.05.2011 | ledningsnet |
| Barium | 190 µg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 18.05.2011 | ledningsnet |
| Arsen | 1,1 µg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 18.05.2011 | ledningsnet |
| Antimon | < 0,2 µg/l | – | ikke påvist | 18.05.2011 | ledningsnet |
| Aluminium | 0,35 µg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 19.08.2004 | ledningsnet |
| Cyanid, total | < 5 µg/l | – | ikke påvist | 19.08.2004 | ledningsnet |
40 Organisk mikroforurening (1)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Trifluoreddikesyre | 0,16 µg/l | 9 µg/l | påvist under kravværdi | 16.05.2025 | afgang vandværk |
50 Pesticider, nedbrydningsprodukter og beslægtede stoffer (21)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| N-(4-amino-6-hydroxy-1,3,5-triazin-2-yl)-2-methylalanin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.06.2025 | afgang vandværk |
| 6-Amino-1,3,5-triazin-2,4-diol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.06.2025 | afgang vandværk |
| N-[4-(ethylamino)-6-hydroxy-1,3,5-triazin-2-yl]-2-methylalanin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.06.2025 | afgang vandværk |
| 4-Bis-amido-3,5,6-trichlorobenzenesulfonat | 0,016 µg/l | 0,1 µg/l | påvist under kravværdi | 16.05.2025 | afgang vandværk |
| N,N-Dimethylsulfamid | 0,33 µg/l | 0,1 µg/l | over kravværdi | 16.05.2025 | afgang vandværk |
| Methyl-desphenyl-chloridazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 16.05.2025 | afgang vandværk |
| Desphenyl chloridazon | 0,068 µg/l | 0,1 µg/l | påvist under kravværdi | 16.05.2025 | afgang vandværk |
| 2,6-Dichlorbenzamid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 16.05.2025 | afgang vandværk |
| 6-Hydroxy-7,7-dimethyl-6,8-dihydroimidazo[1,2-a][1,3,5]triazin-2,4-dion | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.06.2023 | afgang vandværk |
| PPU (IN70941) | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 16.01.2023 | afgang vandværk |
| Pentachlorbenzen | < 0,005 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 16.01.2023 | afgang vandværk |
| Metaldehyd | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 24.01.2022 | afgang vandværk |
| Metamitron-desamino | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 24.01.2022 | afgang vandværk |
| Imazalil | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 24.01.2022 | afgang vandværk |
| Propachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2020 | afgang vandværk |
| Dimethachlor OA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2020 | afgang vandværk |
| Dimethachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2020 | afgang vandværk |
| Alachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2020 | afgang vandværk |
| Metazachlor OA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2020 | afgang vandværk |
| Metazachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2020 | afgang vandværk |
| Chlorothalonilamid sulfonsyre (R417888) | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 26.04.2019 | afgang vandværk |
60 Mikrobiologiske parametre (14)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Kimtal ved 22 grader | 4 antal/ml | 200 antal/ml | påvist under kravværdi | 08.06.2026 | afgang vandværk |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 08.06.2026 | afgang vandværk |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 08.06.2026 | afgang vandværk |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 16.03.2026 | afgang vandværk |
| Kimtal ved 37 grader | < 1 antal/ml | – | ikke påvist | 25.06.2019 | afgang vandværk |
| Kimtal ved 37 grader | < 1 antal/ml | – | ikke påvist | 18.05.2011 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader | 5 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 18.05.2011 | ledningsnet |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 18.05.2011 | ledningsnet |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 18.05.2011 | ledningsnet |
| Kimtal ved 37 grader, PCA | < 1 antal/ml | – | ikke påvist | 17.11.2010 | ledningsnet |
| Termotolerante colibakterier | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 17.11.2010 | ledningsnet |
| Fækale streptokokker | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 10.09.2010 | ledningsnet |
| Kimtal ved 21 grader | 1 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 14.05.2002 | ledningsnet |
| Kimtal, total | ikke påvist | – | ikke påvist | 20.10.1986 | ledningsnet |
80 Tilstandsparametre (6)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 12,1 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 08.06.2026 | afgang vandværk |
| pH | 7,7 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 07.12.2020 | afgang vandværk |
| Konduktivitet | 65 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 07.12.2020 | afgang vandværk |
| Temperatur | 12,4 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 18.05.2011 | ledningsnet |
| pH | 8 pH | – | påvist, ingen kravværdi | 18.05.2011 | ledningsnet |
| Konduktivitet | 72 mS/m | – | påvist, ingen kravværdi | 18.05.2011 | ledningsnet |
None (2)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Coliforme bakterier | ikke påvist | – | ikke påvist | 14.05.2002 | ledningsnet |
| Olie | ikke påvist | – | ikke påvist | 05.12.2000 | ledningsnet |