VandCenter Syd as: Borreby Kildeplads.
Odense Kommune · aktivt anlæg, alment · GEUS Jupiter · VandCenter Syd (driftsinfo) · Se på kortet
Hårdhed
planlægger blødgøring VandCenter Syd: blødgøring er planlagt til 2030.
Nitrat, PFAS, pesticider og mikrobiologi
Nitrat
ikke analyseret
PFAS (sum af 4)
ikke analyseret
Pesticider
ikke analyseret
Mikrobiologi
påvist under kravværdi
Se målinger (8)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 0 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 11.12.2017 | ledningsnet |
| Termotolerante colibakterier | ikke påvist | – | ikke påvist | 11.01.2000 | ledningsnet |
| Kimtal ved 37 grader, PCA | 1 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 11.12.2017 | ledningsnet |
| Escherichia coli | < 0 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 11.12.2017 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader, PCA | 3 antal/ml | 200 antal/ml | påvist under kravværdi | 11.12.2017 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader | 8 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 11.12.2014 | ledningsnet |
| Kimtal ved 37 grader | 1 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 11.12.2014 | ledningsnet |
| Kimtal ved 21 grader | 3 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 11.01.2000 | ledningsnet |
Påbud: ingen åbne påbud registreret i Jupiter
Datadækning: ingen registrerede drikkevandsanalyser
Hvor vandet kommer fra
Indvinding
Hvem får vandet
| Samlet oppumpet vandmængde | 1.029.680 m³ | |
| Samlet leveret vandmængde | 1.014.480 m³ | |
| Filterskylning m3 | 15.200 m³ | |
| Parcelhuse | 4.157 m³ | 41 modtagere |
| Landbr uspec dyreh | 1.667 m³ | 5 modtagere |
| Gartneridrift | 1.484 m³ | 2 modtagere |
| Daginstitutioner | 545 m³ | 1 modtagere |
| Industri/håndværk | 156 m³ | 3 modtagere |
- Leverer til VandCenter Syd as: Hovedværket: 1.014.480 m³ i 2005
- Leverer til VandCenter Syd as: Hovedværket: 1.014.480 m³ i 2005
Boringer og råvand
Råvand er grundvandet, før vandværket behandler det. Kravværdierne gælder for drikkevandet ved hanen, ikke for råvandet, så tallene her viser, hvad vandværket arbejder med, ikke hvad du drikker. Læs om råvand.
| Boring (DGU-nr.) | Brug | Dybde | Grundvandsstand | Råvand senest | Nitrat | Pesticider påvist | PFAS påvist |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 145. 2026 | Indvinding | 69,5 m | – | 28.09.2026 | 2,1 mg/l | – | – |
| 145. 326 | Indvinding | 61,9 m | – | 21.04.2026 | 0 mg/l | – | – |
| 145. 471 | Indvinding | 103,2 m | – | 21.04.2026 | 0 mg/l | – | – |
Pejle- og moniteringsboringer (11)
- 145. 140A
- 145. 150
- 145. 2746
- 145. 2747
- 145. 2748
- 145. 2990
- 145. 2994
- 145. 3471
- 145. 3472
- 145. 3475
- 145. 814
Sløjfede og tidligere boringer (27)
- 145. 128
- 145. 131
- 145. 132
- 145. 133
- 145. 140B
- 145. 143
- 145. 146
- 145. 147
- 145. 151
- 145. 152
- 145. 153
- 145. 155
- 145. 156
- 145. 158
- 145. 159
- 145. 2486
- 145. 2698
- 145. 2865
- 145. 307
- 145. 317
- 145. 318
- 145. 3473
- 145. 3474
- 145. 3476
- 145. 383
- 145. 384
- 145. 5412
Indvindingsoplandet
Grundvandet til VandCenter Syd as: Borreby Kildeplads. dannes i et opland på 18,3 km², med 3 boringsnære beskyttelsesområder.
Kortlagte jordforureninger i oplandet: 30, heraf 1 hvor regionen har registreret PFAS-stoffer, 13 inden for et boringsnært beskyttelsesområde.
Se de kortlagte lokaliteter (25 af 30)
| Lokalitet | Status | Branche | Aktivitet | |
|---|---|---|---|---|
| Autoværksted/tidl. benzinstation | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Autolakererier;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Metal, maling og lakering af;Andet | |
| Autoværksted/tidl. benzinstation | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Autolakererier;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Metal, maling og lakering af;Andet | |
| Autoværksted/tidl. benzinstation | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Autolakererier;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Metal, maling og lakering af;Andet | |
| Autoværksted/tidl. benzinstation | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Autolakererier;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Metal, maling og lakering af;Andet | |
| Brændekilde Losseplads | V2 kortlagt | Drift af affaldsbehandlingsanlæg | Losseplads, ukontrolleret deponering af affald | |
| Brylle Autogenbrug | V2 kortlagt | Genbrug af metalaffaldsprodukter | Genindvinding af affald | BNBO |
| Brylle Autogenbrug | V2 kortlagt | Genbrug af metalaffaldsprodukter | Genindvinding af affald | |
| Brylle Autogenbrug | V2 kortlagt | Genbrug af metalaffaldsprodukter | Genindvinding af affald | BNBO |
| Brylle Autogenbrug | V2 kortlagt | Genbrug af metalaffaldsprodukter | Genindvinding af affald | BNBO |
| Gartneriet Danflora - Kraftvarmeværk | V2 kortlagt | Gartnerier;Varmeforsyning | Pesticider, aktiviteter vedr.;Andet | |
| Gartneriet Danflora - Kraftvarmeværk | V2 kortlagt | Gartnerier;Varmeforsyning | Pesticider, aktiviteter vedr.;Andet | |
| Gartneriet Danflora - Kraftvarmeværk | V2 kortlagt | Gartnerier;Varmeforsyning | Pesticider, aktiviteter vedr.;Andet | BNBO |
| Gartneriet Danflora - Kraftvarmeværk | V2 kortlagt | Gartnerier;Varmeforsyning | Pesticider, aktiviteter vedr.;Andet | |
| Gartneriet Danflora - Kraftvarmeværk | V2 kortlagt | Gartnerier;Varmeforsyning | Pesticider, aktiviteter vedr.;Andet | |
| Gartneriet Danflora - Kraftvarmeværk | V2 kortlagt | Gartnerier;Varmeforsyning | Pesticider, aktiviteter vedr.;Andet | |
| Maskinhandel | V2 kortlagt | Anden bearbejdning af jern og stål i øvrigt | Andet | BNBO |
| Maskinhandel | V2 kortlagt | Anden bearbejdning af jern og stål i øvrigt | Andet | BNBO |
| Maskinhandel | V2 kortlagt | Anden bearbejdning af jern og stål i øvrigt | Andet | BNBO |
| Smed | V2 kortlagt | Anden bearbejdning af jern og stål i øvrigt | Andet | |
| Smed | V2 kortlagt | Anden bearbejdning af jern og stål i øvrigt | Andet | |
| Smed | V2 kortlagt | Anden bearbejdning af jern og stål i øvrigt | Andet | |
| Stærmosevej Losseplads | V2 kortlagt | Drift af affaldsbehandlingsanlæg | Losseplads, kontrolleret deponering af affald | |
| Stærmosevej Losseplads | V2 kortlagt | Drift af affaldsbehandlingsanlæg | Losseplads, kontrolleret deponering af affald | |
| Toftevej Losseplads | V2 kortlagt | Drift af affaldsbehandlingsanlæg | Aktiviteter vedr. jord og affald | |
| Toftevej Losseplads | V2 kortlagt | Drift af affaldsbehandlingsanlæg | Aktiviteter vedr. jord og affald |
Alle seneste målinger
20 Kemiske hovedbestanddele (3)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Jern | 0,008 mg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 11.12.2017 | ledningsnet |
| Oxygen indhold | 8,86 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 11.12.2017 | ledningsnet |
| Farvetal-Pt | 3,1 mg Pt/l | – | påvist, ingen kravværdi | 12.03.2013 | ledningsnet |
30 Uorganiske sporstoffer (13)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Zink | 44,3 µg/l | 3 mg/l | påvist under kravværdi | 11.12.2017 | ledningsnet |
| Selen | < 0,2 µg/l | 10 µg/l | ikke påvist | 11.12.2017 | ledningsnet |
| Nikkel | 0,166 µg/l | 20 µg/l | påvist under kravværdi | 11.12.2017 | ledningsnet |
| Kviksølv | < 0,003 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 11.12.2017 | ledningsnet |
| Kobber | 7,38 µg/l | 2 mg/l | påvist under kravværdi | 11.12.2017 | ledningsnet |
| Chrom | < 0,3 µg/l | 50 µg/l | ikke påvist | 11.12.2017 | ledningsnet |
| Cadmium | < 0,02 µg/l | 3 µg/l | ikke påvist | 11.12.2017 | ledningsnet |
| Bor | 117 µg/l | 1 mg/l | påvist under kravværdi | 11.12.2017 | ledningsnet |
| Bly | 0,23 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 11.12.2017 | ledningsnet |
| Barium | 127 µg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 11.12.2017 | ledningsnet |
| Arsen | 2,86 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 11.12.2017 | ledningsnet |
| Antimon | < 0,2 µg/l | 5 µg/l | ikke påvist | 11.12.2017 | ledningsnet |
| Kobolt | ikke påvist | – | ikke påvist | 08.12.2014 | ledningsnet |
60 Mikrobiologiske parametre (8)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Kimtal ved 22 grader, PCA | 3 antal/ml | 200 antal/ml | påvist under kravværdi | 11.12.2017 | ledningsnet |
| Escherichia coli | < 0 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 11.12.2017 | ledningsnet |
| Kimtal ved 37 grader, PCA | 1 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 11.12.2017 | ledningsnet |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 0 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 11.12.2017 | ledningsnet |
| Kimtal ved 37 grader | 1 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 11.12.2014 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader | 8 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 11.12.2014 | ledningsnet |
| Kimtal ved 21 grader | 3 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 11.01.2000 | ledningsnet |
| Termotolerante colibakterier | ikke påvist | – | ikke påvist | 11.01.2000 | ledningsnet |
80 Tilstandsparametre (3)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 8,4 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 11.12.2017 | ledningsnet |
| pH | 7,71 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 11.12.2017 | ledningsnet |
| Konduktivitet | 64,5 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 11.12.2017 | ledningsnet |